Jak postavit železnici - Technická pohádka ze století páry
Martin Sodomka
Až někdy pojedete vlakem, zkuste si představit krajinu před vznikem železnice. Všechny ty mosty, tunely a nádraží totiž působí dojmem, jako by tu byly odjakživa. Cestujete si v pohodlném vagoně a vůbec vás nenapadne, že zrovna v tom stejném místě, kde sedíte, mohl být dříve neprostupný prales, skála nebo bažina. Železnou dráhu začali budovat naši předkové před více než sto sedmdesáti lety a postavili ji dobře. Obešli se tenkrát bez bagrů, elektrického proudu a mobilních telefonů. Zůstalo po nich nesmírně užitečné dílo, které klidně může sloužit ještě v?příštím století. Na světě jsou i další prastaré vynálezy užívané dodnes. Jedním z nich je třeba kniha. Umožňuje nahlédnout do mysli jiného člověka nebo cestovat časem. Nic nám tedy nebrání ty dávné stavitele železnice navštívit.... celý text
Přidat komentář
Velmi pěkná knížka, kterou mohu doporučit všem malým milovníkům vláčků. Se synkem (7 let) jsme ji zhltli téměř jedním dechem, nenudil se ani jeden z nás.
Hezký příběh z doby vzniku železnice, nádherné ilustrace a spousta ponaučení navrch.
Štítky knihy
vlaky pro děti železnice parní lokomotivy
Autorovy další knížky
2012 | Jak si postavit auto |
2015 | Jak si postavit dům |
2019 | Mimoprostor a základy moderní fyziky |
2014 | Jak si postavit motorku |
2013 | Jak si postavit letadlo |
Další kniha ze série technických pohádek. Nenavazuje nijak na příběhy o myšákovi Arnym a spíš se dívá do minulosti na příběh, ve kterém se sotva mihne Arnyho dědeček. Seznamuje čtenáře (oficiálně od 8 let, spíše tak od 11 nebo 12 let) s průmyslovou špionáží a stavbou železnice v jednom království. Opět jsou hlavním tahákem této knihy a celé série opravdu vynikající ilustrace se spoustou přehledných popisků. Syn knihu četl v deseti letech a myslím, že později by bylo lépe. Text je složitý, je v něm spousta složitých a starších pojmů, které dítě nezná a je náročnější na pochopení. Seznamuje se s výrobou parních lokomotiv, stavbou tratí, zápletka se týká pojistného ventilu a dítě čte o politice a zadávání státních zakázek a celkově o mluvě dospělých a problémech, které ještě nechápe do podrobností. Příběh samotný je slabší, opravdu je v popředí hlavně ten popis technikálií kolem stavby lokomotivy a železnice. Kniha je ideální pro děti, které jsou opravdu zapálené do parních lokomotiv a tak jim nebude vadit, když po přečtení vůbec nebudou vědět, jaký příběh to vlastně četly, a budou především obdivovat ty ilustrace s popisky.