Houbařka

Houbařka
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 3065 3065

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

jankor
03.03.2020 4 z 5

Velmi čtivé.... ale jak je napsáno v jednom příspěvku níže, trošku znejistíte, co se vlastně odehrálo doopravdy, když je "poslední pannou ve třídě", ale to bych taky nechala být. Nejvíc mě překvapila poslední věta. Zůstalo zdvižené obočí a velký otazník. Z mě 4,5.

Evsim
03.03.2020 5 z 5

Dlouho mi ležela na nočním stolku. Ale pak přečtená za jeden den.

cornetka
03.03.2020 5 z 5

Houbařka je příběh, nad kterým se určitě pozastavíte a budete Sáru povzbuzovat, že určitě zvládne pracovní pohovor a jinou práci než je sbírání hub. A že je schopná žít “normální” život. Je to další kniha, kterou můžu doporučit.

Makyny
29.02.2020 4 z 5

Hodně silné téma hodně dobře syrově napsané... S hlavní hrdinkou jsem dokonale zžila a chtěla jsem jí tak strašně pomoc... Zajímavě zasazen děj do houbařského prostředí, kdy se dozvíte mnohé o houbách a sřídání časových linek nikterak nevadí.
Doporučuji.

Arbenin
29.02.2020 2 z 5

Podle hodnoceni jsem cekala od knihy vic. Pribeh mi prisel nedomysleny a nevyuzil sveho potencialu. Snaha o ctenarskou pritazlivost a zaroven intelektualni presah podle me nevysel.

linda2125
26.02.2020 4 z 5

Velmi tíživá kniha.
Vynikající psychologický román, který vtáhne do děje od první stránky. Kniha se čte snadno a ani nepravidelné střídání různých časových období v jednotlivých kapitolách nepůsobí jakékoliv zmatky.

I když je hlavním sdělením knihy něco jiného, moc mě bavila i samotná houbařská dějová linka, která mě během čtení nejednou přiměla k nahlédnutí do atlasu. A to nepatřím mezi houbaře, co sbírají jen houby "s molitanem" naspodu klobouku.

Jirikk
24.02.2020 4 z 5

Vyborna kniha
Vyborně napsaná
Vyborně zpracované těžké téma které snoubí se sbíraním hub a životem na Šumavě a velký průšvih v rodině..
Silný příběh. A navíc se dozvíte spoustu věcí o houbách a s hlavni hrdinkou budete courat po Šumavě.

Isew
17.02.2020 5 z 5

Velmi silná kniha. Téma není vůbec snadné. Navenek spořádaná rodina a pod povrchem naprosto nefunkční a podivné vztahy. Mužské postavy, až na jednu výjimku, naprosto na ránu. Neuvěřitelná sobeckost a sebestřednost nejen téměř všech mužů, ale i matky. Z literárního hlediska jsem ale nadšená. Měla jsem pocit, že tam nebylo snad ani jedno slovo navíc. Vše mělo svůj význam. A i když ne všechno bylo explicitně vysvětleno, dalo se to odvodit. Třeba motivace k nepochopitelnému chování matky. A konec? Otevřený mi rozhodně nepřišel. Naopak. Myslím, že se k této knize budu v myšlenkách ještě dlouho vracet.

85098211
17.02.2020 5 z 5

Kniha mi moc nesedla, i když musím uznat, že se velmi dobře čte a stránky jen letí. Není to však typ příběhu, který by se mi líbil nebo mne oslovil, navíc jsem nikdy houby nesbírala a ani mne to neláká - to je ale pouze moje věc a na hodnocení knihy z mé strany to nemá žádný vliv ;-). Jinak totiž autorka píše výborně, příběh je opravdu poutavý a nemá vůbec žádná hluchá místa. Sáry mi bylo nekonečně líto a celou dobu jsem doufala a věřila, že se jí nějaké pomoci (ať už odkudkoli) dostane... Za to všechno dávám hodnocení nejvyšší, protože kniha si ho plným právem zaslouží.

mufrody
17.02.2020 5 z 5

Syrový, čtivý příběh, s výrazným psychologickým podtextem. Otevřený konec mě trochu překvapil. Kniha má čestné místo v mé knihovně.

LenkaVrbatova
16.02.2020 5 z 5

Tohle je přesně ta kniha, kde žádné slovo není zbytečné. Dokonce až poslední věta dá smysl celému příběhu. Byla jsem při čtení nadšená, líbí se mi autorky styl psaní i to jakým způsobem odhalovala rodinné tajemství. Podle mě je Houbařka patří k nejlepším knihám současné české prózy.

Pisquosus
15.02.2020 3 z 5

Dost se to ve mně bije. Na jednu stranu byla kniha velmi čtivá a poutavě napsaná, hltala jsem text, abych se dočetla “toho”.

Ale ve finále jsem byla zklamaná. Vlastně jsem asi teda nepochopila, co se vlastně stalo mezi Sárou a jejím otcem, když vlastně byla poslední panna ve třídě na gymplu.

fnoudek
11.02.2020 5 z 5

Milé překvapení. Krásné a čtivé. Sára byla bojovnice.
...byla jsem tak ospalá, že mi i zívání připadalo jako výstup na osmitisícovku.

evilunicorn
11.02.2020 5 z 5

Hodně,ale opravdu hodně mi to připomíná knihu Do tmy od Anny Bolavé.Nicméně musím říct,že i přesto,nebo možná právě proto se mi kniha velmi líbila.Trauma z minulosti se odkrývá postupně, celý příběh nemá slabé místo.Velmi čtivé.K Bolavé a Mornštajnové přibyla další oblíbená spisovatelka.

Veronika.Lap
11.02.2020 5 z 5

Nevěděla jsme co od knihy čekat i vzhledem k jejímu názvu, ale musím říct, že už teď to vypadá na knihu roku. Kniha se krásně čte, děj utíká a stále se něco děje. Odtajnění celé podstaty knihy mi nahánělo husí kůži a soucítila jsem s mladou Sisi. Opravdu jsem nečekala co vše mycelium skrývá...za mě velký palec nahoru.

PetikH2O
10.02.2020 4 z 5

Zanechalo to ve mně takovou hořkost vůči mužům, jak když sežerete hřiba žlučáka..

lidunka1
10.02.2020 5 z 5

S Hellboy vůbec nesouhlasím.

Hellboy
10.02.2020 3 z 5

Důležité téma, naprosto nezajímavě, nudně a předvídatelně zpracované. Nakonec mě na knize nejvíc zaujaly různé zajímavosti ze světa hub.

katka.oo
09.02.2020 5 z 5

Tento žánr knih moc nečtu, ale asi začnu, kniha se mi opravdu líbila a zaujala mě a navíc jsem ji chtěla do výzvy. Já jakožto vášnivá houbařka jsem strašně moc Sisi držela palce, aby vše zvládla a začala žít … doufám, že se jí to nakonec i povedlo …. Od autorky si určitě vyhledám i ostatní knihy, ale v nebližší době si chci přečíst Do tmy od A.Bolavé.

evickakyticka
06.02.2020 4 z 5

Zajímavé. Hlavní postavu jsem si zpočátku představovala o hodně starší, asi pro znalosti se sběrem hub a rozvinoutou pschickou nemocí. Nakonec jsem ale všechno pochopila, krásně to do sebe zapadlo. Byly momenty, kdy jsem se taky chtěla procházet po lese a sbírat hřiby, ale také chvíle šoku - jak je tohle možné? Proč se to děje? Nejhorší je ta bezmoc. Poslední třetina knihy už byla jen dovysvětlením a ukončením příběhu. Kniha stojí za přečtení, ve smyslu zamyšlení se nad rodinnými vztahy a jejími důsledky.