Morový testament
Vlastimil Vondruška
Hříšní lidé Království českého (MOBA) série
< 29. díl >
Vražda italského studenta, který začal navštěvovat rétorickou školu Jindřicha z Isernie na Vyšehradu, je nepochopitelná. Neměl žádné peníze ani nepřátele a v Praze byl teprve dva týdny. V téže době přijde za Oldřichem z Chlumu syn zámožného staroměstského patricije, jemuž se ztratil otec, a žádá o pomoc. Díky osobní přímluvě urburéře Mikeše se Oldřich případu ujme, ale zpočátku tápe. Žádní svědci, žádné stopy. Až s nadějnou hypotézou přijde panoš Ota. Nitky totiž vedou hluboko do minulosti až do samotné Bologni.... celý text
Přidat komentář
Jeden z nejslabších dílů a ta daktyloskopie, to už si pan Vondruška dělá ze čtenářů legraci, ne?
Protože jsem tuto knížku nečetla poprvé, dovolila jsem si luxus číst ji po Záhadě zlaté štoly, na kterou navazuje. Obě knihy jsou samozřejmě uzavřené detektivní příběhy, ale tato začíná v momentě, kdy Oldřich z Chlumu, panoš Ota a velitel Diviš odjíždějí z Prahy po vyřešení případu ztráty královského zlata a postupně se do ní zase navrací z úplně jiných důvodů. To nebývá u pana Vondrušky obvyklé - každý případ má z jiného časového úseku a ani přibližně nejdou chronologicky po sobě. To však nám, jeho oblíbeným čtenářům nevadí a proto je to tady příjemná změna.
Osvedčená trojka, dáva záruku pohodovej oddychovej detektívky bez stresu, a prekombinovaného prípadu. Ako audio si to nechávam ako liek na dušu a prečistenie mozgu.
Audiokniha skvělá.
Osudový výběr.
Pro zklidnění životních útrap mi byla tato audiokniha dárkem zhůry seslaná.
Testament - končící kapitola kusu života.
Kniha jako všechny jenž mám ve své " VONDRUŽKIÁDĚ" jsou psané tak, aby něco z historie uvízlo v paměti a pro pohodu a ostrovtip potěšily oddané čtenáře tohoto autora.
Chytře vymyšlená lest za účelem zisku ale není dokonalá. Chyby jsou spolu s hamižností důsledkem nezdaru, jenž ale tvrdě odolává vyšetřovací královské trojici. Kde jinde než v šenku a u milostných avantýr se dají získat informace k mordu a podivným skutkům, jenž vedou velkému podvodu.
Příjemný poslech i zážitek. Díky.
Další pokračování pátrání Oldřicha s Chlumu. není už příliš časových oken kam umístit další případy. Tento začíná po Záhadě Zlaté štoly a je, ze zatím čtených příběhů, tím nejslabším. Pozorný čtenář odhalí pachatele cca v polovině knihy. Zastavím se jen u dvou, do oka bijících nepřesností. Zikmund Huler nebyl rychtářem na Havelském rynku, ale komořím Václava IV o téměř 200 let později.. A rychtu si těžko mohl koupit už z principu funkce rychtáře. Daktyloskopie je pak použita o více jak 600 let dříve, snad aby byly Čechové světoví. Použití daktyloskopie je doloženo poprvé v Indii, britským úředníkem. Jako čtenář bych autorovi doporučil Oldřicha z Chlumu opustit a více se k němu nevracet. Případně začít dílka vydávat v sešitovém vydání na jedno použití. P.S. Opravdu musí být sodomie již dnes v každém díle?
(SPOILER) Zikmund Huler? To jako fakt? To se teď bude každý padouch jmenovat Zikmund Huler? Jako ten Zikmund Huler, co ho popravili XV. století?
Tak nakonec i tady jsme se dobrali k moderním důkazním prostředkům! Ale jinak příběh v zásadě dobře skloubený (ta paralela řešení, kde se v zásadě obě linie doplní tak, že jedna bez druhé by řešení nedala, ujde) a méně nepřirozeně rozvíjený, byť stále hnaný až příliš tryskem. Ale titul mne uspokojil víc než dost dlouhá řada autorových předchozích děl, byť i tak to nebylo nic jiného než hodně lehká víkendová četba.
Kdo má rád knížky pana Vondrušky, nemůže být zklamaný. Je to prostě záruka pohodového čtení.
Zatím poslední příběh Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníků Oty a Diviše opět nezklamal.........vyšetřování stejného případu ze dvou stran...........o co se jednalo? o majetek........faleš, zlo a smrt nevinných lidí
Dějově byla kniha nepříliš uspořádaná a nejedna věc zůstala nevyřešená nebo nevysvětlená. Ale pořád slušný průměr. Zajímavé bylo uplatnění právního institutu morového testamentu. To mě přimělo si o tom něco dohledat. A byl jsem překvapený, že se užíval už v římském právu (testamentum pestis tempore conditum) - o to divnější mi přišlo, že podle knihy ho v Čechách nikdo moc neznal. Na římském právu přece právnická studia začínají. Uznávání cizozemských listin neřeším, to asi tak jednoduché ve středověku nebylo.
Zatím ze všech Vondruškových knih, které jsem četl, příběh absolutně nejslabší, šitý horkou jehlou, plný nelogičností, skoro bych řekl, že to snad ani mistr Vondruška nepsal. Howgh.
Pokud čtete sérii Hříšní lidé Království českého popořádku a dostali jste se až k 29. dílu, tak už vás nemá co překvapit a víte, co můžete od Oldřicha, Oty a Diviše čekat. Tento díl se opět trochu vrací do minulosti a časově navazuje na příběh, který se odehrával v Jílovém u Prahy. Trochu mě překvapily Otovy skoro neomezené finanční možnosti, když mohl rozhazovat stříbrňáky plnými hrstmi, aby získal indicie vedoucí k vyřešení případu.
Štítky knihy
středověk 13. století česká literatura Čechy historické detektivky Oldřich z Chlumu (fiktivní postava)
Autorovy další knížky
2014 | Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. |
2019 | Kronika zániku Evropy: 1984–2054 |
2011 | Velký král Přemysl Otakar I. |
2002 | Dýka s hadem |
2019 | Falknovská huť |
Standardní, možná trošinku slabší, příběh této řady. Styl mi však jako vždy plně vyhovuje, je zde sice několik linií, ale vše je vyprávěno chronologicky a přehledně. Řeší se jako vždy nějaké ty vraždy, dědictví, lásky šlechticů i prostitutek, tedy nic překvapivého. Slovy jednoho hrdiny díla - to není vyšetřování, to je smilstvo. Pro nás - poklidné to čtení.