Houbařka

Houbařka
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 2970 2970

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

Boboking
27.12.2021 4 z 5

Rozhodl jsem se přečíst něco, co "četli už všichni". A rozumím, proč to všichni četli. Houbařka je kniha, kterou nelze jen tak opustit, odložit, přestat číst. Já v něm nacházel především neuvěřitelně dokonalý jazyk a styl, jenž jsem dlouho už neviděl. Taková prozaická poetika. A přestože příběh života houbařsky na lesní samotě není ve své podstatě primárním dějovým prvkem, pro mne to bylo to nejlepší. Je to kniha o temných stránkách života, které se ne vždy dají napravit, o spravedlnosti, která je "slepá", o nemožnosti vše odpustit a napravit... Doporučuji...

Liturgievpatek
11.12.2021 5 z 5

O tom, jak je tezke rozloucit se s necim, co mate radi a i kdyz to radi nemate, jste na to zvykli. Nema to moc dej, ale je to skvele napsane.

knihomol078
09.12.2021 5 z 5

Co všechno se dá najít v lese?
Tahle kniha je především o smíření, odpuštění a nových začátcích.
I přesto, že nás tíseň a zoufalství provází po celou dobu čtení, oceňuji jakým způsobem bylo téma zpracované. Bez příkras, zároveň citlivě a místy i s humorem, jak to Viktorie umí. Díky tomu se stala jednou z mých nejoblíbenějších autorek.
Bavily mě pasáže vykreslující krásné šumavské lesy a popisy hub.

huhuhu
09.12.2021 5 z 5

Skvěle napsané! Ještě lepší než Anežka, i když některá témata jsou podobná (dysfunkční rodina, traumatizované dítě). Nad chováním postav jsem sice často kroutila hlavou, ale všechno to bylo velice realistické a uvěřitelné. Třeba Sářina matka... Jak mohla být tak bezohledná vůči vlastnímu dítěti? Ale v kontextu její submisivní povahy a nerovného vztahu s velice dominantním (vzdělaným, uznávaným, bohatým...) mužem to dávalo smysl. Taky se mi moc líbilo, jak autorka pracovala s metaforou podhoubí. A pasáže o houbaření jsem si užívala, i když žádná vášnivá houbařka nejsem.

Gustikis
27.11.2021 4 z 5

Tahle kniha se do mě fakt šíleně zaryla. Fakt jsem nečekala , že to bude takový brutus. Těžké čtení, ale rozhodně minimálně za 5 hvězdiček.

HDosoudilová
26.11.2021 5 z 5

Na první pohled celkem jednoduché čtení. Opak je ovšem pravdou. Tohle vůbec není milá oddechovka na podzimní sychravé odpoledne. Je to drsná, syrová a zvláštní kniha. Jsem ráda, že jsem ji četla v létě, když bylo krásně a svítilo slunce.
I přesto je to však skvělá kniha, kterou za sebe velmi doporučuji. Ale samozřejmě to není četba pro každého. Sářiny vzpomínky na dětství jsou drsné, neměla to snadné. Doteď mám z knihy smíšené pocity. Hodně se mě tato kniha dotkla, neboť i v mé blízkosti byl donedávna někdo psychicky nemocný. A nebylo to snadné.
Ale abych nebyla jen depresivní, autorka v knize krásně popisuje šumavskou přírodu a houby. A jelikož celá Šumava je moje srdcovka a houby mám taky moc ráda, tohle mě naopak při čtení těšilo.

Bedka
25.11.2021 4 z 5

Tato knizka bola pre mna silne kafe.. ale vyborne napisane! Myslim ze nad nou budem premyslat este nejaku dobu.

IvetaZ
22.11.2021 4 z 5

Při čtení jsem měla pro Sáru pochopení a rozuměla jsem, proč se rozhodla žít, tak jak žije... Jen mě mrzelo, že jí utíká život a ona spíš utíká před tou svou bolestí a traumatem, nebojuje s tím a žije jako poustevník duševně, ale i fyzicky... Měla jsem chuť jí říct: Ale co dál? Celý život máš před sebou... Depresivní, ale velmi čtivý příběh, zůstává mi v paměti i po čase.

dangerkriss
20.11.2021 5 z 5

Silný příběh. Kniha, která mě naprosto pohltila. Styl psaní autorky je mi velmi blízký. Konec příběhu je zajímavý, i když hodně otevřený. Rozhodně stojí za přečtení!

osman111
17.11.2021 5 z 5

Další zvláštní kniha Viktorie Hanišové!
Viktorie je bezpochyby jednou z našich nejlepších současných autorek. Kniha je napsána velice citlivě a houbařská linka je naprosto skvělá. Věřím, že se toho i spoustu přiučíte. Zároveň oceňuji náznakově vykreslený životní příběh hlavní hrdinky a konec, který ve Vás zůstane ještě dlouho. Jde opět o originální počin. Těším se na její další knihy. Autorka je sázka na jistotu.

adellza
15.11.2021 5 z 5

Houbařka je kniha, která mluví o běžných denních činnostech dívky, za nimiž se skrývá silný příběh.
Po dočtení jsem si přála pokračování, ale s odstupem času hodnotím, že v knize je přesně to, co má být a pokračování by bylo nadbytečné.

Teseme
14.11.2021 5 z 5

Smutný, ale krásný příběh!

marli58
09.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Smutný příběh, neřešená traumata. Proč??? Jak se může vlastní otec takto zachovat? Matka? Jak mohla být tak sobecká? Kniha ve mně vyvolává plno otázek a konec na ně neodpoví... Nemám ráda otevřené konce příběhů, ale tento jsem si domyslela pozitivně :).

v.july
09.11.2021 4 z 5

Achjo Hanisova, co mi to delate? Zase zajimavy konec, posledni myslenka je jako facka. Kdyz to dopadne takhle, o cem jsem to cetla celou tu dobu? Netusila jsem o cem kniha bude a prekvapilo me, kudy se dej vyvijel. Behem cteni jsem soucitela s hlavni postavou, ale zaroven jsem k ni nejak nedokazala prilnout.

Berulidemknihy
08.11.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Autorka umí krásně a velmi silně popsat pocit hl. postavy. Ze začátku jsem se do knihy sice nemohla začíst a všechno se mi tak nějak motalo, později se vše, ale spravilo a dnes jsem velmi vděčná, že jsem knihu neodložila.
Sisi je velká bojovnice, kterou zrazuje vlastní hlava. Krásně se zde ukazují promlčená rodinná traumata, vztahy a vnímání rodinných příslušníků.

marie3541
02.11.2021 3 z 5

Knížka se mi líbila, četla se mi dobře, velmi rychle mne vtáhl děj. Akorát jsem možná čekala trošku jiný konec. Přišlo mi to na konci takové neuzavřené, co bylo dál s hlavní hrdinkou, kromě toho, že se rozhodla už nikdy nejít na houby.....

gaaabi
30.10.2021 5 z 5

Fakt mě to bavilo... čtivé to bylo a navíc jsem se toho hodně dověděla o jedlých houbách. Taky je tak zná a sbírá sama autorka???

Vera Silent
29.10.2021 3 z 5

Bohužel patřím k menšině, kterou kniha zklamala. Právě i díky hodnocením jsem očekávala víc: větší drama, víc děje, více charakterni hlavní postavu, silnější závěr atd. Prostředí Šumavy i houbové informace mě bavily, ale to je málo. Trauma bylo příliš brzy předvídatelné a příliš lehce nastíněné, hlavní hrdinka měla nulový vývoj, všechny vedlejší postavy snad kromě matky byly jen zběžně načrtnuty. To vše způsobilo, že mě kniha nebavila číst a docela dlouho jsem u ní zkejsla. Škoda, s více emocí a děje by to bylo lepší.

Levianka
29.10.2021 5 z 5

Todle teda bylo něco, kniha je skvěle napsaná - dost reálně a já ji baštila po celou dobu čtení a navíc, když jdu teď na houby tak si na ni vzpomenu. Doporučuji

kazetko
24.10.2021 5 z 5

Kniha mě vtáhla a já ji četla furt. Moc dobře napsaná, skvěle vystavěný příběh.