Kedy zabiť

Kedy zabiť
https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221522/bmid_kedy-zabit-221522.jpg 4 318 318

Jake Brigance série

Dvaja opití mladíci znásilnia desaťročné černošské dievčatko. Obyvatelia južanského mestečka Clanton, väčšinou bieli, sú šokovaní a zdesení. Hoci polícia páchateľov krátko po čine chytí, zdrvenému otcovi malej Tonye to nestačí. Zoženie si zbraň a rozhodne sa vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Počká si na mladíkov pri budove súdu a oboch ich zastrelí. Obhajoby otca mŕtveho dievčaťa sa ujme mladý právnik Jake Brigance. Súdny spor s černochom, ktorého ľudia poznajú ako slušného človeka, rozvíri v mestečku vášne a rozdelí ho na dva tábory. V uliciach sa rozhoria kríže Ku-klux-klanu, strieľa sa a Jake musí bojovať nielen o život svojho klienta, ale aj vlastný.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

A Time to Kill , 1989

Wargo
10.02.2017 5 z 5

Na Grishama skvelé, ako prvotina úžasné. Napätie, právne prostredie mi je mierne cudzie, ale tu som hltal každú stránku. Odporúčam.

26Mirka
27.10.2016 4 z 5

Moje první kniha od John Grishama, nejdříve jsem knihu chtěla po prvních 150 stránkách odložit, nicméně jsem to neudělala a jsem tomu ráda. Román byl zajímavý, nikdy jsem knihu, která se odehrává většinou v soudní síni nečetla, dojemný drsný námět, rozdílný svět mezi černochy a bělochy, zápletky, nicméně podle mě zbytečně moc informací, které Vám toho moc nedaly, ale celkově dávám 4 hvězdičky.

tulip131
31.07.2016 5 z 5

Hned na několika prvních stranách bylo znásilnění, ubliženi na zdraví a pokus o vraždu, síla davu, , rozdily běloši a černoši, rozjelo se to od první stránky, žádné prodlevy, stále je čtenář napnuty. Knihu jsem zlhtla. Zatím asi to nej od Grishama

Rade
29.03.2016 3 z 5

Zajímavý pohled na americký jih 80. let.
Nicméně americký soudní proces s tím vším divadýlkem, zákulisní taktikou, přiznaným uplácením a laickou porotou je pro mě jako Evropana tak trochu postavený na hlavu.
A základní morální otázka – zda je ospravedlnitelná pomsta svépomoci, která navíc zasáhne i nevinného člověka, je zredukována na odpověď – u bílého ano, a proto i u černého ano. Z pohledu dneška se mi to zdá už málo…
Psáno reportážním stylem, kromě první scény pro mě bez emocí, hodně konverzace, přiznám se, že v tom defilé osob jsem nějak nenašla tu, které bych mohla bezvýhradně fandit. Pro mě lepší tři.

AltaMari
16.03.2016 5 z 5

Skvělá napínavá kniha...začátek tedy hodně drsný, chvíli jsem myslela, že ji odložím. A pak už nebylo možné se odtrhnout.

roro
18.02.2016 5 z 5

Nejlepší kniha tohoto autora ...prostě mazec !!

Misan1993
16.10.2015 5 z 5

Skvělá kniha se strhujícím soudním procesem a jedinečným advokátem Jakem Brigencem. I když se mi kniha dostala do ruky až po přečtení Platanové aleje, tudíž dějového pokračování, knihu jsem si naprosto užil a můžu jí jenom doporučit.

ivakola
20.08.2015 5 z 5

Moc ráda čtu knihy od tohoto autora.Každá jeho kniha kterou jsem četla byla výborná, ale tato mě opravdu dostala. Ze začátku jsem si říkala, že se tím snad neprokoušu, ale čím jsem četla více a více stránek,tím jsem nedokázala knížku odložit. Byl to tedy opravdu zážitek. Další knížka na mém žebříčku nejlepších knih.

šipek
07.07.2015 5 z 5

Tak bych nikdy nevěřil,že dokáži přečíst knihu z americké soudní síně a ještě o 600 stránkách. Musím souhlasit s kladnými komentáři k této knize. Na mě tato kniha udělala úžasný dojem.

Silverdiamond
14.06.2015 5 z 5

...'málokterý autor dokáže prorazit hned se svým prvním románem... 'Grishamovi se to povedlo a to dokonce takovým stylem, 'že byla jeho prvotina i úspěšně zfilmována... 'není divu, 'vybral si opravdu silné téma a dokonale ho zpracoval... 'kniha začíná zločinem dvou bílých kriminálníků, 'kteří se pouze z rozmaru dopustí brutálního násilí na desetileté Tonye... 'opakovaně ji znásilní, 'téměř ji umlátí k smrti, 'děvčátko nakonec přežije pouze díky velkému štěstí a je tímto činem poznamenáno na celý život... 'násilníci jsou zadrženi a mají být odsouzeni... 'Carl Lee Hailey, 'otec Tonyi, 'však s ledovým klidem bere spravedlnost do vlastních rukou a oba pachatele při převozu ze soudní síně chladnokrevně zastřelí ilegálně opatřenou zbraní... 'k jeho smůle bohužel zároveň postřelí i policistu, 'kterému je později amputována noha... 'není pochyb o tom, 'že Carl Lee Hailey spáchal dvojnásobnou vraždu a ještě k tomu má na svědomí útok na veřejného činitele... 'takřka celá země je rozdělena na dva tábory, 'jeden vidí pomstu otce jako hrdinství a druhý by nejraději viděl toho "negra" v plynové komoře... 'Carl Lee si vpodstatě už před svým naplánovaným a promyšleným činem najímá Jakea Brigance, 'mladého nadaného právníka, 'který už kdysi úspěšně obhájil jeho bratra Lestra... 'Jake před sebou rozhodně nemá lehký úkol a v průběhu procesu bude několikrát hořce litovat, 'že vůbec kdy Carla Lee potkal... 'několikrát bude Jake, 'přezdívaný "obhájce negrů", 'dokonce ohrožen na životě členy obávaného kukluxklanu, 'ale ani to ho nezastaví před tím, 'aby pronesl svou závěrečnou obhajovací řeč před rize bílou porotou, 'složenou z obyvatel okresu... 'knihu přečtete jedním dechem... 'rozhodně hodnotím velmi kladně...'

trudoš
27.04.2015 4 z 5

Skvělý výlet do americké soudní mašinérie, pěkně od prvních žalob, až po závěrečné řeči. To má však za následek, že k samotnému procesu dojde až nějakých cca sto stran před koncem. O to více je ale fascinující, že se autorovi podařilo napsat takový děj, který čtenáře drží po celou dobu v napětí. Naneštěstí soudní spor za moc nestojí a ani hrdina nepředvede žádný ohromující triumf, který je od něj od začátku očekáván. Spíš jako by sám celou dobu čekal zásah shůry.
Co mi hlava nebere je fakt, že posuzovaný zločin, je ve své podstatě neobhajitelný. Přesto se o to hrdinové pokoušejí. A ač jde o postavy striktně morální, ve výsledku schvalují myšlenku, že zabití je v pořádku, když se týká osobního vyrovnání. Což je po právní stránce podivuhodný stav věci.
Bohužel, nemohu se zbavit dojmu, že neustále se opakující proslovy ohledně rasismu, minimum zvratů a nevyužité vedlejší motivy román zbytečně nafoukly. V menším rozsahu - klidně i polovičním -, by to na mě všechno fungovalo daleko lépe.

BeruškaB
12.11.2013 5 z 5

Kniha je výborná ukazuje na trhliny v americkém soudním systému ,fakt zajímavé čtení

Nemerose
15.05.2013 5 z 5

Kniha je výborná, ale děsí mě americký soudní systém.

roro
06.03.2013 5 z 5

Román je prvotina,přesto je mým nejoblíbenějším kouskem od Grishama.
Napětí od začátku,lítost nad obětí,touha po odvetě a nakonec držení palců otci,který to vyřešil po svém..
Mluví z duše rodičům,kterým by se stalo totéž a měli by obavy,že spravedlnost nebude spravedlivá .