Jak se plaší smrt
Antonín Liška
Liška líčí život skupiny našich stíhacích letců za druhé světové války na letišti ve Whitehillu.
Romány Válečné Literatura česká
Vydáno: 1987 , Naše vojskoOriginální název:
Jak se plaší smrt, 1983
více info...
Přidat komentář
Nemohu začít jinak než hlubokou poklonou. Antonínu Liškovi se touto knihou podařilo prokázat čest všem stíhačům RAF. Ačkoliv jsou jména pozměněná, vše se zakládá na reálných událostech. A rozhodně nemusíte mít strach, že by se jednalo o suché líčení historických reálií. Naopak, jde o živé vyprávění, které vás vtáhne do děje.
Během vyprávění mi všichni kluci přirostli k srdci, prožívala jsem s nimi strach, zoufalství, radost i silné pocity bratrství a sounáležitosti. Nejednou mi šel mráz po těle. Když pak přišel o život Zábran (poté, co ho dal všanc při záchraně kamarádů bombardérů), Zlesák a Bor, i slzička ukápla (joo, možná jsem bábovka, ale je mi to fuk).
Moc mě mrzí, co se s letci stalo po komunistickém převratu. Že byli stavěni mimo službu, propouštěni z práce (jako pan Liška) nebo dokonce vězněni a mučeni.
Několik smyšlených kapitol ze života našich letců z dob druhé světové války ve Velké Británii, které vycházejí ze skutečných událostí. Týkají se hlavně 312. československé stíhací perutě, kde Antonín Liška sloužil. Kniha je trochu filozofická. Možná nejfilozofičtější od našich vojáků. Autor si v ní několikrát pokládá otázku, jak se plaší smrt.
Do knížky jsem dlouho nedokázala začíst tak, abych si mohla vzpomínky na naše statečné letce náležitě vychutnat. Často jsem se ztrácela ve jménech i čase, popisy leteckých soubojů mě příliš neoslovily. Až v druhé polovině jsem se patřičně "chytila".
Přesto musím vyzdvihnout krásný sloh, kterým je tato uznávaná knížka napsaná, i nádhernou češtinu. Je poznat, že autor byl původním povoláním učitel.
Jedna z úplně nejlepších knih o čs. letcích bojujících v Anglií. Přestože se nejedná vysloveně o memoárové dílo, jednotlivé příběhy mají své reálné předobrazy. Velký důraz je v románu kladen právě na osobní rovinu zúčastněných hrdinů. Piloti zde prožívají souboje nejen za kniplem Spitfiru, ale především sami se sebou. Právě boj s vlastním strachem, se strachem o život svých kamarádů, ale i lásek dodává románu velmi specifický charakter. A že ten souboj byl v mnoha případech neúspěšný, je tím ještě děsivější.
Některé pasáže knihy jsou silně emotivní, skvěle napsaná kniha o našich letcích v RAF. Doporučuji!
Asi to teď bude vypadat, že nekriticky dávám pět hvězdiček všemu, co se týká našich letců v RAF, ale nemohu si pomoct. Tato kniha byla opravdu nádherná.
Tak jako Richard Husmann (Filip Jánský) svými Nebeskými jezdci vytvořil literární pomník československým bombardovacím letcům, tak Antonín Liška prokázal touto knihou čest svým kamarádům stíhačům.
Román je napsán krásným, místy až poetickým jazykem. Nemá jednu souvislou dějovou linii, střídají se v něm osudy několika postav letců. Jsou to osudy strhující, napínavé, humorné, dojemné i tragické. Do příběhu jedné z postav autor promítl i své vlastní. Kniha ve mně zanechala spoustu dojmů, které se nedají popsat. Kromě jiných na mě velmi zapůsobilo (především v posledních kapitolách) právě to kamarádství na život a na smrt, i za cenu sebeobětování.
Během četby jsem si často říkal, jaký by mohl být film Tmavomodrý svět, kdyby...
vynikajúca kniha, síce fikcia, avšak výborne napísana, ten doslov vo vydaní, ktoré som čítal je poplatný dobe, knihe však nič neuberá, nepísal ju autor, radím ju k tomu najlepšiemu, čo som doteraz čítal z tematiky našich letcov pôsobiacich v RAF...
V první řadě je třeba říct, že se nejedná o literaturu faktu, ale o fikci, i když některé události a postavy mají svůj reálný předobraz . To dává autorovi volnost k tomu, aby se soustředil převážně na vnitřní rozpoložení několika hlavních hrdinů a na jejich život stíhače s neustálým strachem ze smrti. Přesto je znát, že byl sám letcem a akční scény z leteckých soubojů jsou velmi živé. Hlavní devizou knihy je ale sloh, který je někdy až lyrický a k válečné literatuře jako by se skoro až nehodil. I díky jemu je knížka velmi čtivá a patří k tomu nejlepšímu, co s tímto tématem vzniklo.
Super kniha se silným příběhem o našich stíhačích u RAF. Je to kniha, ke které se často vracím. Vřele doporučuji všem.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) RAF - britské Královské vojenské letectvo českoslovenští letci čeští vojáci ve 2. světové válceAutorovy další knížky
2006 | Jak se plaší smrt |
1992 | Cesty mužů |
1946 | Stíny na obloze : Příběhy ze života československých letců v poslední válce |
Vynikající a velice silné vyprávění. Neskutečné, co vše ti kluci dokázali, co obětovali. Nedovedu si představit, že by se tak zachovali jejich dnešní vrstevníci neustále přilepení k mobilům a řešící kraviny. Připravte si kapesníky, je to hodně emotivní.
Zpracování ČRO opět výborné.