Hříšný Václav
Bohumil Nohejl
Jeho hrdinou je rolník Václav Hrouda, který byl krátce po válce unesen ze své rodné vísky mimozemšťany z planety Amáda. Účelem únosu bylo oplodnit zástupy amádských žen a zachránit tak vymírající civilizaci (tento prvek, na který odkazuje název románu, je zmíněn jen velmi letmo). Když si Hrouda odpracuje své, je vrácen létajícím talířem do rodné vesnice, ale mezitím na Zemi uběhlo 35 let a nešťastný Václav si musí zvykat na záludnosti moderní civilizace. Kniha byla r. 1986 zpracována do televizního filmu.... celý text
Přidat komentář
Ta největší agitka pod sluncem! Bavila jsem se nehorázně, na osmdesátá léta bych to netipovala. Každopádně námětově vtipnej nápad, ale literárně samozřejmě nic moc...
Úsměvný sci-fi příběh z takzvané socialistické vesnice, který trochu zavání propagací kolektivizace zemědělství. Lehké počteníčko se slušnou nadsázkou od kterého není možno očekávat nějaký velký literární zážitek či prožitek.
Autorovy další knížky
1980 | Báječný trest |
1982 | Šťastný Ferda |
1986 | Expedice Blahotín |
1983 | Objevení planety Michovice |
1985 | Adieu, mládí! |
Socialistické detektivní sci-fi s nádechem erotiky a kapkou nekorektnosti, ve stylu budovatelských seriálů osmdesátých let. Tenkrát běžná literatura, dnes dobový bizár.
Bývalý kulak Josef Hrouda, bytem Okrouhlá 14, byl unesen na planetu Amédia poté, co vlezl do létajícího talíře na své louce u pazderny. Na vzdálené planetě si musel nedobrovolně splnit „hříšnou“ misi. Asi po 30 letech byl mimozemšťany za své služby propuštěn a byl zpět vyplivnut z létajícího talíře na pole u rodné vesnice – nyní už kolektivizované a znormalizované.
„Trynact grady, stytycet sedum mynuty, dvazet sekundy vyhodozapadny delka a styryzet devět grady, tryzet šest mynuty patnast sekundy severozapadny syrka. Ano?“ – Tak toto je hlášení mimozemšťanů při přistávání.
A tyto souřadnice 49°36'15"N, 13°47'20"E patří místu uprostřed brdských lesů asi půl kilometru na jihozápad od hájovny Chynská.
Samotná Okrouhlá 14 (49°24'22"N, 14°21'06"E) se nachází na polosamotě asi 45 km na jihovýchod od tohoto místa a tato chalupa není Josefa Hroudy, ale patří Královské kanonii premonstrátů na Strahově.
Vypadá to tak, že autor chtěl do své knihy zašifrovat nějaké, v té době, důležité sdělení. Nebo možná ne, jen to tak vyšlo a čtenář už ve všem vidí tajemno.
Pobavily kresbičky Miloše Nesvadby – rozvášněné Amédianky, kombajny made in CCCP a prsatá blondýna. U autora kreseb pro děti bych to nečekala.
Chtěla bych vidět ten film! Nenašla jsem z něj ani fotečku, ani řádečku, ani recenzičku. To musela být šílenost, že o tom nikdo nepsal. Všichni mlčí (ČSFD, FDb, Kinobox, IMDb, Filmový přehled). Našla jsem jen herecké obsazení – Marie Rosůlková, Václav Helšus, Milan Klásek, Blažena Holišová, Veronika Freimanová, Jiří Holý, Jan Skopeček, Rudolf Jelínek, pod režijním vedením Alexeje Noska. A hudba Ladislav Štajdl. Jinak nikde žádná další informace.