Jak se jmenuje tahle knížka
Raymond Merrill Smullyan
V novém, upraveném vydání vychází tato slavná kniha amerického matematika, v níž nás zve třeba na ostrovy poctivců a padouchů, do světa Alenky v říši divů a za zrcadlem a Shakespearova Benátského kupce, k inspektoru Fishtrawnovi ze Scotland Yardu, mezi vlkodlaky nebo za hrabětem Draculou. Autor nám představuje 271 hádanek, chytáků či logických paradoxů a pro kontrolu samozřejmě nabízí i jejich podrobná řešení. Hravou a vtipnou formou nás uvádí například do světa výrokové logiky a teorie množin včetně proslulého Gödelova principu. Úlohy jsou vhodné pro všechny milovníky záhad a logiky i pro ty, kdo se chtějí zdokonalit v řešení některých částí testů obecných studijních předpokladů.... celý text
Hobby Věda Matematika a logika
Vydáno: 2015 , PortálOriginální název:
What is the Name of this Book?, 1981
více info...
Přidat komentář
(SPOILER)
Celkem zábavná knížka, tedy alespoň některé pasáže. Některé části byly příliš jednotvárnými variacemi jedné hádanky. Také se mi nelíbily hádanky s řešením typu: Tenhle problém nemá žádné řešení, popř. autor uvedl chybné informace - ty podle mě neměly být do knihy vůbec zařazeny.
Velmi se mi naopak líbily příběhy, hádanky a vtípky s reálnými osobnostmi.
Mohu hodnotit jedině kladně a plným počtem, neboť nemám jedinou výtku. Kniha je pro mě přínosem a zpestřením, přestože bych spíš měla propadat jemné beznaději, která by vycházela z mé absolutní neschopnosti na poli logiky a matematiky. Nicméně opak je pravdou. Jsem pyšná, že se mi ještě nezavařil mozek a ještě si s autorem užijeme spoustu legrace, protože se ke knize míním vracet! Celou recenzi najdete na blogu, odkaz v profilu
Milovala jsem na základce, pravidelně jsem si ji půjčovala z knihovny. Po dlouhé době jsem si na ni vzpomněla, ale nevěděla jsem, jak se jmenuje tahle knížka :) Teď už to vím.
Miluju od dětství, ale některým záhadám jsem na kloub nepřišla dodnes. Jinak perfektní, upíři, lháři, Tydlitáci ...
Skvělá knížka nabitá rafinovanými hádankami. Pět nedám kvůli překladu, kde jsem - pokud si pamatuju - narazil na nějaké chyby, které takřka znemožnily řešení některých hádanek (špatný překlad logické spojky, která pak odvádí od použití správné logické operace) a také kvůli určité jednotvárnosti hádanek, které začnou časem nudit.
Kniha není právě z nejnovějších a možná i proto jsem některé hádanky už znala, ale i tak byla celkem zábavná. Jen moje ego zase utrpělo nějaké ty šrámy, něco jsem zkrátka nerozlouskla. :)
Dokonalá kniha pro lidi, co mají rádi hrátky s mozkem. Pokud chcete, aby se vám trochu zavařily závity (říká se tomu prý rekreační matematika a logika), určitě si ji sežeňte. Zrovna otázky ve zdejší anotaci jsou pro knihu spíš netypické - jsou z celkem krátké "zahřívací kapitoly" s vtípky a chytáky. Pak už následuje plná kniha úkolů řešitelných poctivě matematicky, tj. bez chytáků. A to, že jsou zasazené do pohádkově-zábavných kulis, neznamená, že některé z nich nejsou pěkně náročné.
Knihy jako tato mne neustále utvrzují v tom, že mi sudičky zapomněly nadělit logické myšlení. A právě proto (nebo i přes to) knihy tohoto typu miluju!
Některé hádanky jsou hodně profláklé, ale tady jich je spoustu neznámých. Jako plus vnímám zpracování, autor neservíruje suché otázky a odpovědi, ale promlouvá ke čtenářovi a udržuje s ním kontakt. Pokud se nudíte a chcete si trochu zapřemýšlet, je tahle kniha tou pravou volbou. A nezáleží na tom, jste-li poctivec, padouch nebo normální člověk :-).
Pokud budete dělat přijímačky na Masaryčku, tak po téhle knížce určitě sáhněte. Je dobrá na procvičování logiky a k otázkám k Analytické části Testu Studijních Předpokladů (TSP).
Tuhle knihu jsem jako kluk zbožňoval. Trávil jsem hodiny řešením těch všelijakých hádanek!