Homunkulus aneb Zevrubná kybernetologie
Ilja Varšavskij (p)
Kniha Ilji Varšavského Homunkulus aneb Zevrubná kybernetologie nabízí čtenářům a milovníkům vědeckofantastické literatury vtipnou procházku světem všelijakých robotů a kybernetů, kteří „žijí“ v těsné symbióze s lidmi, mnohdy přebírají lidské vlastnosti a nastavují svým tvůrcům zrcadlo – vždyf jsou jejich věrným obrazem. A tak tedy čtenář může pobaveně sledovat osudy kybernetické vychovatelky, vrtošivého robota, žárlivé počítací aparatury, elektronického pedagoga, soudce i detektiva. Že nemáte rádi roboty? Ale nový případ Sherlocka Holmese si jistě přečtete s chutí. A stejně tak i dalších čtyřiadvacet příběhů, které sepsal výborný a vtipný autor, dnes už klasik vědeckofantastické literatury.... celý text
Přidat komentář
Nápadité a většinou navíc i velmi vtipné sf povídky. A rád se k téhle knize občas vracím i po té docela už dlouhé řadě let, kdy jsem ji jako úplnou novinku zakoupil!
Jako fanoušek sci-fi se musím přiznat, že jsem se ke knize dostala náhodou, ale zato jsem ráda, že se tak stalo! Některé povídky byly více povedené, jiné se mi moc nezamlouvaly, ale jako celek se jedná o skvělou sbírku neuvěřitelných nápadů. Za zmínku stojí i nápadité ilustrace doprovázející některé povídky. Kniha se mi velmi líbila a určitě budu mít ještě dlouho o čem přemýšlet.
I když ho (ji?) mám rád, o sci-fi se nějak zvlášť nezajímám. Mám ho radši v literární podobě a úplně nejradši staré socialistické antologie povídek. Homunkulus mě strašně bavil, protože obsahuje všechno, co mám na sci-fi rád. Má to nějaký obsah, nastavuje to zrcadlo současnému člověku. Není to jen o technických vymoženostech, je to hlavně o lidech. Ale hlavně, má to výborný humor.
Část díla
Biotoky, biotoky
1963
Člověk, který viděl antisvět
1965
Deník
1962
Diktátor
1963
Fialka
1966
Autorovy další knížky
1980 | Homunkulus aneb Zevrubná kybernetologie |
1974 | Človek, ktorý videl antisvet |
jako snad všichni v té době jsem se utíkal i k žánru sci-fi, snad jedinému čitelnému, co k nám z východu přicházelo. dobré sci-fi mám rád i dnes, nejsem si ale jist, jak by tato kniha obstála v podstatně širší současné nabídce. tehdy jsme ji četli především mezi řádky.