Jak si lidé hrají
Eric Berne
Když kniha Jak si lidé hrají vyšla poprvé před bezmála padesáti lety, stala se revolučním textem umožňujícím porozumět, co se skutečně děje mezi lidmi během základních sociálních interakcí. Publikace se stala na dlouhou dobu populárně psychologickým bestsellerem, který autorovi přinesl slávu a uznání, a jednou ze základních knih transakční analýzy. My všichni bez přestání hrajeme hry – sexuální hry se zástupci druhého pohlaví, manželské hry s našimi partnery, mocenské hry s našimi šéfy, soutěživé hry s našimi přáteli... Berne nás nechává porozumět tajným trikům a nevědomým manévrům, které jsou součástí našich důvěrných vztahů. Po přečtení knihy se všichni v nějaké hře poznáme a poznáme i naše partnery, rodiče, kolegy. Některé věci se změnily, tak jako doba, ale některé se nemění. Proto zůstává tato kniha i po letech stále aktuální a přínosná pro pochopení vztahů mezi lidmi a chování vlastní i ostatních. Eric Berne (1910–1970) je známý jako zakladatel transakční analýzy. Napsal řadu knih, z nichž nejslavnější je právě titul Jak si lidé hrají... celý text
Přidat komentář
Velice pěkná a zajímavá publikace. Spíše pro studenty psychologie či zájemce z řad pomáhajících profesí.
Člověk si kolikrát neuvědomí, jaké hry vlastně hraje v různých společnostech, skupinách, kde se nachází. I když tvrdíme, že si na nic nehrajeme ve společnosti druhého, ale je tomu skutečně tak?
Priznám sa, že som celkom neporozumel tejto knihe. Pre psychológov možno zaujímavé čítanie, ale pre obyčajných ľudí, je to náročné na pochopenie.
Dle mého zajímavé téma, bohužel za mě byly některé hry natolik stručné, že mi unikala jejich pointa, respektive jsem si je dle popisu nedokázala představit.
Klasika, kterou jsem četl několikrát a jistě se k ní budu ještě vracet. Přes nejrůznější nové proudy psychoterapie bude mít Berneho transkační analýza a teorie her vždy svoje místo.
I jako laika mě toto téma zajímá. Celý náš život je vlastně nějaká hra. Základní pravidla určují rodiče při výchově. V tom dalším záleží, jak si pravidla upravujeme a sdílíme s někým jiným, který má zase ta svá. A jsme zase u podstaty a to je komunikace.
Me to teda moc srozumitelné nepřišlo a knihou jsem se prokousala na silu a v podstate jen proto, ze byla relativne kratka. Byt to delsi, odložím ji nedoctenou.
[audiokniha]
Velké zklamání. Stručné, zjednodušené a povrchní je stejně výstižný popis jako vědecko populární kočkopes.
Z druhé strany je pravda, že jde o snahu přiblížit sociální psychologiii a s trochou trpělivosti lze pochopit mnohé. Jen už snad existují i kvalitnější publikace . . .
Tak mě to tedy nebavilo. Nazvala bych to spíš Vzorce lidského chování, protože o hry jde podle mě v případě že jsme si jich plně vědomy a také od nich očekáváme nějaký cíl. Kniha mi nepřipadala dobrá ani pro laika ani pro odborníky. Taková nepodařená snaha o vědecko populárního kočkopsa.
Nevím, jestli je to chyba překladu nebo originálu, ale část popisovaných her nedává vůbec smysl.
Prekvapivo veľmi zrozumiteľná a zaujímavo napísaná kniha. Prišlo mi, že to bolo napísané až moc štýlom pre laikov. Jedinú malú výtku mám k jednotlivým hrám, kde mi prišlo, že nie sú vždy opísané do detailov a že ich je málo a mnohé prípady zo života som tam nevidel. Ale inak ide o zaujímavé a poučné čítanie.
Trochu mi vadil vedecky jazyk. Nicmene, idea nas lidi vystupujicich v rolich predem danych her me nadchla. V nekolika hrach jsem se sam nasel. Urcite se ke knize vratim.
Je fajn si uvědomit, že každý stále hrajeme nějakou roli a je dobré vědět jakou. Na druhou stranu, pokud se touto tématikou už trochu zabýváte, kniha vám dnes asi nepřinese už mnoho nového, pro úvod do tématu ale zcela vhodná.
Knihu jsem precetla na jeden zatah. Rozhodne nelituji - diky ni jsem zacala vnimat nejen ty hry, ktere nevedomky ja hraju se svym okolim, ale take ty hry, ktere se mnou zamerne hraji lide okolo me. Umim lidi mnohem lepe precist a vim, jak se v jejich spolecnosti chovat, co jejich chovani pravdepodobne zpusobuje.
Kniha mi dala dost infomraci, ktere jsem schopna pouzivat v beznem zivote. Za me rozhodne velmi prinosna, srozumitelne napsana publikace. Doporucuji vsem, kteri chteji nahlednout pod poklicku lidske psychiky.
Na tento bestseller šesťdesiatych rokov som bol naozaj zvedavý. Mám pocit, že celý koncept "hier" transakčnej analýze uškodil. Myslím, že Berne by urobil oveľa lepšie keby jednoducho ponúkol knihu o určitých opakujúcich sa (habituálnych) prejavoch človeka, ktoré sú implicitne nabité dynamickým motívom a možno ich mapovať. Napríklad "Hra s ohňom", kde hráč využíva jemu známy mechanizmus správania k dosiahnutiu skrytého zámeru. Avšak niektoré situácie sú tak násilne vtlačené do štruktúry hry, že presakujú cez okraj. Hra "Nech si to spolu rozdajú", podľa mňa nie je ani tak hrou, ako evolučný aspekt, ktorý Homo sapiens úplne nezanechal svojím predkom.
Každá sociálna interakcia je špecifická a určite determinovaná vonkajšími a vnútornými vplyvmi, ktoré nemožno generalizovať do nejakej "objektívne" platnej štruktúry. Tuším v tejto teórii infantilizmus psychoanalýzy, ktorý je pravdepodobne príliš zveličený a autora uchvátil. Taktiež by som súhlasil s vývinom ega, ale opäť akási nutkavá potreba štrukturalizovať ho na typy: rodič, dospelý a dieťa na mňa pôsobí nedôverne. Skôr by som rozprával o možných špecifických egách, ktoré v rôznych pomeroch vykazujú známky zrelosti, či naopak detinskosti.
V závere dodávam, že ma prekvapilo pomerne nízke hodnotenie na bestseller, ale taktiež dávam len tri hviezdičky za detailný popis rôznych životných situácií a možných dôsledkov.
Tuto knihu jsem si chtěl strašně dlouho přečíst, ale stále jsem to odkládal. Když jsem se k ní po letech konečně dostal, tak jsem zjistil, že mi už nemá co nabídnout. Zkrátka některé knihy mají svůj čas, kdy je má člověk číst a pak už je lepší se k nim nevracet. Jak si lidé hrají je jednou z těchto knih.
Hodně jsem se na tuhle knížku těšila, a tak jsem teď taky hodně zklamaná. Většina analýz se mi zdá příliš stručná, zjednodušená a povrchní. Možná jen neznám ten základ, na který autor odkazuje a navazuje, možná mi chybí něco, co by tomu dalo smysl. Jde jistě o originální pohled na lidské vztahy, jednání a chování, ale styl, jakým je vše popisováno, mi nesedl.
Autorovy další knížky
1970 | Jak si lidé hrají |
1997 | Co řeknete až pozdravíte |
2017 | Sex v lidském milování |
2012 | Transakční analýza v psychoterapii |
Kniha Jak si lidé hrají (Games people play) mi velmi otevřela oči ohledně mého chování a chování ostatních. Patří mezi top 10 knih, které bych doporučil přečíst komukoli, zejména těm, kteří nemají zkušenosti s psychologií, protože je psána pro laiky.