Já jsem Malála: Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán
Malála Júsufzai , Christina Lamb
Já jsem Malála: příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán. V jedenácti letech začala Malála, která se narodila do paštunské rodiny v pákistánském údolí Svát, psát pro BBC postřehy o tom, jak se žije pod hrozbou Tálibánu. Pod pseudonymem Gul Makaj popisovala, jak její rodina bojuje za vzdělávání dívek a jak tálibánská moc stále narůstá. Dívčina neohroženost však nezůstala bez trestu a v říjnu 2012 ji v autobuse střelil neznámý útočník do hlavy. Dívka jako zázrakem přežila a dál pokračuje ve svém boji. Na podporu svého úsilí založila fond Malala Fund a je nejmladší kandidátkou na Nobelovu cenu míru.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: 2014 , Ikar (ČR)Originální název:
I Am Malala: The Story of the Girl Who Stood Up for Education and Was Shot by the Taliban, 2012
více info...
Přidat komentář
Vzhledem k tomu, co se teď děje a já se chtěla dozvědět jen o něco málo víc.. a taky jsem si ji dala do ČV.
Kniha je výborná ačkoliv je psaná očima náctileté dívky. Kdejaké americké studio by to hned bralo jako scifi film.. ale ona je to pravda. To všechno se tam děje a mě je z toho tak smutno. Je neuvěřitelné, že i v téhle době to někde takhle funguje.. zaostalá a vykradená, zkorumpovaná země, která nechce mít obyvatele, co by v hlavě mohli mít svoje názory a něco navíc. Je mi špatně z toho, co vše je ženám zakazováno..
Je to silné čtení. Ale lidi to musej vědět. Musej vědět, že v Čechách se máme skvěle.
Kniha mě opravdu dojala. Několikrát jsem i brečela, když jsem si představila jak to co Malála prožila vypadalo kdyby se to stalo mě.
Asi bych už dávno byla mrtvá. Je opravdu odvážná a doufám, že zemře na stáří a bude mít do konce života klid
Vůbec si nedovedu představit žít v takovém kontext, a přesto si zachovat tak neuvěřitelnou vnitřní sílu a naději.
Mezi důvody, proč miluji knihy, patří i to, že dávají prostor každému, aby odvyprávěl svůj příběh tak, jak ho cítí. Skrz knihy může být každý hlas doopravdy slyšen, o to víc hlas Malály.
Z knihovny jsem měla půjčenou knížku vydanou v r. 2014 a od kamarádky z r. 2015, tak jsem zjistila, že jde o úplně rozdílné knížky, které napsaly i jiné spoluautorky.
Ve 2. vydání z r. 2015 je skoro o 100 stran méně, chybí tam dějiny Pákistánu a rodové vyprávění, které mě také docela zaujalo, že spíš čerpalo z té první knížky.
Malála, ač dodržuje pákistánské tradice, tak je jiná, chce být vzdělaná a velký vliv má na ní její otec, který dělá vše pro vzdělanost dětí obou pohlaví. Docela mne přišlo zvláštní, že jako ředitel mnoha škol, tak sám měl manželku negramotnou a číst jí nenaučil. Knížka je rozdělená na pět částí ze života Malály. Je zde popisován i život, kdy v Pákistánu vládl Tálibán. Malála vyhrála boj o svůj život, kdy byla postřelená útočníkem z Talibánu, ale ona dál bojuje o vzdělanost svého národa.
Není to jen kniha o jedné dívce, ale hlavě je to kniha o Pákistánu. Je o hrdých Paštunech, kteří raději volí smrt než ponížení. Ovšem ponížení z jejich pohledu. Evropané by to asi viděli jinak. V tom a v obrovském podílu negramotného obyvatelstva vidím příčinu všech problémů daného regionu. Terorismus se opravdu nerovná islám. Malálu svět opravdu potřebuje.
Myslela jsem si, že ji přečtu za víkend, ale ne. Přečtená za 10 hodin
Já jsem Malála- Malála Júsufzajová
Denik- biografie jedné obyčejné Pákistánky, která bojovala za neobyčejnou věc (bezpráví, právo dívek chodit do školy, které její stát zakazoval), málem umřela a musela celkem dlouho bojovat o život , ale nakonec se uzdtavila a zvítězila, ale hlavně prosadila svůj názor ve státě plném nařízení. V zemi, kde je hřích sledovat TV nebo DVD a její porušení se trestá rozmlácením věci na kousky.
Co ale tenhle příběh, kniha může čtenářům dát?
" cestování" do úplně jiné země s nesrozumitelným jazykem
- Poznávání zvyků a tradic - od zahalování před politickou situaci a osobní život autorky
- poznat některé pojmy z jazyka místního kmene.
O autorce: získala mezinárodní dětskou cenou míru a byla nominovaná na Nobelovu cenu za mír. V současnosti žije v Anglii .
Krásný, ale zároveň tragický a hodně smutný. Doslova jsem se nemohla odtrhnout . Doporučuji všem
Neuvěřitelná odvaha jedné mladé dívky, která dala jiným hlas. Silné, obohacující a inspirativní:)
Je-li boj můžu než vítězství,
Přijdou ženy a získají ti, má země, slávu.
Svědectví ze života žen v muslimské společnosti mne nijak nepřekvapilo, jenom ten atentát na nezletilou dívku, která se nebála říci svůj názor je už hodně za známými fakty o tomto nesnášenlivém náboženství. Malála mi trochu připomněla jinou mladinkou bojovnici, tentokráte za planetu, všichni víme, o koho jde. Nevím, proč ke všemu potřebujeme nějaký takovýto symbol, abychom něco pochopili. Zajímavý je v této knize také přehled novodobých dějin Pakistánu.
Počáteční postoje Malály vnímám jako naučené pózy převzaté od jejího otce, později se pro mě stává uvěřitelnější. Hodně mi vadila ta neustálá soutěživost ve třídě o prvenství v testech.
Jedná se o knížku, kterou by si měl přečíst každý. Je velmi dojemná a bohužel reálná...
Kniha o odvážné dívce, která šla za svým snem a málem ji to život stálo.
Kniha poukazuje na boj za vzdělání žen v Pakistánu.
Velmi mě zaujali informace o Talibánu.
Kniha, která poukazuje na to, že terorismu ze strany muslimských extremistů se musejí obávat i sami muslimové. Příběh rodiny, která se snažila žít pokrokově v prostředí, kde vládli Tálibánci, a která bojovala za vdělání dívek i přesto, že se sama stala terčem útoků. Chvíli mi trvalo, než jsem se prokousala popisem kultury, poté ale kniha nabrala spád a četla se velmi dobře.
Zajímavé čtení o muslimském světě a jejich myšlení. Velice dobře se četlo. Ta dívka a její rodina má můj obdiv.
Ke knížce jsem se dostala v knihovničce projektu Školních čtenářských klubů v letošním školním roce, na kterých jsem se podílela. I když primárně tato kniha neposloužila při mé práci, neodolala jsem a díky snadnému přístupu si ji prečetla. Příběh mě úplně pohltil a nesmírně dojal. A rozšířil mé obzory východních reálií.
Pro dospívající dívky (ale i chlapce) i dospělé jako stvořené. Reálný příběh, čtivou formou. Pokračování si každý může vyhledat sám na netu. Jako například letošní "bezpečná" návštěva po šesti letech v rodném Pákistánu nebo činnost Malala Fundu.
Každé ráno se většina rodičů dohaduje s dětmi, kterým se nechce do školy. A ve stejném okamžiku v jiném koutě světa jsou děti, především dívky, které si moc přejí, aby dnes mohly jít do školy. Malála měla velké štěstí nejen v tom, že se po přepadení uzdravila, ale především v tom, jakého má otce. Oba se řadí k lidem, jež bez ohledu na svůj život a zisk bojují za to, aby všichni měli právo vzít do ruky knihu a ponořit se do studia či příběhu.
Paradoxem je, že vzdělání je zakazováno ve jménu náboženství, přestože "Čti!" je první slovo, které řekl archanděl Gabriel Mohamedovi, když mu začal vykládat korán, slovo zdůrazňující sílu a potřebu vzdělání.
Něco tak šíleně nekorektního jsem snad ještě nečetl. Mladá Pákistánka vůbec neřeší, že nám tady Člověk v tísni, Petr Cibulka a Jaromír Štětina jasně nalajnovali, co je dobro, a co je zlo a bez obalu tady valí jakési nebezpečné konspirační teorie o tom, že USA se podílely na radikalizaci mudžahedínů v Afghánistánu a ve jménu boje proti terorismu dokonce spolupracovaly s diktátory!
Přestože příběh Malály je velmi silný a inspirativní, na mysl se vkrádá všetečná otázečka. Není kniha cílenou dezinformací ruských fízlů, kteří chtějí nabourat naši neochvějnou víru v americkou demokracii?
Do četby se tedy pusťte na vlastní nebezpečí a pouze s informačním siderickým kyvadélkem! Možná se dozvíte, co jste se dozvědět nechtěli.
Stydím se za svoji neznalost moderních dějin, vůbec jsem netušila, co probíhalo v Pákistánu. Kniha je cílená na mladé dívky (a chlapce) a taky je tak napsaná, takže určitě nejde o literární skvost. Nicméně příběh je tak neuvěřitelný a silný, že ta forma je vám vlastně ukradená. Rozhodně bych neřekla, že by si ji děti měly přečíst, aby si vážily toho, že můžou chodit do školy. Spíše jde o docenění svobody a bezpečí, a možná trochu pošťouchnutí k tomu dělat něco dobrého a správného.
Štítky knihy
životopisy, biografie emancipace Pákistán muslimské ženy ženy v islámu podle skutečných událostí pákistánská literatura
Malálin příběh patří k dalším biografiím, které se kvůli popisovaným hrůzám, těžce čtou. U této knihy je to umocněno ještě tím, že Malála je jenom dítě. Velmi uvědomělé, odvážné a vzdělané dítě, ale přesto malá holka, která potřebuje zázemí a rodinu. Těžce se mi tak četla část, kdy se Malála ocitá v neznámém prostředí, neschopná komunikovat a bez rodiny a tíha skutečnosti na ni plně doléhá. Přestože je Malálin příběh vyprávěn z dětské perspektivy, obsahuje řadu informací, díky kterým se čtenář dokáže orientovat v reáliích i událostech.