Indián – Zpráva o archetypu
Petr Knotek
Archetyp Indiána je souhrn schopností našeho bytostného vnitřního já, které jsou většinou umlčeny naší západní civilizací. Recenze: Uvnitř každého člověka se v hloubi ukrývá nespoutaná ryzí energie, která, přestože umlčována civilizačními návyky, v určitých obdobích proráží ven a způsobuje zmatky v našem spořádaném životě. Je to archetypální touha, realizující se u přírodních národů či v původních náboženstvích v rozličných obřadech či iniciacích. Právě tuto oblast lidské psychiky nazývá autor příhodně archetypem Indiána a snaží se poodhalit její prostou logikou těžko pochopitelnou úlohu v lidském životě. Uveďme tedy malý vzorek témat v knize diskutovaných: Neprojevená hlučnost je téma, jež není zjevné na první pohled, ale západního člověka značně omezuje. Jde o neschopnost plného vnitřního soustředění přebíjeného neustálým chodem myšlenek o budoucnosti a minulosti a neustálou horečnou činností a honbou za cíli. Přestože tedy navenek napohled tichý, v nitru se dokáže západní člověk ztišit jen málokdy. Indiánův vhled jako pronikavá síla, která dokáže pozorovat a poznávat přímo, bez prostřednictví našich smyslů, a tím pádem mnohem intenzivněji a hlavně opravdověji. K tomuto fenoménu máme přístup každý, v jeho využívání nám brání spíše časem vybudované zábrany. Kniha je vhodně završena příklady projevů archetypu Indiána z běžného života, a spočívajícím ve výzvě k pokusu o sjednocení a.... celý text
Přidat komentář
Pjér la Šé'z patří mezi mé oblíbené osobnosti. Až dosud jsem ovšem pouze poslouchal jeho přednášky na různá témata. Toto je první kniha, kterou jsem od něj přečetl, a patrně ne úplně dobře zvolená, neboť archetyp Indiána mne v současné době nijak zvlášť neoslovuje. Počáteční psychologicko-filosofické úvahy mne zaujaly jen mírně a teprve závěr knihy mi přišel zajímavější. Není to určitě špatné dílko, jen v mém případě asi nepřišlo v příhodný okamžik.
Má rád knihy tohoto typu - zdánlivě složité, v určitém věku naprosto nečitelné a ve správném životním okamžiku trefné a velmi osvěžující.
Když jsem tuto knihu dostal ve dvaadvaceti do ruky, zápasil jsem s ní, a od té doby na mě cenila zuby z knihovny; nečekaný impuls od letošního Ježíška ji znovu otevřel a já ji nadšeně slupl.
Je to myšlenkově bohatá kniha, která jen potvrzuje můj "znovuobjevený" životní trend.
Čte se těžce a ještě hůř se chápe-je to přece jen v psychoogických termínech ale je to krásný popis naši přirozené indiánské bytosti a , že existuje nejen ta ale mnoho dalších a hlubších archetypů. Pro mě brána do psychologie podvědomí člověka.
První polovinu knihy jsem s textem válčila a říkala si, že na to s ubohými šesti semestry psychologické propedeutiky na pajdáku asi nemám, pak jsem ale tak nějak "prokoukla" autorův styl a popsané myšlenky na mě docela silně zapůsobily. Řekla bych, že kniha má dvě roviny - buď může čtenář zůstat na povrchu, u souhrnu faktů, a pak je kniha vážně jen "zprávou o archetypu". Nebo se dá číst více introspektivně, a pak je zprávou o nás.
Název knihy mě zaujal, obsah zklamal. Asi jsem očekávala trochu převratnější obsah zprávy o archetypu indiána. :)
Autorovy další knížky
2008 | Den svatého Ignora aneb Léčivý román |
2011 | Cesta |
2019 | Zmrdztvýchvstání |
2015 | Psychologie souhlasu |
2015 | Indián - Zpráva o archetypu |
Čekala jsem od knihy trochu víc..
*Naše technická civilizace je naproti tomu personifikací ulpění. Měřítkem úspěchu je hmotný prospěch. Indián kupříkladu po svých rodičích nic nedědil, aby nemohlo dojít k situaci, v níž by si snad přál jejich smrt. Je nesmyslné, aby smrt rodičů přinášela jakýkoli prospěch. Indiáni si více cenili mezilidských vztahů. Měli úctu i ke svým nepřátelům a myšlenka mocenské říše jim tedy byla cizí. Mám přitom na mysli zejména severoamerické Indiány.