Münsterův případ
Håkan Nesser
Inspektor Van Veeteren série
< 6. díl >
Když čtyři důchodci slaví výhru v loterii, teče alkohol proudem. Závratná radost však netrvá dlouho. Pár hodin po bujaré oslavě je totiž jeden ze seniorů nalezen mrtvý. Byl ubodán zezadu přímo ve svém bytě. Případu se ujímá komisař Münster, neboť Van Veeteren si vzal na rok volno a věnuje se poklidné práci v antikvariátu. Nikdo z jeho kolegů však nevěří, že by dokázal s vyšetřováním jen tak přestat. A opravdu, brzy se na něj Münster obrací s prosbou o radu, protože případ je čím dál záhadnější. Po nějaké době se k činu přizná vdova po zavražděném. Van Veeteren si je však jistý, že ta žena lže...... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2016 , MOBA (Moravská bastei)Originální název:
Münsters fall, 1998
více info...
Přidat komentář
Opět skvělé čtení. VV si našel vynikající druhé povolání, a dokonce dobrou ženskou! Moc mu to přeju. A chudák Münster si konečně - nechtěně - odpočine.
Po delší době jsem se dostala k dalším dílům těto série a opět spokojenost. Poctivé pátrání, překvapivý závěr a hlavně je to vtipné. To mě baví.
Příjemné a pohodové čtení bez nesmrtelných akčních hrdinů a potoků krve, i když tentokrát bohužel skoro celé bez inspektora Van Veeterena.
Jen připomínka k překladu, také mně dost vadilo, stejně jako je uvedeno v některých předcházejících komentářích to neustálé „Allright“ (i takhle psané). To však není vina autora, ale překladatelky a nějaká česká podoba by působila určitě přirozeněji.
Velice dobrá detektivka ze "staré školy". Od pana Nessera jsem četla několik knih a tato byla nejslabší, ale stále velice dobrá. Každopádně v době corona, beru a čtu všechno co vypadá jako kniha :-) Lidi zdržujte se doma a čtěte :-)
Napínavý děj do poslední stránky. Rád bych věděl, jak dopadl intendant Münster a jak pokračoval ve sbližování s Morenovou :-)
No tedy... Tahle detektivka v mé veleoblíbené sérii mne skoro dostala do kolen! Vcelku "obyčejná" zápletka se překulí v neřešitelný případ, který se vyřeší přiznáním, které ale policistům nesedí, a po dvoutříměsíčním tápání a pátrání se z toho všeho vyloupne hotová antická (nebo Shakespearovská) tragédie! A ještě to skoro jeden z týmu odskáče. A ta tragédie má ještě jednu nepatrnou, leč děsivou doušku.
Panejo, Nesser mi ve své detektivce z roku 1998! naservíroval vskutku nečekaně ohavný, brutální, surový a syrový případ, který si v ničem nezadá s moderními severskými krvežíznivými thrillery.
Uf, raději už jen dodám pár citátů:
"Běžný smrtelník by především měl chápat, že činy mají následky.
Detektiv by měl chápat, že mají příčiny."
Erwin Baasteuwel, kriminální inspektor (motto)
"Policajt je slepá želva, která hledá sněhovou kouli v poušti." (Reinhart)
"Dobrá lež dojde z Bagdádu do Damašku, než pravda najde sandály" (perské moudro)
Poprvé jsem u tohoto autora pocítila lehké zklamání. Četba příjemná, občasné hlášky skvělé, policejní práce, především její komentář ze strany novopečeného zaměstnance antikvariátu, to vše byly perličky, které jsem cestou sbírala, obdivovala je, zaznamenávala si je.
Ale i já, naprostý detektivní břídil, jsem cítila, že řešení nabídne ten jediný směr, kterým se policisté stále ne a ne vydat, přestože o něm byla řeč hned v úvodu knihy. A právě tohle mi brání udělit tentokrát více hvězd. Když to napadne mě, tak předpokládám, že ostatním detektivkářům to došlo ještě o mnoho dříve, a logicky se potom mírně (možná i silně) nudí. Tak třeba zase příště . . .
Komentář Katule 1992 mi také mluví z duše ohledně relativně častého opakování anglického all right; chápu to tak, že když překladatelka narazila ve švédském textu na tento výraz, tak ho tam nechala, podobně jako třeba název písně B. Dylana.
Ale občas se v textu objeví perla (v tom prvním případě dokonce doslova):
"Dopátrat pravdy? Vy nevíte, o čem mluvíte. Proč hledat něco, co je jen hnusné a odporné? Kdyby pravda byla krásná perla, tak jo, to bych pak chápala, že se za ní ženete, ale takhle . . . proč to nenechat skryté, pokud se to někomu povedlo dobře skrýt?"
"No, kam by to jinak vedlo?" pomyslel si Munster a vrátil se do své kanceláře ve třetím patře. "Pravděpodobně do prdele. Ale nevede to tam nakonec tak jako tak?"
Detektivka s velmi překvapivým koncem,který jsem od začátku nečekala a byla tedy až dokonce napjatá.
Na začátku mě představa vraždy mezi důchodci zaujala, ale asi v půlce jsem se na chvíli zasekla. Dokonce jsem si myslela, že už vím, o co jde. Jak jsem ráda, že jsem pokračovala. Nová fakta celý případ posunula na novou úroveň a ke konci už jsem hltala strany. Úplný konec mě navíc překvapil a byla jsem překvapená, jak poslední strany můžou vše změnit.
Trochu mi v příběhu vadilo neustálé ,,Allright." Proč to překladatel nepřeložil, je mi záhadou, ale podle mě udělal chybu.
Za mě příjemná detektivka, konec byl překvapivý. Bohužel se takové věci děly a budou dít dál.
Autor napsal - někdy i s humorem - povedenou detektivku s vícestupňovou zápletkou a tím pádem s etapovým navazujícím rozuzlením. Není to jeho neklepší knížka, to určitě ne, ale jako oddechovka je velice dobrá.
Nečekané rozuuzlení a pak přichází ještě jedno! Přes temný obsah Nesser občas zařadí vtipnou repliku (často jimi končí jednotlivé kapitoly). Udržuje si tak sympatický odstup od svého příběhu. Je to už moje čtvrtá přečtená detektivka tohohle autora. Ani ona mne ještě neodradila od chuti přečíst si další.
Těšila jsem se na další díl krimi románů od pana Nessera. Nezklamal, překvapení i na posledních stránkách. Ale nedivím se, že Van Veeteren s tím svým dosavadním povoláním seknul (kriminalista)...
Štítky knihy
detektivní a krimi romány švédská literatura severská krimi severská literatura švédské detektivky
Autorovy další knížky
2015 | Muž bez psa |
2012 | Síť |
2016 | Dívka, která nikomu nechyběla |
2013 | Hlavolam |
2019 | Úplně jiný příběh |
Tato kniha se velice dobře čte, děj utíká, ale něco málo k úplné spokojenosti mi chybělo. Závěr knihy byl pro mě překvapivý.