Houbařka

Houbařka
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 3065 3065

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

anmaride
29.07.2020 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se chystala pěkně dlouho. A měla jsem si ješte počkat, tohle totiž není letní dovolenkový čtení. Přečetla jsem to radši rychle, ať se toho zbavim, i když mě to děsně bavilo a děsilo zároveň. Nečekala jsem tak těžkej příběh, odkrejval se pomalu, postupně, ale o to víc dělal hluboký rány. Když Sára utíkala do lesa, utíkala jsem s ní a naprosto chápala, byl to odpočinek před další kapitolou, kde se zas odkreje nějaká bolest. Skvěle napsaný.

tezzpoletsar
26.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Čtivá&šokující. Tenhle typ “rodičovství” opravdu nechápu. Oba bych propleskla. Já být v kůži matky, tak bych otce minimálně přizabila, sbalila děti a pakovala se pryč. Ale zavírat nad tím oči, dělat, že se nic neděje a nebo nedejbůh, když to ještě dávají za vinu tomu dítěti. Hnus. Takovéhle zpackané dětství/dospívání a vlastně celý život si žádné dítě nezaslouží. Sisi bych přála, aby se mohla znovu nadechnout&začít konečně žít. (ps. ani jsem netušila, že existuje tolik druhů hub!:))

kikikrat
26.07.2020 5 z 5

Má první kniha od autorky a už teď vím, že nebude poslední. Nevím jak knihu rozdýchám. Styl psaní mi sedl i když tam bylo pomálu přímé řeči. Miluji houbaření a žasla jsem kolik toho vlastně nevím. Nejvíc mě ovšem zasáhl osud Sisi, chvílema mi bylo zle z toho čím si procházela. Byla na vše sama, sotva přežívala a přesto v sobě našla sílu každý den vstát a jít na houby. Líbilo se mi, že jsem se vše dozvídala postupně a každou kapitolou tak poznávala její životní a krutý příběh. Ještě dlouho na ni budu myslet na ni a na všechny ženy, dívky a děti kteří si procházejí tím stejným.

nicole1990
24.07.2020 5 z 5

Knížka me teda dostala, příběh byl hrozně drsný ????

HaHy7
21.07.2020 4 z 5

Kniha Houbařka bylo moje první setkání s touto autorkou. Svým psaním mi připomíná tvorbu A. Mornštajnové. Je to příběh, který pozvolna plyne a přináší různá životní tajemství. Z mého pohledu to je depresivní, velmi silný, zajímavý a čtivý příběh, který vede čtenáře k přemýšlení nad ním.

Majulda8
17.07.2020 5 z 5

Sbírání hub je i moje vášeň, bohužel oproti hlavni hrdince znám tech hub zoufale malo, a kdyz si nejsem jista, radsi je neberu. Děj je moc pěkný, ctivy. Osud hrdinky je zoufaly a tezko bych z nej nacházela lepsi cestu ven. Vadi mi uplne otevřené konce deje, ale spisovatelce tu zrejme vyhovovalo, tak respektuji.

Eva-K
07.07.2020 4 z 5

Čtivá kniha s těžkým tématem. Velmi realisticky podáno - někteří níže si stěžují, že “to” nebylo dostatečně popsáno a právě pro ty by kniha měla být lekcí, že i po sexuálním zneužití může dívka zůstat “poslední pannou ve třídě” a trauma to nijak nezmenšuje. Stejně tak odezva matky - je to naprosto typická reakce mnoha žen, které zjistí, že jejich dcera je zneužívaná jejich partnerem. Jednu hvězdu strhávám za pro mě poněkud nejasnou roli bratrů a také trochu proto, že mi v knize “něco” chybělo. Neumím přesně popsat co, ale přestože jsem knížku zhltla jak malinu, mám dojem, že od autorky si ráda na dlouhou dobu odpočinu.

adoli
02.07.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha, která se četla velmi dobře i přes vážné, těžké a citlivé téma. Příběh měl skvělou atmosféru, úplně jsem cítila vlhkost lesa a vůni hub. Kniha mi také připomínala Do tmy, ale Houbařka mi přišla taková civilnější. Styl autorky mi sedí. Těším se na další knihu.

zuzulique
01.07.2020 5 z 5

Táto kniha ma dostala. Na konci zostal smútok a bezmocnosť z ťaživej atmosféry celej knihy, kde sotva nájdete svetlé momenty. Výborné čítanie od ďalšej skvelej českej autorky. Ani sa mi nechce viac písať, musím to chvíľu spracovávať.

00110110
27.06.2020 4 z 5

Konec tam je. Už nepůjde na houby..., protože odjíždí do Prahy za Vojtou. Jedním z důvodu je, že se rozhodla vrátit vypůjčenou knihu do knihovny. Rozhodla se vystoupit ze svého dosavadního života, jak z múzea, východem..

š.m.i.k
24.06.2020 5 z 5

Moc hezky napsané, styl autorky mi "sedne" i když se nejedná o lehké téma. Napsáno tak citlivě a pocitově, velmi osobně. A houbaření jsem si úplně užívala.

Anna200
23.06.2020 3 z 5

Moje první kniha od této autorky. Dostala jsem ji jako dárek a podle popisu na obalu by mě nejspíš nezaujala, popis totiž dost zanedbává charakter a potenciál této knihy. Moc se mi líbil autorčin postup, který postupně odkrývá jednotlivé střípky - trochu mi to připomnělo Tiché roky Aleny Mornštajnové.
Zklamání mě čekalo až na konci, když jsem celou knihu s hrdinkou "prosympatizovala" a nakonec jsem měla pocit nedokončení. Uvítala bych konec, který naznačuje budoucnost, která Sisi čeká.

ziriant
20.06.2020 4 z 5

K Houbařce jsem se dostala přes knihu Do tmy od Bolavé. Někdo tam v komentářích zmiňoval, že jsou si knihy podobné, tak mě to navnadilo (a tímto děkuji). Knihy nezklamala. Jde o poměrně tíživé čtení, které příliš příjemných pocitů nezanechalo, ale i takovou literaturu mám ráda. Námět zajímavý, zpracování poměrně kvalitní, dobře jsem si početla (ovšem přiznám se, že zatímco Bolavou a její příběh jsem si zamilovala hned, tady to natolik citové nebylo).

irrrenka
19.06.2020 5 z 5

Je to moje první kniha od této spisovatelky a už jsem si koupila další dvě (Anežka, Rekonstrukce). Až nyní konec příběhu, který byl takový zkrácený a divný, se mi knížka moc líbila.

Dajda
19.06.2020 5 z 5

Balzám na duši - tahle kniha..i přes to, že se postupně odkrývají hrozné skutečnosti.. Román jsem přečetla jedním dechem!

lagareta
17.06.2020 4 z 5

Dočteno za 24 hodin a pořád se z toho nemůžu vzpamatovat... Jak je možné, že se toto děje! A děje se to, nedělám si iluze. Mně narozdíl od ostatních komentářů Sára sympatická byla, tu hrůzu,co prožila si nechci ani představovat. Dlouho potrvá než knihu dostanu z hlavy. Jednu hvězdu ubírám za konec... chybí mi tam.

Šárka_D
16.06.2020 4 z 5

Tak mě napadá, vydal vůbec Host někdy nějakou špatnou knihu? Jestli jo, zatím jsem se s ní nesetkala. I Houbařka je dobrá, čtivá, zajímavá, gradující a poodkrývající tajemství kousek po kousku až do konce, a to já mám ráda, když mě autor dokáže udržet zvědavou.

Kája95
14.06.2020 3 z 5

Myslím si,že kniha mohla bych spíše povídkou pro teenagery. Neustále popisy hub a následně útržek života hlavní hrdinky

krevetka79
12.06.2020 5 z 5

Čtivě napsaná knížka s nelehkým tématem

LuciezOstravy
04.06.2020 5 z 5

Mně se kniha velmi líbila, byť není o líbivých věcech, jazyk, metafory, atmosféra, přečetla jsem ji rychle, protože jsem byla zvědavá, jak to se Sárou a její rodinou dopadne. Konec mohl být rozvitější, ale i tak dávám plný počet. Zajímavé byly informace o houbách, na které moc ráda chodím, i když patřím do kategorie víkendových sběračů pouze molitanových hřibů :-)