Jak chápat putinismus

Jak chápat putinismus
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481113/bmid_jak-chapat-putinismus-UKh-481113.jpg 5 19 19

Je Putinova politika skutečně autoritářská, umně maskovaná pod demokratickými kulisami, nebo má svět co do činění s formou autokracie podporované mafiánskou oligarchií a dochází tak v podstatě k naplnění kontinuity ruských dějin. Francouzská historička Francois Thomová (1951) se celý svůj profesní život zabývá Ruskem a Sovětským Svazem. Napsala o jeho historii i současnosti několik knih a přednáší o něm na pařížské Sorboně. Jako téma své knihy nyní zvolila vládu současného prezidenta a základní otázka, kterou si v této souvislosti klade, zní: „Jak vlastně Putinův režim definovat?“ Thomová zkoumá genezi a historii putinismu. Analyzuje ruskou zahraniční politiku prostřednictvím tamního, domácího politického vývoje a upozorňuje na paradox ruské civilizace, která se obrací zády k Západu, skrývá nihilistickou vášeň a oživuje Kreml, ale má přitom škodlivý vliv na sebe sama. Autorka řeší také vliv KGB na myšlení mužů z Kremlu a na jejich způsob vlády, ale i to, zda může nastavený režim přežít svého v současnosti nejsilnějšího muže. Nezabývá se však jen mocnými postavami výkonné moci, zajímá ji i opozice, která se jeví slabá, roztříštěná a její neúspěchy jsou dnes do očí bijící.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Pulchra
Originální název:

Comprendre le poutinisme, 2018


více info...

Přidat komentář

B-artX
06.11.2024 5 z 5

"Skutečnost, že postkomunističtí občané tíhnou k autoritářským režimům, se dá vysvětlit právě touto základní nenávistí a nedůvěrou, plynoucí z toho, že žili po dlouhá desetiletí v komunismu. Když občané žijí v představě, že člověk je člověku vlkem, touhu po nastolení zastupitelského režimu nelze uvést ve skutek - v takovémto kontextu nemůže spatřit světlo světa žádná veřejná funkce ve smyslu, v jakém ji chápeme u nás. Kde neexistuje pojem obecného dobra, tam neexistuje ani idea odpovědnosti."

Jak chápat putinismus je nejlepší knížka o problematice moderního Ruska, Vladimira Putina a jeho režimu, co jsem nejen o tomto tématu četl, ale i možná nejlepší politologická populárně-naučná literatura. I přesto, že jí tragicky chybí zdrojování, je plná nesmírně zajímavých analýz a faktů, které skvěle vykreslují putinismus. S autorkou se neshodnu v tom, že Putin následuje ideologii euroasijského prostoru, ale je primitivním nacionalistou, který nemá hlubší ideové kořeny, ale jen ho žene nenávist k Západu a obdiv velkých ruských historických postav (například má velmi rád Petra Velikého), vedle které chce být jednou postaven. Mimo to mi přijde analýza hlavně moderních strategií Kremlu k vytvoření nestability v demokratickém světě perfektní. Kniha je velmi čtivá a můžu doporučit pro všechny, kdo mají chuť se dovzdělat o tomto zajímavém tématu.

momo67
24.08.2024 3 z 5

Keby tá kniha končila v polovičke tak jej dám plný počet hviezdičiek. Tam sa autorka ukazuje ako historička a kvalifikovane vysvetľuje prečo v dnešnej dobe v Rusku demokracia znamená vlastne anarchiu. Z druhej časti som sa dozvedel, že všetko zlé spôsobujú ruskí agenti a trolovia, že brexit, Trump atď. sú Rusmi platení agenti takisto aj klimatickí aktivisti, odporcovia migrantov, kresťania atď. (proste všetci ktorí nezdieľajú názor Ústredného výboru v Bruseli). Putin robí všetko zle a keby to robil podľa nej Rusi už mohli dávno byť zbavení svojich veľmocenských túžob, lebo Západ Rusov neohrozuje ale naopak im chce pomôcť, aby sa netrápili ako využiť prírodné bohatstvo a aby sa namiesto toho mohli zabávať ako my v Európe.


Paulus.1987
08.12.2022 5 z 5

Děkuji uživateli Jackjelly za jeho komentář, který mě k této knize přivedl.

Předem je třeba uvést, že se nejedná o žádnou náročnou politologickou analýzu, ale o čtivé a srozumitelné vysvětlení současné ruské vnitrostátní i zahraniční politiky. Je to souhrn informací, které se nacházejí v jiných knihách a ze kterých autorka čerpala, podaný přístupnou formou. Autorka je navíc odbornicí na dané téma, takže nelze tvrdit, že by si v knize obsažené informace cucala z prstu.

Kniha byla ve svém originále vydána již v roce 2018. Nejspíš se budu opakovat, ale kdyby tyto knihy četli lidé na těch správných místech, třeba bychom nemuseli v roce 2022 čelit další válce v Evropě.

S touto knihou jsem velmi spokojený a mohu ji obzvlášť v současné době vřele doporučit.

Jackjelly
24.05.2022 5 z 5

Ve snaze pochopit, co se to v Rusku stále děje a proč je ta země po staletí zmítaná kombinací mesianismu, sebedestrukce, komplexů i pocitů nadřazenosti, jsem přečetl už celkem dost knih. Od ruských klasiků přes historické knihy po díla spíše politologická či reportážní. Samozřejmě zatím marný boj, Rusko se vymyká běžnému chápání a takový Daniil Charms a nebo Dostojevský to dobře věděli.
Tahle kniha je dle mého asi nejlepší z těch, co se zabývají nástupem zatím poslední verze ruské formy diktatury. Je to taková syntéza informací, shrnutá do celku, který dává smysl a stojí za to si tuto knihu přečíst. Jsou v ní shrnuty informace, které lze nalézt roztroušené v různých jiných knihách, zde jsou však koncentrovány a uvedeny do vzájemných souvislostí. A lze z nich aspoň částečně nalézt vysvětlení, jak mohlo dojít k tak razantnímu nástupu dalšího zločineckého režimu na území, zmítaném schizofrenním vědomím rozhraní mezi Asií a Evropou. Vypadá to , že zase vyhrává asijská mentalita, považující člověka za bezvýznamnou součást společnosti, ovládané všemocnými vůdci.
Zaujalo mne, mimo jiné, neuvěřitelné propojení běžného světa se světem kriminálním. Tato souvislost mi do přečtení této knihy unikala. A samozřejmě, etablování komunistických a svazáckých pohlavárů, důstojníků KGB a kriminálníků ve velké ekonomice a politice po konci Sovětského svazu. U nás proběhlo v 90 letech něco podobného, ale samozřejmě v měřítku adekvátně menším. Ale dodnes s tím, ne moc úspěšně, válčíme.
Jak píše Josef Chuchma v recenzi na stránkách ČT Art, "Z citací by se ostatně mohla sestávat prakticky celá recenze, neboť autorka výborně formuluje a umí jít k věci." vyberu si taky jednu, která dle mého názoru výstižně popisuje počátky současných konců Ruska.

"Převrat, který se odehrál v letech 1989-1993, nebyl převratem rovnostářským. Mezi těmi, z nichž reformy udělaly vítěze, najdeme hlavně funkcionáře státního aparátu a komunistické strany, kterým se podařilo zpeněžit své výsady a své postavení. K nim se pak řadí všemožní mafiánští podnikatelé vzešlí z Komsomolu, z KGB, z odborných ústavů, z armády a z prostředí sportu. Hodnostáři komunistického režimu, kteří se v divokém, drsném kapitalismu necítí dobře, se obracejí na různé vychytralé prostředníky, aby mohli s jejich pomocí privatizovat stranický majetek a patřičně zorganizovat svoje pochybné transakce. Tito zprostředkovatelé, jsou-li šikovní, postupně bohatnou a stávají se oligarchy, tj. začleňují se do vládnoucí vrstvy. Mnohým z nich se daří nabýt vrchu nad aparátčíky, kteří je „uvedli do provozu". Do služeb takovýchto oligarchů mnohdy nastupují i bývalí důstojníci KGB. A neměli bychom zapomínat ani na „vklad“ prostředí zlodějského, jehož elity se propojily s aparátčíky a místy - zejména v regionech, odkud se vyvážejí suroviny, ale i v pohraničí, v přístavech a v některých finančních centrech (Vladivostok, Krym, Podněstří) - je zcela pohltily. V postkomunistickém prostoru hraje organizovaný zločin významnější úlohu než stát - Společenství nezávislých států (SNS) udržovala dlouho bezpečně pohromadě právě tato skutečnost.
Nové elity, které časem začaly určovat podobu ruské politiky, mají zvláštní způsob myšlení. Od sovětského systému převzaly nemorálnost a pohrdavý postoj k zákonu a ke ,stádu". ou nasáklé sociálním darwinismem. Lichotit silným, drtit slabé, likvidovat soupeře - jejich chování se řídí takovýmito primitivními pravidly. Lidé, jimž se nepodařilo zbohatnout (tedy celé to obrovské množství obyvatel, kteří žijí v krajní nouzi), jsou považováni za ztroskotance, kteří si takový úděl zasloužili. Roku 1992 byli podvedeni dvojnásobně - zaprvé inflací, která je během několika týdnů připravila o životní úspory, zadruhé mafiánskou privatizací, provedenou ve prospěch boháčů a oněch privilegovaných, kteří si myslí, že si mohou dovolit doslova všechno, zkrášlují si paláce zlatými umyvadly, okázale vyhazují peníze oknem a beze strachu, že by mohli způsobit újmu někomu z podlidí, chodících pěšky,
ignorují pravidla silničního provozu, protože se dobře znají s úplatnými policisty."

Štítky knihy

Rusko Vladimir Vladimirovič Putin, 1952- autoritativní režimy putinismus

Autorovy knížky

Françoise Thom
francouzská, 1951
2021  96%Jak chápat putinismus