Houbařka

Houbařka
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 3065 3065

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

AllyP
04.02.2020 5 z 5

Pěkné. Seděl mi styl vyprávění i popis míst, ve kterém se příběh odehrává.
Pro mě to jsou místa hodně osobní a známá, možná i proto mě příběh Sisi hodně zaujal... v hlavě ji budu mít ještě nějakou dobu.

9744
03.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Zadny mrtvý bod, pribeh plyne dal a dal, bez vetsich "prostoju". Precteno jednim dechem

vekkr
31.01.2020 4 z 5

Budu si tuto knihu určitě pamatovat, což o desítkách dalších knih říct nemůžu.

perry81
31.01.2020 4 z 5

Zajimavy retrospektivni styl vypraveni. Bavi me houby, takze kniha pro me, mene me bavili rodinne vztahy. Konec divny, otevreny...

jeníček
25.01.2020 5 z 5

Od začátku do konce příběhu jízda.Nemohla jsem se vždy dočkat čtení, každou chvilku s knihou jsem si užívala.Autorka používá nádherný vrstevnatý jazyk,stavba příběhu dokonale propacovaná.Hlavni postava Sára se stala na určitý čas mou přítelkyni,celou dobu jsem jí držela pěsti,aby to zvládla....

kaka
23.01.2020 5 z 5

Podle mého mínění nádherná kniha. Nemám co více dodat, v mé knihovně zaujala místo vedle A. Bolavé.....:)

KarolínaK.
23.01.2020 4 z 5

Pro mě jedna z těch knih, z nichž na mě padá tíha. Před čtením jsem si o knize záměrně nic nezjišťovala, takže zmíněná tíha se dostavovala nenápadně a postupně. Nakonec jsem se přistihla, jak mi běhá hrůzou mráz po zádech.
A nejhorší postava v tom všem marasmu? Za mě jednoznačně matka.
Co do jazyka, zamilovala jsem si houbařské metafory a přirovnání, v ostatních případech mi tam občas zapáchala zdivočelá originalita za každou cenu.

lidunka1
21.01.2020 5 z 5

Autorka je velmi nadaná.I když četba je v podstatě dost smutná. Zajímalo by mě, kolik dívek zažívá znásilnění někým z rodiny a kolik matek je tak zbabělých, že s tím nic neudělá. A v kolika rodinách se o podstatných věcech vůbec nemluví. Hlavně že je upečený koláč a kafíčko..... S té neupřímnost, z toho hraní si na něco se mi často "zvedá kufr" i ve skutečnosti. A jelikož jsem sama zažila prostředí psychiatrické léčebny, dávám autorce ve všem za pravdu.

JohankaDarc
20.01.2020 4 z 5

Bloumání zkaženým životem, řešení na dosah ruky, návraty k vyšlapaným cestám, které skýtají bezpečí, rituál, houby.

LuckaH2
18.01.2020 5 z 5

Četla jsem podruhé a opět skvělé. Popisy hub, jidla od Mroze voní skrz stránky. Emoce Sisi, jako by člověk byl v její hlavě.

Martiiiik
18.01.2020 4 z 5

Zajímavá kniha. Jako houbařka jsem se snadno vžila do Sářiných pocitů v lese.. a díky výbornému vyprávění talentované autorky i mimo něj.. nicméně si myslím, že kniha není pro každého, není to lehké čtení na sobotní odpoledne.. je smutná, bohužel reálná v mnoha ohledech, bolí.. někteří lidé se v ní mohou najít, z jiných důvodů než byly ty Sářiny, a je mi to líto.. zanechá velké emoce

IVANA0123
16.01.2020 4 z 5

Ohodnotit tuto knihy pro mě není úplně jednoduché. Knížka se dobře čte, i přes pasáže s houbami - dokonce i ty byly čtivé a styl psaní autorky se mi moc líbil. Téma, a tím samozřejmě nemyslím houbaření, je silné a tyto problémy existují, o tom není sporu. Jen mi nesedí ta propastná změna poměrně dobře fungující rodiny na začátku v to, co z ní nakonec zbylo. Ale možná bych byla překvapená. A asi bych čekala i jiný závěr, ale nechci nic prozrazovat. Každopádně jsem velmi cítila s hlavní představitelkou. Ta snaha vše vytěsnit a zahnat pravidelnými rituály byla obdivuhodná a to houbaření, zde vlastně fungovalo mezi jiným, jako specifický druh terapie. Knížka rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení. 4,5*
(1/20)

mišičkamyš11
16.01.2020 4 z 5

Zpočátku mne moc nezaujala, ale postupně jsem jí přišla na chuť a dočítala jsem jedním dechem. Tragický životní osud, z něhož se hrdinka nedokáže vymanit, prorůstá jejím životem jako podhoubí v lese. A také přináší plody, jen zatímco v šumavských lesích Sisi sbírá houby jedlé, tak život jí přináší spíše ty nejedlé a jedovaté.
Jen vlastně nevím, jak to dopadlo.

Msourkova
11.01.2020 4 z 5

MOŽNÝ SPOILER!

Do Houbařky jsem se pustila především proto, že mi anotací připomínala knihu "Do tmy" od Anny Bolavé, ze které jsem byla nadšená. Srovnání těchto dvou děl je, myslím, na místě, opět se zde setkáváme s hlavní postavou podivínky utíkající před lidmi, společenským systémem a částečně i před sama sebou a svojí minulostí. Nacházíme se tentokrát při sběru hub v šumavských lesích, což však staré rány neléčí, spíš určitým způsobem konzervuje. Nečekala jsem ale tak temný scénář a téma zneužívání v rodině, které je podáno dost mrazivou formou.
Houbařka mi přišla dějovější a ve srovnání s "Do tmy" méně snová, popisuje ale komplexní příběh jedné rodiny, který ve výsledku vyznívá až velmi nepříjemně realisticky.

oskarina
10.01.2020 3 z 5

Neurazilo, nenadchlo.

kadgam
10.01.2020 5 z 5

Veľmi dobre napísaný príbeh dospievajúceho dievčaťa. Čitateľ pomaly vniká do deja, ktorý ho nepustí do konca knihy.

Květ
08.01.2020 5 z 5

Výborná kniha, která se čte sama, nechtělo se mi od ní vůbec odcházet. Autorka postupně rozkresluje život hlavní hrdinky Sáry, přezdívané Sisi, a vrací se do zlomového bodu v jejím životě. Skvěle zachycuje Sářinu snahu stabilizovat svůj život, myšlenkové pochody, strachy, naděje i pády. S hlavní hrdinkou budete doufat, budete si zoufat a přát jí, aby boj se svými démony překonala. Skvěle napsaný, smutný příběh, určitě doporučuji.

Kerberos
08.01.2020 5 z 5

Skvělé,přečetla jsem za jedno odpoledne,prostě se nedalo odtrhnout.Popis krajiny se prolíná s utrpením hlavní hrdinky.Co všechno může způsobit zneužívání v dětství a netečnost nejbližších.

EvikU.
08.01.2020 5 z 5

No tak to zase byla jízda. Začala jsem včera večer. Četla dloho do noci a dnes dočteno. Takovéhle knihy se nečtou dlouho. Celou dobu jsem v napětí. Zase to se mnou emocema jen mlátilo. Všechny knihy přečtené od této autorky a všechny mě udržely ve vysokém napětí jak to bude dál. Trochu mi vadí ty nedořešené konce. Ale jinak teda vždycky jízda.

SPOILER. Hrozně jsem jí fandila, že se z toho dokáže vymanit, že půjde s Vojtou do Prahy do knihovny. A maličko min mohlo být popisu kde co našla a kolik. Ale jinak fakt super. Doporučuji.

juliesze
06.01.2020 5 z 5

Za mě parádní knížka. Atmosféra mokrého lesa vonícího houbami na mě úplně dopadala i v teple vyhřátého bytu. Nevím, zda to bylo tím dávkováním po troškách při odkrývání vysvětlení. Nechybělo mi tam nic a zároveň to mělo spád, který mě nutil číst dál. Nechybělo mi tam ani vysvětlení toho, proč to všechno začalo, jak to všechno dopadlo a vlastně doteď přemýšlím "Kdo za to vlastně může?". Přečteno jedním dechem a jedna z mála knih, které si přečtu znovu už jen pro ten pocit husí kůže.