Islám
Karen Armstrong
Žádné jiné náboženství není obestřeno obavami z neznámého tak jako islám, náboženství, které se jako jediné může pochlubit stoupajícím počtem přívrženců. Mezi obvyklé představy Evropana či Američana o islámu patří jeho extrémní formy - terorismus, diktátorské režimy nebo utlačování žen. Tato kniha se pokouší tento jednostranný pohled poopravit: poukazuje na myšlenkovou bohatost a komplexnost islámského učení v otázkách věroučných, ale i právních či etických. Podává přehled dějin islámu od Muhammadova vystoupení přes rozrůznění šířící se nové víry v tak odlišných místech světa, jako je Arabský poloostrov, severní Afrika, Persie a Indie. Evropskému čtenáři poskytuje příležitost uvědomit si tváří v tvář jinému svou vlastní identitu.... celý text
Přidat komentář
Autorka je typickou představitelkou soudobého křesťanského liberalismu, který dává všem náboženstvím váhu božského zjevení, pouze jinak pochopeného. Tím je bohužel i tato její kniha silně olivněna a veškerou její znalost reálií jakož i množství jejích spisů na tato témata to snižuje na úroveň neobjektivní ideologizace. Špatné.
Čekal jsem od té knížky méně historie a více informací o ideovém světě islámu. Takže jsem byl spíš zklamaný.
V podstatě takový trošku lépe napsaný dlouhý článek do wikipedie, z kterého příliš vyčnívá snaha autorky o adoraci islámu a očernění západního světa. Tudíž je sice na začátku řečeno, že korán povoluje pouze obranné války, aby pak takřka třetinu knihy zabral popis dobyvačných válek vedených muslimy, kdy výhry jsou navíc označované jako úžasné či vzbuzující nadšení po celém muslimském světě. Pokud se jedná například o vyvraždění židovského kmene Ban Quarajz, pak je to nutno chápat v historickém kontextu a s islámem to nemá vlastně nic společného, pokud se jedná o křížové výpravy, pak je to ostudná událost, za kterou se musí Západ stydět. Vrcholem demagogie pak je kapitola věnovaná fundamentalismu (přirozená reakce na modernismus) či Chomejního revoluce, popisované zde pomalu jako ideální cesta pro moderní islámský stát. Pro proniknutí do islámu se budu muset evidentně obrátit jinam.
Štítky knihy
náboženství islám dějiny islámu
Autorovy další knížky
1996 | Dějiny Boha |
2006 | Krátká historie mýtu |
2008 | Islám |
2006 | Buddha |
2012 | Velká transformace - Svět v době Buddhy, Sokrata, Konfucia a Jeremjáše |
Komentáře a hodnocení rozhodně nevypovídá o tom, jak moc přínosná kniha je. Historický kontext vysvětluje naprosto skvěle, autorka však předpokládá určitou znalost Islámu a dějin arabských zemí. Apologetický tón jsem příliš nevnímal, spíše nastínění problematiky z jiného úhlu.
Kapitola o islámském fundamentalismu byla zbytečná, respektive se dala napsat daleko lépe.
Problémem byly spíš filosofické pasáže, kterých je v knize opravdu hodně a jsou vlastně o ničem.