S vlčí hlavou v erbu
František Niedl
Hynek Tas z Boru série
< 3. díl >
Je mrazivá noc, leden roku 1421, a k bráně Drkolné, malé tvrzi v podhůří Šumavy, přijíždí do sedla zhroucený a těžce zraněný jezdec... Tak začíná děj volně navazující na předešlé romány Čtvrtý králův pes a Čas vlků. Hynek Tas z Boru znovu ztrácí lásku své ženy Markéty. Ale tato ztráta nepatří k jediným. Ztrácí svůj hrádek Vlkov, vodní tvrz Blatec, syna a někde v lesích mizí i jeho vlčice Šedá. Ale Tas nepatří k těm, kteří by se vzdali bez boje. I když je mnohdy na kolenou, zůstává mu vzpřímená hlava. Zůstává mu jeho kůň Flavius, získává nového přítele, ale i tajnou lásku ženy jednoho z německých běženců, nechává se najímat jako ochránce kupeckých karavan. To vše se odehrává v době nejdramatičtějšího kvasu v království, kdy Oldřich z Rožmberka obléhá Tábor a Zikmundu Lucemburskému se podařilo dát dohromady největší kruciátu té doby a kdy se schyluje k bitvě na Vítkově. Tento středověký příběh až mrazí svojí syrovostí a zároveň poodhaluje skutečnosti jinak v literatuře málo zmiňované.... celý text
Přidat komentář
Pokračování Hynka Tase z Boru, opět pohodová knížka, kde nechybí romantika ani akce a napětí.
Od autora už jsem vyposlechla mnoho knih, musím říci, že série s panem Tasem patří k těm nejvydařenějším. Obrazy doby dokonale vykreslují události, ale i nálady mezi obyvateli, také to mnohovrstevné hnutí doby husitů. Osobní příběh je trochu romantický, ale to autorovi ráda odpustím. Vydařená práce.
(SPOILER)
Svaté šílenství v Čechách vrcholí, Hus by zaplakal, kdyby viděl, jak se jeho děti ve víře odchýlily od jeho odkazu.
Tihle snílci toulající se krajem nachází obživu kromě vykrádání vesnic a různých panství i v přepadání karavan dovážející vzácné látky, zbraně, šperky, ale především potraviny jako nedostávající se sůl, med a víno. Tyhle karavany bylo potřeba chránit a kdo jiný by se měl takového úkolu zhostit než náš hrdina Tas.
Sám, v ač neklidných časech, zažívá konečně šťastné chvíle. Markétina pomatená mysl mu vyhovuje, jelikož její cit a důvěra k němu byly v jejím stavu neotřesitelné. Ke všemu byla opět v očekávání a on ji střežil jako vzácný klenot. Mladý Hynek se ujímá Blatce a Tas v něm získává nástupce.
Nepřátelé si ovšem znovu počkali na Tasovu nepřítomnost, ale tentokrát se nájezdníci vyhnuli Vlkovu obloukem a vyhlídli si snadno vyplenitelný Blatec.
Tasův syn je nezvěstný a Tas zuří, vypátrat viníka není žádný problém a trest je tentokrát neúprosný, hoří bez lítosti celý statek i se ženami a dětmi, které se nevzdaly. Samotné zemánky stíhá speciální osud, který jim Tas přichystal. Přímo před Vlkovem jsou nabodnuti na kůly, ten hrůzný pohled probírá ze zastřeného snu i Markétu. Tasovi je jasné, že tentokrát ji ztratil nadobro.
Při dalším provázení karavan přichází i o Vlkov, který byl přepsán na jiného majitele. Tas náhle nemá ženu, domov, syna i Šedá někam zmizela.
Nevzdává se, dál vodí karavany a nachází novou lásku v krasné Matyldě. Markétin čas se mezitím chýlí ke konci a chce, aby Tas o jejich dceru pečoval. Je opravdu srdcervoucí, jak se ten tvrdý Tas bojí, aby neupustil ten křehký uzlíček, který si Markéta přeje, aby si pochoval. On přísahá, že svou dceru bude vždy milovat a ani by ho nenapadlo zpochybnit, že by nebyla jeho.
Svého syna nachází zuboženého a
rozehrává smělou partii s Rožmberkem, který padá do své vlastní pasti, je zatlačen do kouta podepsanými glejty i Tasovými vojáky. Nemá, kam couvnout, vrací Tasovi dceru i Vlkov.
Klidné časy tím ale rozhodně nezačínají...
Po lehčím rozjezdu, to opět nabralo grády a hodně mě to bavilo. Nejsem úplně příznivcem různého přeskakování v čase a vracení se zpět, ale tady jsem si zvykl a byl to opět starý dobrý, neohrožený a prostě hrozně smart Tas z Boru. Člověk se setká s tou nesympatickou Markétou, Rožmberkem a různými raubrittery, kteří chtějí Hynkovu hlavu a jeho zboží. Ovšem opět a znovu se hrubě spletli a Hynďour jim ukáže zač je toho loket. Líbilo, škoda, že už mám před sebou poslední díl...
Pokračování osudu páně Hynka a všech, co k němu patří.
Díly trochu temnější než ty předchozí, ale ke středověku to prostě patří a ty husitské boje jsou nevyhnutelné. Pěkná linka s panem Oldřichem.
Poněkud temnější třetí kniha z našeho dávnověku.
Prolínají se dvě dějové linie - první sleduje Hynka coby zraněného jezdce, druhá pak dobu, která k jeho stavu vedla. Až se vše hezky spojí.
Tahle kniha to sice neobsahuje, ale jak se zmíní smrt Václava čtvrtého, vybaví se mi zmínka o znesvěcení jeho hrobu asi rok po jeho smrti. Jak mrtvolu jeho z hrobu vyndali a všelijak hnusně s ní zacházeli... A vidíte, mohl tomu předejít.
Dneska bychom řekli, že na něj měli rodiče vysoké nároky, které nezvládl. Je fakt škoda, že promarnil co mohl.
Tak jako v předešlých dílech výborně popsaný středověký život z pohledu vyšší i nižší šlechty, měšťanů a poddaných. Autor přidává své názory na dobu husitskou, které jsou ovšem adekvátní. Příběh má přímočarý děj, bez dějových odboček a přílišného zauzlení. To je dle mého soudu u historických románů spíše ku prospěchu věci. Hynek zůstává svůj, je charakterizován jako přímočarý, přemýšlivý, čestný a poctivý, což ho odlišuje od mnoha dalších šlechticů. Autorův vypravěčský styl způsobil, že jsem se na pokračování četby knihy těšil.
Dle mého názoru otrochu horší než druhý díl, ale i tak super. V tomto díle se začala ukazovat Hynkova (nebo Psího Čumáku, jak chcete) moudrost, díky které vyhrával spory. Kniha krásně ukazuje obrovskou středověkou moc církve i to, jak tehdejší život neměl žádnou cenu.
Čtu již po druhé, povedlo se získat všechny díly. Tak si momentálně žiji v této době, i když bych v ní žít nechtěla, byla těžká. Ale je to krásně napsané a děl letí.
Zábavnější než druhý díl. Pomatená Markéta je vtipná, její procitnutí chytlavé. Zajímavá je myšlenka ochrany solných karavan.
Naopak dvě časové roviny hodnotím jako naprosto zbytečné a samoúčelné. Pobyt na Drkolné mohl být popsán jednoduše a stručněji. Vyloženě z toho čpí křečovitá snaha o nějakou inovaci.
Husité táhnou zemí, páni s hrůzou zjišťují, že jsou poražení, boje a drancování na každém kroku. Hynek přichází téměř o vše, ale to si nepřátelé neuvědomili, že vydráždili vlka a ten si bude chtít vzít zpět to, co mu patří.
V příběhu je dobře ukázáno, že na spory mocných doplácejí vždy nevinní.
Moc se mi líbil popis vzestupu husitského hnutí, který již nemá téměř nic společného s učením Jana Husa.
Místy moc jednoduchý a zároveň složitý děj. Mám autora rád, ale tento díl mi moc nesedl. Je z mého úhlu pohledu moc komplikovaně psán a na rozdíl od jiných jeho hrdinů z předchozích knih je Hynek opravdu už moc. Téměř pořád umírá a nebo stojí v beznadějné situaci a pokaždé se s toho dostane. Moc s ním díky tomu nesoucítím.
Niedl má neskutočný talent balansovať na hrane medzi poctivým historickým románom a mayovkami. Tentokrát mu pero viac ťahalo na tú romanticko-dobrodružnú stranu. Čo je vlastne dobre ;))
"Na čo sú nam dejiny, keď jich píšu vždy iný". Citát z mé oblíbené písně přesně vystihuje to, jaký mám dojem ze čtení našich současných autorů, kteří nám dávají reálnější obraz o tom, jaké to tehdy před mnoha lety bylo nebo mohlo být. Autor se ve svých knihách věnuje středověku, období našich velice sledovaných dějin a já mu za to děkuji.
Ten chlap ma svoje charizma, a občas som sa neubránil zrovnaniu, ako jednoducho by sa dali vyriešiť niektoré problémy. Potom si zas poviem, že možno nie je tak dobrý nápad, aby každý mohol nosiť zbraň. Našťastie naši predkovia to pochopili na rozdiel od tých za oceánom. Postavy celkom realisticky zodpovedajú tomu, akú predstavu mám o tom období, i keď hlavný hrdina je obdarený romantickou nezraniteľnosťou, celkovo je to to lepšie a ako audio to utečie až moc rýchlo. Teším sa na koniec ságy.
Na pozadí jsou skutečné historické události: husité plundrují zemi, lidé přicházejí o své majetky i životy, schyluje se k bitvě na Vítkově a doba je krutější než do té doby byla. Autor nešetří syrovými a realistickými popisy, ze kterých je občas člověku úzko. Kniha má spád, děj je plný zvratů a hlavně je to příběh velkých ztrát hlavního hrdiny, který téměř přichází o život, ztrácí Vlkov i Blatec a přichází o Markétu. Navíc je unesen jeho syn Hynek a někde v lesích se ztratila i Šedá.
Hynek Tas z Boru se ale nevzdává a i když ho ta krutá doba několikrát srazí na kolena, on bojuje se vztyčenou hlavou dál. Velice kvalitní propojení historické reality s fikcí je opět neuvěřitelně věrohodné.
Jinak se ale také připojuji k výtkám, které se týkají občasných chyb ve jménech/postavách. Tato mizerná korektura velmi kazí “dobré jméno” této epické historické série, za což snižuji hodnocení o 1 hvězdičku.
Tento díl je akčnější a díky dvěma časovým rovinám i zajímavější než předchozí. Střídám čtení s posloucháním a užívám si boje a nástrahy, jakož i skoro dobré konce, takže jsem zvědavá, co si s tím autor počne dál. ;)
(SPOILER) Série o Hynkovi je skvělá,pan Niedl umí nacpat příběh do přesné historické události,to je bez debat,nebudu tudíž hodnotit jednotlivé tento díl.To co mě zarazilo a s čím jsem si neporadil až do konce série jsou dvě postavy?První je šenkýřova pomocnice Terka,která ve velmi mladém věku porodí Hynkovi syna jak jinak Hynka,se v tomto dílu stává Kateřinou,a druhá je postava Kadrnožky,která coby králův šašek v minulosti umírá v předpokoji královy ložnice při pokusu o vraždu Hynka,se v tomto dílu zjeví jako Hynkův špehéř.Mozna mi něco uniklo,nevím.Každopádně to nic nemění na tom že série je výborná.
Štítky knihy
česká literatura 15. století Zikmund Lucemburský, 1368-1437 český středověk historické rományAutorovy další knížky
2006 | Čtvrtý králův pes |
2012 | Platnéř |
2012 | Útěk do pekel |
2013 | Čas vlků |
2016 | Rytíři z Vřesova |
Neustálé boje, při kterých Tas po většinu vše ztrácí,aby si to posléze vše bral zpět i s úroky.