Islám bez závoje

Islám bez závoje
https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90114/bmid_islam-bez-zavoje-OEW-90114.jpg 4 27 27

Zneklidňující otázky o světově nejrychleji rostoucím náboženství Autor zkoumá, jaké věci islám ve skutečnosti učí, a zabývá se možnými hrozivými důsledky těchto učení pro budoucnost muslimského světa a Západu. Spencer se dostává za povrchní rozlišení k pravému mírumilovnému islámu a islámu zneužitému teroristickými skupinami a pátrá v Koránu i islámských tradicích, stejně jako v historii a současné situaci muslimského světa, aby zjistil, proč má toto nejrychleji rostoucí náboženství sklon k fanatismu.... celý text

Literatura faktu Náboženství
Vydáno: , Triton
Originální název:

Islam Unveiled, 2002


více info...

Přidat komentář

Petr007crusade
18.12.2022 5 z 5

Nesmírně poučná kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo se chce dozvědět fakta o islámu. Autor nastudoval perfektně Korán i nejrůznější islámské spisy a porovnává je s tím, co do nás dnes a denně perou média.
Robert Spencer islám nehaní, jen ho ukazuje takový, jakým ve skutečnosti je. Kniha stojí určitě za přečtení.

čef
17.10.2021 4 z 5

Mnoho je toho z této knihy probíráno v různých médiích, takže žádné zvláštní překvapení se pro mne nekoná. Islám je srovnáván s křesťanstvím, korán s biblí a nevypadá to pro mohamedány vůbec dobře, ale jak jinak, autor je asi křesťan. Takže ho ani nenapadlo provést třeba projekci s neviditelnou rukou trhu a bezvěrectvím, které mají potenciál odhodit v budoucnu náboženské vytržení někam hodně daleko.


Greenfingers
19.09.2021 3 z 5

Vzhledem ke svému datu vydání, kniha nepokrývá poslední dvě desetiletí, která přinesla nemálo (obzvláště negativního) do historie vztahů mezi "křesťanským západem" a "východním islámem". Přesto má práce Roberta Spencera svou nespornou hodnotu a mohla by sloužit jako jeden z výchozích materiálů pro nezasvěcené "káfiry" neboli inověrce (židy, křesťany, budhisty a další včetně ateistů).
Autor analyzuje základy islámu obsažené v Koránu a sunně očima křesťana a na mnoha místech je srovnává s Biblí. Zaměřuje se na praktickou aplikaci učení v jeho 1400 let trvající historii.
Měli bychom se islámu bát? Zvláště ta poslední dvě desetiletí, která kniha nezahrnuje, dokazují, že jeho vliv na světové dění neustále roste a že bychom k militantním projevům této víry v žádném případě neměli být lhostejní a radikální islamisty nemůžeme podceňovat.

Garik
01.12.2018 5 z 5

Najlepšia práca o islame, aká sa mi v posledných rokoch dostala do rúk. A že niekomu vadí, keď autor porovnáva islam s kresťanstvom? Agnostik, novopohan či ateista (alebo vôbec ktokoľvek, komu to kresťanstvo tak príšerne smrdí), každý by si mal uvedomiť (resp. trochu sa oboznámiť s dejinami), že civilizácia Západu (nech už sa to niekomu páči alebo nie) stojí na základoch, ktoré vybudovalo (trebárs na troskách antiky) práve kresťanstvo. A nech si to už priznáme, alebo nie, ním je dodnes (i keď už obyčajene len nepriamo) vo väčšej či menšej miere ovplyvňovaný takmer každý aspekt nášho života. Preto považujem za relevantné a naprosto legitímne nahliadať na islam aj z pozícií kresťanstva. A že kresťanstvo vychádza z tohoto porovnania vždy lepšie? Možno je to tým, že ono skutočne je lepšie!

„Křesťanští a pokřesťanští obyvatelé západních republik, kteří jsou obklopeni materiálním pohodlím a neustále slyší mantru „tolerance“, nejspíš zblednou, když si přečtou, jaký život vedli jejich předkové ve víře, kteří měli tu smůlu, že padli do područí islámu. Nejprve přišla tíživá daň uvalená na nemuslimy, když nekonvertovali na islám. V muslimském Španělsku nespočet křesťanů a židů konvertovalo, aby unikli tomuto tíživému břemenu; to však znamenalo ztrátu příjmů do státní pokladny. Proto muslimští úředníci občas uzavřeli tuto únikovou cestu z života v bídě a zakázali křesťanům a židům na islám přestoupit. Příliš mnoho konvertitů by zničilo hlavní zdroj daní. Kromě povinnosti platit prohibitivní daň měli křesťané v zemích sv. Augustina a sv. Atanáše a sv. Ignacia z Antiochie zakázáno stavět nové kostely a opravovat staré, snažit se bránit konverzi dítěte na islám, mít moc nad muslimem, zvonit zvony nebo konat bohoslužby, které by urážely citlivost muslimů; a byli nuceni nosit odlišující oděv. Duchovní děti sv. Jana Zlatoústého a sv. Basila Velikého se staly opovrhovanou nižší kastou.“ ...

„… Ale uvádět, že kritikové polygamie upřednostňují prostituci nebo promiskuitu, a tvrdit, že mnohoženství tyto záležitosti v islámu minimalizuje, je přinejlepším nepřesné.
(…) Pokud jsi plný sexuální touhy, nepotlačuj ji, ale dovol jí nějak odejít, protože jinak ti ublíží. Islám je tedy realističtější a humánnější než křesťanství, neboť polygamie umožňuje, aby tato sexuální pára odešla bezpečným a spolehlivým způsobem – na rozdíl od prostituce, která s sebou nese fyzická nebezpečí a ubližuje ženám, které jsou do ní zapojeny.
Toto zobrazení člověka jako parního kotle je ve skutečnosti relativně moderní představa, kterou zpopularizovala laická psychologie. Křesťané i nekřesťané zastávali opačný pohled, který výstižně shrnul Jakub, Kristův spolubratr a první biskup Jeruzalémský: „Vzepřete se ďáblu a uteče od vás.“ (Jakub 4:7) Obdobně v katolické tradici sv. Tomáš Akvinský učil, že návyky jsou vykořeněny nikoliv nakrmením, ale vyhladověním.“

lucie.8
19.02.2018 3 z 5

Kniha obsahuje spoustu zajímavých informací - od úryvků z Koránu, přes výroky muslimských učenců po relativně současné události. Bohužel jsou často předkládány v porovnání s křesťanstvím tak, aby z nich křesťanství vždy vyšlo jako to "lepší a hodnější" náboženství a islám jako to "zlé". Například vztah k ženám nebyl v křesťanství (ani ve středověku) nikdy tak hrozný jako v islámu, ale argumentovat u otrokářství: my (křesťané) to UŽ neděláme a oni (muslimové) ano, takže oni jsou ti špatní a my jsme hodní, mi přišlo docela mimo. Jako by autor nechtěl vědět/přiznat, že i křesťanství má za sebou pěknou špínu.

PatrikDi
13.04.2015 5 z 5

Islám bez závoje je populárně-naučná kniha, která velmi dobře vykresluje život muslimů a jejich menšin, křesťanů a židů. Pro ty, kteří si nepřečetli Korán a chtějí mít srovnání se západním myšlení politiků, filozofů a historiků je kniha výborná volba jak pochopit dějiny, kulturu a právo. Zdá se mi totiž, že od doby proroka Mohameda se názor na muslimskou víru často měnil podle toho, kdo "svaté písmo" překládal. Došlo k velkému přerodu, toleranci a spravedlnost vystřídaly extrémismus, ponižování, zotročování a zabíjení. Samotné vnitropolitické boje probíhají mezi muslimy, sunnity a šíity od smrti proroka, a od 11. stol. i západem, který se začal angažovat v křížáckých tažení za znovudobytí křesťanských poutních míst, které ovládli muslimové. Boje mezi západem a východem trvají dodnes, jenž pomyslný praporec převzali Američané a radikální islámisté z Iráku. Je jen otázkou jak dopadne válka, protože muslimové se řídí podle šaríi, jednotného právního řádu sklobeného v církvi a vládě, tvrdé podmínky a nadřazenost mužů vůči ženám z islámu dělá krutý režim na nějž doplatí ti kteří se nepodřídí a nekonvertují. Je s podivem jak rodiny mohou dovolit nechat zasnoubit své mladé dcery, které si vezmou ve 12-13 letech o 20 let staršího muže. Kvůli porodu v mladém věku mají dívky zdravotní problémy a jsou podřížené muži, ten jim může ublížit pokud žena poruší nepsaný zákon a sblíží se s cizím mužem. Byl bych rád, kdyby došlo k feminizaci a narovnání práv nejen žen ale i nemuslimů.

křižák
19.03.2015

Reakce na komentář kiddIinky. Kniha "Proč nejsem muslim", zpochybnuje věrohodnost koránu na základě mylného předpokladu údajného zpochybnění Bible. Autor knihy vychází z mylného předpokladu, že že je-li údajně zpochybněna věrohodnost Bible, což NENÍ, tak je tím pádem zpochybněna věrohodnost Koránu, který z Bible vychází a je v podstatě jejím převyprávěním. A z toho ho důvodu, se kniha "Proč nejsem muslim", absolutně míjí účinkem a je zavádějící. Mezi Biblí a Koránem, je zásadní rozdíl, což autor knihy "Proč nejsem muslim", nepochopil.

kiddlinka
29.09.2011 4 z 5

Přístupnější a údernější než Warraqovo "Proč nejsem muslim", ale s méně informacemi, zdroji a menším záběrem. Hodně tu vadí Spencerova křesťanská víra, která ho místy nutí k hodně absurdním tvrzením, jako "já vím, že Kristus řekl, že nepřišel na zem zasít mír a pokoj, ale oheň a meč, ale to bylo myšleno obrazně (stejná apologetika, kterou používá běžný muslim při konfrontaci s násilnými verši Koránu a kterou sám Spencer odmítá) nebo "v křesťanství nejsou nevěřící nevěřícími, protože je Bůh ze své kratochvíle nechává bloudit, jako je tomu u islámu" (jop, ale že dle křesťanů Bůh nevěřící jen malicherně a dětsky podrobuje zkoušce, to je samozřejmě něco jiného). Sice z toho čouhá, že se Spencer mimo jiné snažil i dokázat, že křesťanství je a priori lepší než islám (o čemž se dá pochybovat), ale pak tu zase jsou ty brilantní pasáže typu vyvracení nesmyslného argumentu o západním imperialismu s kořeny v křížových výpravách, že mu těch 80% dát prostě musím.