Jak jsme přežili komunismus
Slavenka Drakulić
Kniha esejů, v nichž autorka přibližuje jednak detaily života v komunistických zemích, jednak kontury a stíny války v Jugoslávii v 90. letech. Texty jsou výběrem ze tří knih, které nejprve vyšly v angličtině ve Velké Británii a USA. Autorce se zde podařilo přiblížit (právě pohledu čtenáře z druhé strany železné opony) ty jemné, v "dějinném" pohledu nezachytitelné, zdánlivě nedůležité a těžko sdělné odstíny a detaily běžného života (zejména žen) v kleci komunistických zemí, ale také v době děsivě nenávistných krvavých bratrovražedných konfliktů doprovázejících konec komunistické éry v rozpadávající se Jugoslávii. Osvětluje tato stinná zákoutí historie ne jen prostým popisem, ale citlivým, osobně zaangažovaným esejistickým zamýšlením. Zároveň se snaží pro západní čtenáře "přeložit" tehdejší (i nynější) pohled běžného člověka z "východu" na svou situaci obecně: Dřívější pocity ponížení, deklasé vůči lidem ze západu - a jistá současná beznaděj z pocitu nesdělitelnosti zkušeností. Těmito texty autorka onu propast mezi "námi a jimi" dost úspěšně překračuje a text je velmi sdělný i pro nás, neboť velmi hutně a sevřeně vyslovuje "naše" zkušenosti. ... celý text
Přidat komentář
Ani nevím, jestli kniha (minimálně její první část) víc osloví ty, kteří "přežili" komunismus, nebo ty, kteří jej nezažili vůbec. Ti první totiž na rozdíl od těch druhých na historkách o hrubém toaletním papíru a vložkách přišpendlených ke spodním kalhotkám nebudou vidět vůbec nic zvláštního nebo překvapivého.. Je to smutně pravdivé, ale napsané tak nějak lehce, že z toho (možná) nebudete mít depresi. Každopádně vyzvedávám spíš druhou část - Jak jsme přežili válku. Pro mě zajímavější.
Většina lidí komunismus prožívala, někteří ho ale přežívali?
Těch v ČSSR moc nebylo, co ho přežívali, naprostá většina držela krok a skládala sliby socialistické vlasti a jak už to u lidí bývá, tak lid nic nedodržel.Je to komické či tragické?
Autorovy další knížky
2006 | Ani mouše by neublížili |
2006 | Jak jsme přežili komunismus |
2015 | Obžalovaná |
2022 | Teória smútku Milevy Einsteinovej |
2009 | Myš v Múzeu komunizmu a iné životy pod psa |
Doporučuji přečíst všem, hlavně mladším čtenářům. Tuto autorku mám v oblibě a jelikož moji předci pochází z Jugoslávie, nechybí u mě v knihovně ani tato kniha. Krásně, smutně, drsně vykresleny osudy v bývalé Jugoslávii, kde komunismus nebyl tak tvrdý jako zde, ale došlo na nejhorší co se této zemi stalo...na válku. Kniha vás zavede do režimu, kde vše bylo nedostatkem, lidé měli strach ze všeho a ze všech. Kniha je psána stylem takovým, že ač se jedná o smutné pravdivé téma, nezničí vám to náladu.