Jak chápat putinismus přehled
Françoise Thom
Je Putinova politika skutečně autoritářská, umně maskovaná pod demokratickými kulisami, nebo má svět co do činění s formou autokracie podporované mafiánskou oligarchií a dochází tak v podstatě k naplnění kontinuity ruských dějin. Francouzská historička Francois Thomová (1951) se celý svůj profesní život zabývá Ruskem a Sovětským Svazem. Napsala o jeho historii i současnosti několik knih a přednáší o něm na pařížské Sorboně. Jako téma své knihy nyní zvolila vládu současného prezidenta a základní otázka, kterou si v této souvislosti klade, zní: „Jak vlastně Putinův režim definovat?“ Thomová zkoumá genezi a historii putinismu. Analyzuje ruskou zahraniční politiku prostřednictvím tamního, domácího politického vývoje a upozorňuje na paradox ruské civilizace, která se obrací zády k Západu, skrývá nihilistickou vášeň a oživuje Kreml, ale má přitom škodlivý vliv na sebe sama. Autorka řeší také vliv KGB na myšlení mužů z Kremlu a na jejich způsob vlády, ale i to, zda může nastavený režim přežít svého v současnosti nejsilnějšího muže. Nezabývá se však jen mocnými postavami výkonné moci, zajímá ji i opozice, která se jeví slabá, roztříštěná a její neúspěchy jsou dnes do očí bijící.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2021 , PulchraOriginální název:
Comprendre le poutinisme, 2018
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jak chápat putinismus. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
Keby tá kniha končila v polovičke tak jej dám plný počet hviezdičiek. Tam sa autorka ukazuje ako historička a kvalifikovane vysvetľuje prečo v dnešnej dobe v Rusku demokracia znamená vlastne anarchiu. Z druhej časti som sa dozvedel, že všetko zlé spôsobujú ruskí agenti a trolovia, že brexit, Trump atď. sú Rusmi platení agenti takisto aj klimatickí aktivisti, odporcovia migrantov, kresťania atď. (proste všetci ktorí nezdieľajú názor Ústredného výboru v Bruseli). Putin robí všetko zle a keby to robil podľa nej Rusi už mohli dávno byť zbavení svojich veľmocenských túžob, lebo Západ Rusov neohrozuje ale naopak im chce pomôcť, aby sa netrápili ako využiť prírodné bohatstvo a aby sa namiesto toho mohli zabávať ako my v Európe.
Děkuji uživateli Jackjelly za jeho komentář, který mě k této knize přivedl.
Předem je třeba uvést, že se nejedná o žádnou náročnou politologickou analýzu, ale o čtivé a srozumitelné vysvětlení současné ruské vnitrostátní i zahraniční politiky. Je to souhrn informací, které se nacházejí v jiných knihách a ze kterých autorka čerpala, podaný přístupnou formou. Autorka je navíc odbornicí na dané téma, takže nelze tvrdit, že by si v knize obsažené informace cucala z prstu.
Kniha byla ve svém originále vydána již v roce 2018. Nejspíš se budu opakovat, ale kdyby tyto knihy četli lidé na těch správných místech, třeba bychom nemuseli v roce 2022 čelit další válce v Evropě.
S touto knihou jsem velmi spokojený a mohu ji obzvlášť v současné době vřele doporučit.
Související novinky (1)
Knižní novinky (43. týden)
25.10.2021
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Jak chápat putinismus v seznamech
v Přečtených | 19x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 5x |
v Chystám se číst | 24x |
v Chci si koupit | 7x |
v dalších seznamech | 2x |
"Skutečnost, že postkomunističtí občané tíhnou k autoritářským režimům, se dá vysvětlit právě touto základní nenávistí a nedůvěrou, plynoucí z toho, že žili po dlouhá desetiletí v komunismu. Když občané žijí v představě, že člověk je člověku vlkem, touhu po nastolení zastupitelského režimu nelze uvést ve skutek - v takovémto kontextu nemůže spatřit světlo světa žádná veřejná funkce ve smyslu, v jakém ji chápeme u nás. Kde neexistuje pojem obecného dobra, tam neexistuje ani idea odpovědnosti."
Jak chápat putinismus je nejlepší knížka o problematice moderního Ruska, Vladimira Putina a jeho režimu, co jsem nejen o tomto tématu četl, ale i možná nejlepší politologická populárně-naučná literatura. I přesto, že jí tragicky chybí zdrojování, je plná nesmírně zajímavých analýz a faktů, které skvěle vykreslují putinismus. S autorkou se neshodnu v tom, že Putin následuje ideologii euroasijského prostoru, ale je primitivním nacionalistou, který nemá hlubší ideové kořeny, ale jen ho žene nenávist k Západu a obdiv velkých ruských historických postav (například má velmi rád Petra Velikého), vedle které chce být jednou postaven. Mimo to mi přijde analýza hlavně moderních strategií Kremlu k vytvoření nestability v demokratickém světě perfektní. Kniha je velmi čtivá a můžu doporučit pro všechny, kdo mají chuť se dovzdělat o tomto zajímavém tématu.