Já jsem smrt
Chris Carter
Robert Hunter série
< 7. díl >
Roberta Huntera a jeho parťáka Carlose Garciu čeká vyšetřování případu dvacetileté ženy, jejíž mrtvola se našla na trávníku poblíž losangeleského letiště. Oba detektivy z útvaru ultranásilných zločinů přivolali na místo činu nejen proto, že oběť byla před smrtí krutě mučena. Pachatel ji také naaranžoval do pozice připomínající hvězdu a to napovídá, že může jít o sériového vraha. Tušení, že jde o zločince, který bude s policisty hrát morbidní hru, se změní v jistotu, když patoložka objeví při ohledání těla vzkaz napsaný krví: JÁ JSEM SMRT.Na druhou mrtvolu vrah upozorní hned následující den, jenže tentokrát zabíjel úplně jiným způsobem. Proč tak spěchá a proč mění modus operandi? Další oběti pachatel oznamuje v dopisech losangeleskému starostovi, detektivům speciální sekce vražd i Robertu Hunterovi osobně. Ve všech je vyzývá: najděte mě, poznejte, kdo jsem, řešení je ve jméně. Ale jaké jméno má na mysli?... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: 2020 , BB artOriginální název:
I Am Death, 2015
více info...
Přidat komentář
Audiokniha. Chris Carter je můj oblíbený autor brutálních detektivek a tenhle díl zase jen potvrdil, že mezi oblíbenými také nadále zůstane.
Ve svých knihách má ten člověk vše: Sériové vrahy, mučení, brutalitu, napětí a děj odsýpá bez chvíli nudy.
(SPOILER) Mám rád, pokud mohu pachatele odhalit v průběhu čtení. Nebo alespoň mít tu šanci ho odhalit. Tady si bohužel autor se čtenářem nepěkně pohrál. Jak je zmíněno v předchozím příspěvku od andante. Na úvod knihy tu máme pachatele, který absolutně změnil modus operandi a je to absolutně neobvyklé. A na závěr se dozvíme, že se jedná o napodobovatele sériového vraha, který vraždil před 20 lety a navíc ve stejném státě. Takže to neobvyklé nebylo ani trochu. Tímto závěrečným odhalením byl absolutně devalvován celý předchozí příběh, který byl krásný, svěží, zajímavý a který byl brutálně znásilněn, vykuchán a vykrvácen k smrti. Protože by si určitě na takového vraha a takové vraždy nikdo nepamatoval (policisté, patologové, forenzní technici aj.). Vůbec by o něm nebyly zmínky v policejním informačním systému, na internetu a v médiích. Vůbec by nebyl takový vrah součástí výuky kriminalistiky a kriminologie na policejních školách. Stejně tak neuvěřitelné mi přijde, že se Robert dostane opět do zajetí vraha. Jako v minulém dílu. WTF??? Jako vážně? Tohle má být ten geniální detektiv? Určitě by byl problém, když jel za vrahem přes celé LA, aby se k němu připojil aspoň jeden hlídkový vůz. Ne, tohle mi autore nedělej. Opravdu ne.
(SPOILER)
Tenhle vrah s každou vraždou zcela mění modus operandi, to je něco absolutně nečekaného, nikdo nikdy nic takového neviděl... Aha, on tady před deseti lety řádil vrah, který vraždil úplně do puntíku stejně. No jo, to nám možná mělo dojít, že?
Říká se, že brzy začnou knížky psát roboti, a pokud ano, vsadím se, že takhle nějak budou vypadat. Směsice scén, které jsou působivé, ale už jsme je stokrát četli jinde, ploché postavy (samý odborník nejlepší na světě, vrah i policisté naprosto precizní a dokonalí - akorát že přehlížejí evidentní věci). Pořád nás všichni přesvědčují, jak má vrah všechno dokonale promyšlené - ale v jenom kuse mu pomáhá náhoda. A ten dementní závěr... Nevím, no. Možná už jsem takových knížek četl moc a další podle stejné šablony, odlišující se jen tak přehnanou úrovní brutality, až působí spíš směšně než děsivě, už mě neoslovuje.
Za mě nepředstavitelná brutalita, ale to k autorovi patří. Ale když si chci přečíst slušnou krimi, tak šáhnu po Cartetovi.
Další brutální příběh, opět perfektně napsaný. Chyb tam bylo hodně, to je pravda, ale za ty asi autor nemůže.
Dostala jsem chuť na detektivní thriller a v tomhle žánru je Chris Carter většinou sázka na jistotu. Jen tentokrát už mi toho násilí přišlo trochu moc a kapitoly s mučením obětí jsem prostě přeskakovala, ono to pro děj nebylo nijak zásadní. Odhalení vraha spolu s vysvětlením bylo docela uspokojivé, ale z pantoflí mě to nevystřelilo. Předchozí díly se mi líbily víc. A taky mě zamrzelo to hrozné množství chyb v textu, určitě by to chtělo víc péče od korektury.
Další ze super kriminálek od Cartera. Vraha jsem za celou dobu neodhalila. Tak pokračujeme dál ve čtení dalšího dílu.
Kniha dobrá, stejně jako ostatní ze série, ale ten překlad...snad na každé desáté stránce je nějaká chyba, nehledě na to, že si autor překladu vymýšlí vlastní slova (nápověď ??). Škoda, docela to kazí celkový dojem z knihy.
sedmý díl detektiva Roberta Huntera. Jako všechny jeho knihy, je děj napínavý, příběh pro silný žaludek, velice čtivý detektivní příběh. Tentokrát vrah píše vzkazy a dopisy.
Poprvé jsem se setkala se známým, úspěšným a uznávaným autorem detektivek. Čekala jsem hodně a nakonec jsem tedy moc ohromená nebyla.
Než jsem knihu otevřela, přemýšlela, jestli Carter opravdu zvládne vymyslet šokující a zároveň poutavý příběh s nečekanou zápletkou jen na něco málo přes 300 stran. Příběh byl opravdu zajímavý, ale já jsem čekala víc hloubky a víc napětí. Pak jsem si uvědomila, že vlastně nečtu thriller, ale detektivku. Jenže já jsem prostě od toho skvělého Cartera čekala opravdu víc.
Ocenila bych k samotné detektivní zápletce navíc ještě nějaký zajímavý vedlejší příběh týkající se soukromí detektivů, protože jinak byl děj dost předvídatelný: mrtvola - vyšetřování - vyslýchání - další mrtvola - přemýšlení - odhalení vraha. Zápletka byla šokující, ale vlastně očekávaná. Vůbec mi nevadilo, že mi zbývá dočíst posledních 30 stran, na kterých by na mě mělo čekat strhující finále. Prostě jsem si to nechala na druhý den, i když u jiných, poutavějších detektivek, bych se prostě hecla a četla až do noci.
A pak ještě ta jeho „brutalita“. Ano, chování vraha a jeho vraždy byly brutální, ale po ohlasech, které jsem na knihu četla, jsem čekala mnohem víc detailů při vraždách a nebo alespoň při ohledání místa činu. Pár vět popisu v jednom odstavci mě opravdu o nějaké extrémní brutalitě nepřesvědčilo. Severští autoři jsou v tomhle mnohem lepší.
A nezlobte se na mě, ale ten překlad tedy taky za moc nestál! Na „kotníky prstů“ v překladech z angličtiny už jsem fakt alergická, a anglický slovosled v českých větách tomu ještě přidal korunku. Nakonec jsem si zvykla, ale zpočátku jsem se kvůli tomu do čtení musela opravdu nutit.
Strohé plynutí příběhu mi v mnohém připomínalo českou autorku Michaelu Klevisovou, kterou si ráda přečtu, ale beru ji jako oddechové čtení mezi hutnějšími romány. Práce na knize byla odvedena dobře, ale pro mě je celkové hodnocení: neurazí-nenadchne. Určitě si od Cartera ještě něco přečtu, ale tentokrát nebudu mít žádná velká očekávání a budu ho brát spíš jen jako oddychovou literaturu. Na tu má člověk taky čas od času chuť.
Chris Carter píše příběhy opravdu brutální, ale když je tam i týrané dítě, už je to na mne moc...
Další díl této skvělé série, kterou mám hodně ráda. Jsem ráda, že po minulém díle jsme se vrátili do známého prostředí a ke „starým“ známým postavám.
Tento díl byl opět protkán šílenými vraždami, nad kterými člověku zůstával rozum stát. A zároveň silná linka z minulosti, u kterého jsem se opravdu nestačila divit. Vše se v závěru propojilo a tentokrát mě opět překvapil vrah.
Tento díl je stejně čtivý jako předchozí, čemuž hodně pomáhají krátké kapitoly a v tomto díle i střídání minulosti a současnosti. Ke konci už mi kniha nešla odložit, musela jsem vědět, jak vše dopadne a kdo za tím stojí.
Hodnocení: 4,25*/5*
Wow, tak tady zase nebyla nouze o chvíle, kde jsem byla znechucená, překvapená, napjatá. No všechno, co jsem od knížky čekala. Carter nezklamal, a já se těším na další díl.
Další skvělé dílo z pera pana Cartera. Opět svižná věc, u které člověk nevydechne a která je plná zvratů. Tleskám.
Sázka na jistotu, která nikdy nezklame!!!! Nemám, co bych nového napsala, abych se neopakovala.. těším se na další příběh!!!
(SPOILER) Chris Carter je sázka na jistotu, ještě nikdy mě nezklamal. Tentokrát se mi moc líbilo prolínání děje z minulosti a současnosti, které ale čtenář odhalí až na konci knihy. Postava Červa mi hned byla "podezřelá", takže jsem tak nějak tušila, že to nebude jen tak... Na postavách Cartera se mi líbí ten vývoj, že je vždy musela nějak poznamenat minulost, aby se z nich stalo to, čím jsou teď. Nikdy to není tak, že by se někdo prostě jen tak narodil jako vrah, donutil je k tomu jejich předchozí život.
Sedmý díl a opět skvělé, sice každé jeho knížky jsou psané v podstatě dokola stejně, jsem ráda, že je zpět Garcia.
V tomto díle nebyla o brutalitu opravdu nouze a nechápu kam na to chodí. Pokud se nechává inspirovat opravdovými příběhy, tak potěš koště :-D. Užívala jsem si knihu od začátku do samého konce, i pachatele jsem odtušila včas a už se těším na další čtení nebo poslech. Doporučuji
Autorovy další knížky
2013 | Dvojitý kříž |
2016 | Zloba |
2015 | Jeden za druhým |
2013 | Noční lovec |
2016 | Já jsem smrt |
Chcete smrt, více smrti a ještě více smrti? Chcete smrt takovou, jakou si nedokážete ani v nejhorším snu představit? Máte přečteny díly Hovor se smrtí, Pozorovatel smrti a Sochař smrti? Dobrá zpráva: Já jsem smrt je přesně pro vás!
Ale ne pro mě. Kdysi jsem měl Cartera rád. Do doby, než začal opisovat sám od sebe, přestal myslet a začal se soustředit jen a pouze na co největší brutalitu. I když - koukám, že podle některých komentářů to nebylo DOSTATEČNĚ brutální. Na mě docela jo. Možná se ke Carterovi někdy zase vrátím, ale čím dál víc zjišťuji že čas, strávený s jeho opusy, lze využít smysluplněji jinak. Třeba s lepšími knížkami?
A ano, na závěr si opět rýpnu do Jakuba Saice, jehož audioverzi jsem poslouchal. Slibuju, že už to nikdy neudělám a příště si raději pořídím papírovou knihu, z papíru smrti. Ale kterou? Co byste mi doporučili? Popisek od Genesis zní dobře - Robert Hunter je povolán k NEJDĚSIVĚJŠÍMU místu činu, jaké kdy navštívil. Ještě větší znepokojení se ho zmocní, když se při pitvě najde v těle oběti VERŠ BÁSNĚ zanechaný vrahem...