Imaginárny priateľ

Imaginárny priateľ
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449639/bmid_imaginarny-priatel-IkK-449639.jpg 3 403 403

Na šesť dní sa pod ním zľahla zem. Potom sa vynoril uprostred noci... Slobodná matka Kate Reesová uteká z násilného vzťahu, aby si zachránila život. So synom Christopherom zakotvia v malom mestečku v Pensylvánii, ďaleko od všetkého. Spočiatku sa Mill Grove javí ako dokonalý úkryt. Jedného dňa však sedemročný Christopher zmizne. Šesť dní ho nik nevie nájsť. Napokon vyjde uprostred noci z lesa na okraji mesta bez viditeľných poranení. Tvrdí, že mu nik neublížil, no nie je schopný opísať, čo sa mu prihodilo. Spomenie len akéhosi dobrého pána, ktorý ho vyviedol na cestu a vzápätí utiekol. Christopher odvtedy počuje hlasy, trpí ukrutnými bolesťami hlavy a je posadnutý úlohou, akú môže splniť len on ? postaviť v lese do Vianoc domček na strome, inak jeho mama a všetci v meste už nikdy nebudú ako predtým.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Imaginary Friend , 2019

karol.cadex
15.09.2020 3 z 5

Moje hodnocení knihy je mi velmi líto, ale od knihy, co je označovaná jako bestseller a trhák roku a podobně chci opravdu víc.
Pokud by Chbosky zůstal na nějakých 350 stranách textu, a to vážně nemám problém číst bichle, udělal by lépe. Při čtení mě nepříjemně mrazilo nikoli příběhem, ale mrzutostí nad vykradeným Kingem a Stranger Things dohromady. Co ale nemohu vytknout je prvních 50 stran knihy, to mě jako velmi bavilo a nažhavilo! No a pak už jen příběh tak nějak splácaný dohromady ze všeho, co už dávno známe. I když postavy má autor v knize super.
Za mě teda průměr, což je mi líto (podruhé!). A z autora mám pocit, že řemeslo psaní ovládá sice mistrně, ale fantazii moc nemá. A snažit se to zamaskovat hutností textu nebyla zcela správná volba.

KatChiss
14.09.2020 4 z 5

Po celou dobu čtení mě neopouštěl nepříjemný pocit. Svírání žaludku. Bušení srdce jako o závod. Husí kůže. Bolest hlavy. Nevím, co z toho bylo skutečné a co jen výplodem mé fantazie. Nebo přílišným ponořením se do příběhu. Autorův jednoduchý a výstižný styl vyprávění vás vtáhne na prvních stranách. Velmi krátké kapitoly vás budou nutit číst dál. Jednak proto, že vám bude připadat, že jste ještě nic nepřečetli a druhak, protože budete umírat touhou zjistit, jak to teda sakra bylo!
Podle mě mohl být příběh o něco kratší a nemuselo v něm vystupovat tolik postav. Ale jinak nemám co vytknout. Byl to super mrazivý příběh. Od teď se budu bát jelenů, domů ve stromě a nití. Děkuju pěkně!!

sharik
04.09.2020 2 z 5

Není to špatná kniha a některé momenty jsou skvělé. Chbosky je zručný vypravěč oplývající výbornou imaginací. Bohužel se až příliš snaží podobat svému vzoru Stephenu Kingovi a na rozdíl od něj nejde tak do hloubky a občas se dopouští různých narativních i čistě logických chyb. Přesto jde o oddechovku, která si zaslouží pozornost. V žánru rozhodně nadprůměrná (ačkoli děsivé momenty jsem vlastně nenapočítal žádné), leč má své limity a nelze se vyhnout srovnávání s Kingem. A za tím z mnoha důvodů zaostává... Musím ale uznat, že některá témata zpracovává výborně. A např. příběh Mary Katherin je prostě brilantní.

Babouš
04.09.2020 5 z 5

Když se dívám na horory, zavírám oči a ucpávám si uši, takže měřítko strachu mám asi níž než většina, ale u Imaginárního přítele jsem se bál a zároveň jsem fascinovaně četl dál, protože ten příběh mě hrozně bavil. Chbosky píše skvěle, fakt takhle dobře napsanou knihu už jsem dlooouho nečetl a strach vystavěl na jedničku (nechci nic prozrazovat, ale je tam jedna scéna s televizní pohádkou, která mi způsobila dvojnásobnej infarkt). Imaginární přítel mi trošku připomněl Kingovo To, ale bez těch okecávacích částí, a trochu taky Stranger Things, ale bez vědeckejch laboratoří. Tady to je čistokrevná noční můra. V poslední části už toho na mě bylo moc a neuškodilo by pár stránek vyškrtat, ale jinak jsem naprosto nadšenej a Imaginární přítel se stopro dostane na můj seznam top knih roku.

bookbypatrik
30.08.2020 5 z 5

Děsivá, ale zároveň skvělá kniha z pera Stephena Chboskyho, který má úžasný styl psaní, těch 650 stránek uběhlo docela rychle. Ano, chvílemi mě u čtení mrazilo v zádech, o jelenech, stromových domech a nitích nechci teď chvíli nic slyšet. :D
Imaginární přítel je musthave pro všechny čtenáře hororů a thrillerů, za mě jedna z nejlepších knih roku!