Jak potopit Austrálii
Petr Šabach
Popis knihy zde zatím bohužel není...
Přidat komentář
Krátké oddechové povídky a opět pocit , vždyť to už jsem někde viděla a nebo slyšela (Šakalí léta a U mě dobrý)
dobrý den , prosím je někde uvedeno odkud vznikl název povídky a filmu Šakalí léta? děkuji
Druhé dílo od Šabacha a klidně se pustím do dalšího. Knížka se čte pěkně, povídky jsou některé velmi zajímavé vypointovane, některé jsem asi úplně nepochopila, ale celkově se mi knížka líbila. Autor je specifický se smyslem pro humor, líbí se mi.
Povídky nostalgicky popisující dobu, kdy většina dospívajících se místo v kavárnách scházela venku na plácku, v rourách, v ulicích. Životní zkušenosti nezískávali na internetu, ale v partách a od světaznalejších kámošů. Legendární vypravěč Péťa nám tu názorně popisuje paradoxní mix naivity, vyplývající z normalizační nevědomosti, kombinované s pragmatismem života mezi lidmi v ulicích a v hospodách. Témata i délka povídek je předurčuje k využití ve filmu, v naší porevoluční kinematografii se určitě neztratily (tady jsem identifikoval Šakalí léta a U mě dobrý).
80 % (193 hodnotících s průměrem 80 %).
Přijde mi, že Petr Šabach je veřejností vnímaný hlavně jako humorista, jenže ve skutečnosti jde o mistrného, všestranného vypravěče, který vás dokáže i dojmout. Proto od jeho první knihy nečekejte jen třeskutou legraci, ať vás pak nezaskočí několik melancholičtějších povídek. Ale žádné obavy, čtou se stejně hezky!:)
Dlouho jsem Šabacha opomíjel,přestože se mi filmové zpracování Šakalích let moc líbilo.A kdybych při poslední návštěvě knihovny nezjistil,že autor už nežije,tak bych ho do dneška ani nečetl,což by byla velká škoda.Ale už to napravuji.80%.
Nadpis jako kouzelnická formule knižní prvotině dává určující význam a ten sedí. Od správně praštěných nápadů k realizaci nechybí někdy záviděníhodná odvaha, a to je to, na co nemáme odvahu my, a co nás nostalgicky okouzluje i dnes.
Šabach píše pro lidi a o lidech, proto je tak oblíbený a jeho knížky nenajdete v období vánoc na žádném pultě prodejen knih ani v antikvariátech. Je to kouzelné, milé a pohodové čtení
Konečnějsem se dostala k této starší knížce povídek. Mám asi radši romány Petra Šabacha. Zaujaly mě víc asi 3 povídky, které jsou notoricky známé díky Hřebejkovým filmům
U mě vítězí Šabach-romanopisec nad Šabachem-povídkářem, sbírka Jak potopit Austrálii to definitivně stvrdila.
Tohle je tak trochu jiný Šabach. Řekl bych trochu slabší. To co u Šabacha obdivuji a mám rád - samozřejmě skvělý smysl pro humor, celková atmosféra jeho knih, nadhled, tolik neviniknou v povídce jako v delší próze. Některým povídkám chyběl trochu šmrnc, švih, ale některé byly opravdu výtečné. Rozhodně stojí za přečtení.
Chladné psaní Petra Šabacha, tak na mě každá kniha tohoto autora působí.
Často u něho mám pocit, že to či ono jsem už někde četl.
A přece jsem - Jak potopit Austrálii přečetl, a pár vět z něho se v mé paměti uhnízdily.
Stále vyzdvihuji Šabachovy knížky nad jednotlivé povídky, protože mi zkrátka víc sedí.
Hodnocení tedy není tak valné.
Skvělá kniha s povídkami ze kterých vznikli filmy jako jsou Šakalí léta ( Šakalí léta) nebo
U mě dobrý ( Mr.Class)
Část díla
Balada štědrovečerní
1986
Čínská jablíčka
1986
Člověk z galérie
1986
Dobře zašitej frajer
1986
Drak
1986
Autorovy další knížky
2005 | Hovno hoří |
2006 | Občanský průkaz |
2010 | Opilé banány |
2012 | Království za story |
2009 | Babičky |
Pohodová návštěva dob, kdy bylo v zemi politicky dusno, přesto mně připadá, že měli lidé k sobě blíže. Možná i tím, že bojovali, na rodinných sedáncich tak trochu
s větrnými mlýny.. kdo z nás doma , v tehdejší době , doma neslyšel.. " hlavně to nesmíš nikde ve škole řikat..."
Styl Šabacha je mi velice blízký. Ukazuje s dávkou sobě vlastni ironie, jak je člověk všehoschopný, jak se dříve žilo, jinak vně rodiny, jinak na veřejnosti. Bylo to tragikomické, ale bylo to tak...