Jako bychom dnes zemřít měli
Miloš Doležal
Drama života, kněžství a mučednické smrti číhošťského faráře P. Josefa Toufara Základní pohnutkou k sepsání této knihy byla naléhavá touha pochopit, kdo Josef Toufar byl a co všechno v jeho údělu předcházelo dějství poslednímu. Léta pátrání, shromažďování dokumentů i svědeckých výpovědí tvoří opěrný systém díla. Autor nepojímá obsáhlý životopisný portrét pátera Toufara jako chladné historické pojednání, nechybí v něm bezprostřednost ani humor, a přece ani o krok neustoupí požadavku na absolutní dokumentární věrnost. Vzniklý celek je také důkladně vyvedenou kronikou života Vysočiny v první polovině minulého století, krajiny, jež v sobě nese stigmata hrdinů a mučedníků. Ne náhodou prohlásil básník a historik Zbyněk Hejda, že "Doležal Vysočině vrací její paměť"...... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: 2015 , RadioservisInterpreti: David Matásek
více info...
Přidat komentář
už ani nevím, kde jsem ke knize přišla...zda nějaký výhodný kup či výprodej ? knižní festival ? no vlastně je to jedno..co si má najít cestu, najde si...
téma mě zajímalo a zároveň jsem se bála do ní pustit, s představou, jaké hrůzy na Josefa Toufara čekají. Nyní nastala doba a já během nemoci knížku otevřela. A velmi děkuji autorovi za jeho přístup a formu psaní - první polovina je až odlehčená - zároveň však o to víc mrazí. Seznamujeme se s Josefem od dětství. Vidíme ho vyrůstat, slyšet Boží volání. Zároveň nedporuje ani rodičům, co má dělat, dělá. KOlem statku, pomáhá v rodině. Stále víc ale cítí, že jeho cesta je jiná. Ve zralém věku má konečně možnost jít za hlasem Božím. (pravda, po úmrtí bratra Stanislava chvílí váhá, zda se podle zvyku nemá ujmout hospodářství, vzít si jeho vdovu a vychovat neteře.. švagrová mu to ale ulehčí, najde si jiného ženicha a Josef má cestu volnou.)
Ruku na srdce - kdo z nás, dospěláků, by si dnes troufl posadit se mezi omladinu na střední školy jen proto, aby mohl studovat svůj vysněný obor a povolání ? Josef se nevzdává. S čistým srdcem, úsměvem a láskou k bližnímu jde do toho naplno. I když to nejde lehce. Všude oblíben. A našel si nejen cestu k svému okolí, ale i k nám, čtenářům. (Aspoň ke mě určitě).. Vnímáme ho jako jasnou bytost, čistého a úpřimného člověka. Opravdu povolaného, který žije Kristovu lásku k lidem. Kněze na správném místě. O to víc děsí vidina jeho konce.
Autor si dal mravenčí práci s reáliemi a životopisem. Jak sám uvedl, zázraku a jeho rozboru a mučení J. Toufara se věnuje spousta knih. On nám chtěl řiblíži samotného kněze, jeho dětství, formování, život, osobnost. Čerpá z deníků, listů, výpovědí pamětníků. Vše dopplněno fotografiemi, fotkami z archivů, kopiemi listů. A povedlo se mu to.
Takže když dojde k číhošťskému "zázraku", p. Josef je už čtenářovi velice blízký. Naprosto jsem se vžila mezi farníky, navázala osobní vztah. A teď přichází samotná tragédie. Jak smečka surovců, často nevzdělaných a primitivních, umučí dobrého člověka. Jak těžká musela být tato Kalvárie, trvající 4 týdny. Jak silný a čistý byl p. Toufar. Jak silné podal svědectví pro nás i dalěí generace.
Dojmy budou doznívat ještě dlouho. Děkuji, že jsem mohla knížku číst a podrobně se seznámit hlavně s osobností p. Toufara. ¨
Ještě jednou děkuji autorovi za poctivou práci, včetně všech dokumentů a fotografií, výpovědí svědků i členů STB.
Doporučuji k přečtení všem. Ať už věříte, či nikoliv. P. Toufar žil Krista, jeho lásku k lidem. A vytrval v čistotě až do konce. Proces kanonizace byl zahájen. A věřím, že nejen já to tak cítím..P. Toufar nejen svou mučednickou smrtí, ale hlavně životem ukázal cestou, jak žít.
Doporučuji
p.s. námatkou jsem projela komentáře mých oblíbených, a několik dalších, a musím říct, že naprostá většina mi mluví z duše...
Díky Miloši Doležalovi za tuto knihu, za pečlivou práci, kterou si s ní dal. Chválím grafické zpracování, faktografii, decentní zacházení s tématem víry (nábožensky nijak nevnucující se) a celkově velmi čtivé a logicky uspořádané dění kolem celého zázraku, a pak i Toufarova mučednictví. Číhošťský zázrak se stal nedílnou součástí naší novodobé historie, ať už se to někomu líbí, nebo ne. Komunistické kriminály byly odporné, stejně jako byl odporný celý tento zločinný režim. Bylo mezi námi však mnoho hrdinů, žen i mužů, kteří se nenechali zlomit a nebáli se obětovat dokonce ani svůj život za to, čemu věřili a co považovali buď za věc víry anebo své morální integrity, které se kvůli nějakému bolševikovi odmítali zříct. Jedním z nich byl i farář Josef Toufar, o kterém je napsána tato kniha. Cestu ke kněžství neměl snadnou a své kněžské povolání nakonec stvrdil absolutní obětí, tak jako Ježíš. Následoval svého Mistra až na Golgotu. Popisované mučení je stále stejná symfonie hrůzy, o které čteme i v jiných příbězích z této doby. Zločinec Mácha, který (na střídačku s kolegou) sadisticky mlátil Toufara přivázaného k rámu postele, si po "vykonané práci" zašel na svačinu.. stěžoval si, že se unavil. Nejednou se z cel bitých katolických kněží ozývala sténání latinsky recitovaných loretánských litanií.. A výše zmíněný Mácha až do své smrti nesebral tolik odvahy, aby se dostavil k výkonu trestu ve dnešních (hotel připomínajících) vězeňských zařízeních. Vymlouval se na špatný zdravotní stav a vysoký věk... Človek, který druhého týral a umlátil k smrti. Obrázek, ať si udělá každý sám. Abych to tedy nějak shrnula: kniha perfektní, objektivní a informativní. Příběh velmi silný. Doporučuji rozhodně!
Poslouchala jsem jako audioknihu v krásném podání Davida Matáska a Jany Frankové, manželky autora. V komentářích už je postupně vše, jak jsem knihu vnímala také. Neměli bychom zapomínat jak Stb spolu se státní mašinérií v padesátých letech jednala s lidmi, kteří se znelíbili režimu. V šedesátých letech řada věcí vyšla najevo. Srpen 1968 řešení opět na léta zmrazil. Tak to bylo i v tomto strašném příběhu. Autor zveřejnil jména všech, kdo se na tomto zločinu podíleli. Mají alespoň špatné sny? Děkuji autorovi za tuto knihu. Měla by se dostat k mladým lidem, kteří tuto dobu nezažili, aby pochopili, jak zrůdná byla Stb. Ve zmíněných hromadných hrobech byly "pohřbeny" desítky dalších těl stejným způsobem. Zde je vyprávěn jeden příběh z mnoha. I když jsem příběh částečně znala, zapůsobil na mne velmi silně. Nesmíme zapomenout!!!! (nejsem věřící)
Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Všechna čest Milošovi Doležalovi. Jemné vypravování o hrozných věcech. V první části autor popisuje dřívější život Josefa Toufara, především jeho nelehkou cestu k tomu stát se knězem. V druhé, daleko strhující části se autor zaměřuje na okolnosti Čihošťského zázraku, zatčení Josefa Toufara a jeho konec. To, co Toufar prožil ve Valdicích muselo být něco strašného. Velmi oceňuji i výslechové protokoly svědků pohybu kříže. Je dobře, že autor na závěr knihy uvedl i seznam příslušníků StB, kteří na na případu Toufar podíleli.
Stejně jako ostatní knihy Miloše Doležala i tady vás čeká erudovaný pohled na známou kapitolu z nedávné české historie, ovšem v příjemně čtivém a atraktivním hávu. Tohle je skutečná literatura faktu v pravém slova smyslu. Přesně na pomezí historické studie a beletrie. Ne tím, že by si autor něco domýšlel, ale tím, jak pečlivě vybírá fakta a skládá je podobně, jako se skládá děj románu, aby vytvářela jistou zápletku, dávala prostor metaforám, zrcadlení, se spodními tóny osudovosti. Postava umočeného Josefa Toufara vystupuje z díla plasticky, živoucně a přece i jako určitý symbol.
Příběh P. Josefa Toufara je pozoruhodný a silný, o tom snad nelze pochybovat. Popularita knihy dle mého názoru svědčí o tom, že silné životní příběhy přitahují, a je také oceněním poctivé práce M. Doležala, který předkládá na jednom místě obrovské množství informací o životě člověka i kněze Toufara. Ale kde končí historie a začíná legenda? P. Josef Toufar je občas prezentován jako světec, který už nepáchne člověčinou. A kniha na některých místech je spíše kronikou než čtivým ("popularizačním") textem.
Posloucháno se zatajeným dechem.
Silný a smutný životní příběh faráře Josefa Toufara v 50. letech minulého století.
Boj komunistického státu proti církvi.
Doporučuji všemi deseti. Nikdy nesmíme zapomenout !!!
A žijme tak " jako bychom dnes zemřít měli .... "
Už na první pohled zaujme nebývalá pečlivost a důslednost, se kterou Miloš Doležal vrší detaily ze života Josefa Toufara. Vytváří tak osobnostní portrét, který je velmi plastický. To může působit až přehnaně, ale já jsem jako ztrátu času nebral ani ty pasáže, ve kterých jsem se o P. Toufarovi dočetl věci, které bezprostředně nesouvisejí s jeho mučednictvím – vytvořil jsem si tak totiž nejen dobrou představu o hlavním hrdinovi příběhu, ale pomohlo mi to získat i podrobný obraz těžkých časů, ve kterých musel bojovat o naplnění svého povolání, a následně svoji víru a čest zachovávat tváří v tvář dvěma nejbrutálnějším režimům evropské historie.
Pro pocit blízkosti a vhledu do farářova osudu byla výrazně užitečná i bohatá obrazová příloha, ta zabrala v knize skoro tolik místa jako samotný text! Nemůžu si to vynachválit: fotky, dopisy a úřední dokumenty mi velmi živě přiblížily otce Toufara, mnohé prozradily o něm i o světě, se kterým se musel potýkat. (zvláštní pozornost ve mně vzbudil jazyk estébáckých protokolů a zpráv, to jejich „orgánové se představili“ a „nedošlo k poruchovým zjevům“ mi opět připomnělo, jak má obludnost charakterů blízko k obludnosti jazykových vyjádření – forma je prostě utvářena obsahem).
Příběh Josefa Toufara by měl být stále připomínán. Měl by být součástí učebních osnov a měly by s ním být konfrontováni i ti, kdo bestialitu komunistického režimu zlehčují nebo dokonce popírají. Otec Toufar by také jistě měl být svatořečen (kdo už jiný?), ale to není to nejdůležitější, nejdůležitější je nezapomenout na jeho hrdinství a nechat se jím inspirovat – při vědomí toho, co je člověk člověku schopen dělat bychom si měli vytrvale pěstovat „Toufara v nás“.
Hrdinství otce Toufara je hrdinstvím prostým, neokázalým, nevyhledávaným. Kdyby ho komunistický zlorežim nechal na pokoji, prožil by svůj život jako sice oblíbený a velmi poctivý, přesto ničím nevybočující venkovský farář – takto konečně strávil léta Protektorátu. Přesto jeho život před číhošťským zázrakem není zbytečné sledovat, nedá se říct, že by jeho prostá každodennost neměla souvislost s jeho fascinujícím hrdinstvím v komunistické mučírně. Vlastně je to naopak, myslím. Nevím, jestli se mi to povede srozumitelně vyjádřit, ale chci říct, že tím, že otec Toufar žil maximálně poctivě a neúhybně svoje malé úkoly, tak pak snáze aktivoval svoji nesmírnou statečnost. Snad je to i poselství a inspirace pro nás: buďme věrní a pravdiví v malém, pomůže nám to „vytvořit si návyk“ a obstát i tehdy, když před nás život postaví úkol zdánlivě přesahující naše síly.
Ještě jedna věc: Při čtení jsem si uvědomil, že samotný číhošťský zázrak ... mě vlastně nezajímá. Byl to zázrak v náboženském smyslu, provokace StB, nějaká forma vizionářské epidemie, skupinové halucinace? Nevím. A nepotřebuji to vědět. Ten zázrak, kterého jsem v číhošťském příběhu svědkem, se netýká oltáře. Nefascinuje mě představa, že Bůh hýbe křížkem. Fascinuje mě sledovat, jak dokáže Bůh působit v lidech jako je otec Josef Toufar.
Výborná kniha. Četl jsem už dříve Doležalovo "Když není motorka, lépe chodit pěšky", takže jsem s příběhem p. Toufara byl seznámen. Ale toto dílo je podrobnější, sice ne tolik "geograficky" orientované, ale o to víc podrobností a souvislostí tu je rozpracováno. Musím vyzdvihnout tři aspekty knihy a jejího autora: 1) pan Doležal je velmi zapálený badatel, to čiší z každého řádku knihy (až to musím zmínit i jako jediné negativum, že totiž místy jsem nabýval pocitu až jakési adorace a nadlidství p. Toufara a že mi místy vadilo přílišné citové angažmá proti "těm zlým"...); 2) je také velmi poctivý a soustavný badatel, musel se prohrabat neuvěřitelnými štosy archivních dokumentů a vyslechout hodiny vyprávění pamětníků; chválím a oceňuji rozsáhlý poznámkový aparát a uvedení zdrojů informací, včetně mnoha osobních svědectví; 3) je i výborný vypravěč a spisovatel, kniha se čte dobře, osobnost a život p. Toufara vyvstávají plasticky před čtenářem. Snad při žádné životopisné knize jsem neužasl, jak lze cizí život rekonstruovat doslova po dnech, ba i hodinách. A nakonec, obě toufarovské knihy (a k nim vlastně i "Velký pátek...") nás inspirovaly k nádhernému prvomájovému výletu do Zahrádky, ke Křižné studánce a na Horní Paseku. Doporučuji (knihu i výlet:-)
Už dlouho jsem nečetl takto silnou knihu, kterou je nutné ještě hodnou chvíli po dočtení vstřebat. Příběh katolického faráře Josefa Toufara, jeho touha po vzdělání a obrovská vůle stát se knězem, kdy tento člověk byl čistá duše a rád pomáhal všem ve svém okolí bez ohledu jeho víru či vyznání. Ovšem nenávist a zvůle komunistického režimu z něj, podle mého názoru, udělala opravdového mučedníka. To čemu byl vystaven ve Valdické věznici je něco neuvěřitelného a nepochopitelného. Lidem jak Mácha, Němec, Zikmund a dalším se snad nedalo říkat ani lidi, prostě a jednoduše zrůdy a psychopati. Páter Toufar ovšem ani navzdory nelidskému mučení neodvolal a nepřiznal se k vykonstruovanému podvodu. Skvěle napsaná kniha, při jejímž čtení člověku jde mráz po zádech. Velký dík autorovi za jeho sepsání. Ani v dnešní době by lidé neměli zapomínat, co vše způsobili v této zemi komunisté a neustále připomínat jména mj. pátera Toufara, Milady Horákové, Ctibora Nováka, Václava Švédy, Zbyňka Janaty, Karla Bacílka, Antonína Plichty a mnohých dalších, kteří zemřeli kvůli zvůli tohoto odporného režimu.
Strašná doba a neuvěřitelně hnusné zacházení s lidmi, kteří se prostě režimu nelíbili. Lidská krutost nezná mezí a oběti si opravdu zažily své a mně prostě hlava nikdy toto násilí a krutost nebrala, vždycky jsem si říkala Proč? Proč jim ti lidé tak vadili? A k čemu ta mašinérie a smyšlené likvidace lidí, kteří se "provinili" jen tím, že byly kněží nebo měli jen odlišný názor na tehdejší režim.
Byla šťastná náhoda, že jsem na tuto audioknihu narazila. Paradoxně je totiž jméno Josefa Toufara jedno z mála, které jsem si při čtení opravdu zapamatovala. Na fotce jsem ho hned poznala. Jedná se o biografii tohoto kněze, kterého komunisté ve vykonstruovaném procesu "Číhošťský zázrak" v nedožitých sedmačtyřiceti letech umučili a pak ještě využili k propagandě strany na úkor katolické církve. Osobnost Josefa Toufara je obdivuhodná. Pocházel z hospodářství a že se stane knězem, se rozhodl až po smrti svého otce, když mu bylo už přes dvacet. Vystudoval gymnázium i teologický seminář a i když nebyl nejchytřejší pod sluncem, vše mu vynahradila píle, vřelost a odhodlání. Jeho pevný charakter, smysl pro spravedlnost a ochota pomáhat lidem se projevila i během války, kdy byl vysvěcen na kněze a umístěn v Zahrádce. V roce 1948 musel být přeložen do Číhoště, kvůli režimu. Zde se právě odehrál, 11.12.1949, onen zázrak, křížek u oltáře se vychýlil směrem ke kazatelně a v nepřirozené poloze popírající gravitaci již zůstal. Záhadu se vyřešit nepodařilo. Josef Toufar byl surově mučen Karlem Máchou ve Valdicích, poté se s ním komunisté pokusili natočit film, kde by Číhošťský zázrak ukázali coby špionážní akci Vatikánu. Při převozu praskl knězi žaludeční vřed, byl převezen do pražské nemocnice, kde zemřel. Pochován byl v hromadném hrobě v Ďáblicích, jeho rodina se o jeho smrti dozvěděla až o pět let později.
Kniha byla úžasně namluvena s pěkným hudebním podtónem, zpočátku působila místy i vesele, protože takovou povahu Josef Toufar měl. Bohužel tento smutný příběh zůstane navždy zapsaný v dějinách jak katolické církve, tak komunistické strany a Československa.
Jedna z knih, kterou by lidé měli určitě číst. Aby si nejen připomínali události minulosti ne tak vzdálené, ale aby si stále uvědomovali a opakovali, že v žádném režimu není člověk v bezpeční, ať je oficiální vlna jakkoliv přívětivá. Když narazíte na zločinný záměr, surového a primitivního člověka, na lhostejnost svých nadřízených a svého okolí, když věříte, že dobro bude opláceno jen dobrem, může se každý z vás kdykoliv stát takovým "Toufarem" ....
Životní cesta pozdního studenta Josefa Toufara, jeho duchovní i materiální činnost faráře, který miloval svoji práci a lidi, o které se ve svěřených farnostech staral, je velice inspirativní a vyvolává v člověku velkou dávku obdivu a pokory. Jeho jistá naivita ve věcech dění po válce byla myslím jednou z hlavních příčin jeho konce. I když za nic nemohl.
Zdokumentovaný obraz dění a politiky 50. let minulého století v této knize, by měl být alarmující zprávou a připomínkou pro mladé, kteří tuto dobu neznají a hlavně pro staré, kteří říkají "... tenkrát bylo lépe".
Nadřízený o vyšetřovateli Ladislavovi Máchovi, který prakticky umlátil Josefa Toufara k smrti:
"... No, on Mácha pro svoje povahové vlastnosti nepotřeboval dostat zvláštní pokyn, aby vyšetřovanému nějakou strčil." - "Nějakou strčil" ?!?! - tak si tak říkám, jak by to asi vypadalo, kdyby vyšetřovaného cíleně bil, nebo mučil?
Je to velmi dojemná a smutná kniha, sice místy jsem se pousmála nad humornými vzpomínkami, ale při vší té předtuše nešťastného konce, jsem necítila nic víc než jen sklíčenost a zármutek.
Jinak kniha je opravdu velmi krásně napsaná a čte se sama.
Skvěle sepsaný životní příběh asi nejznámnějšího českého kněze.Jen mi z toho bylo tak strašně smutno.
Štítky knihy
životopisy, biografie Československo 50. léta 20. století kněží mučednictví kněžství zločiny komunismu Josef Toufar, kněz Číhošťský zázrak oběti komunismuAutorovy další knížky
2012 | Jako bychom dnes zemřít měli |
2022 | Jana bude brzy sbírat lipový květ |
2016 | Krok do tmavé noci |
2019 | Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu |
2020 | Do posledních sil |
Přečetla jsem si znovu, ale asi jsem to neměla dělat.
Knížka o životě a mučednické smrti kněze Josefa Toufara. Určitě si každý vzpomene na jeho jméno díky Číhošťskému zázraku.
Josef Toufar byl typickým představitelem českého kněze, který žil se svým lidem, pomáhal mu a snášel s ním vše dobré i zlé. Byl farníkům oporou v době nacistické okupace a při nástupu komunistické zvůle a diktatury.
Konec, tedy po zatčení Josefa Toufara je hrozný a velice smutný. Jasně, že jsem brečela. Na tohle se nesmí zapomínat!
K tomuto hodnocení patří i to z prvního čtení knížky. A děkuji Miloši Doležalovi za to množství informací, které nashromáždil o Josefu Toufarovi už od jeho dětství.
Teď se musím jít uklidnit nějakým "příjemným" thrillerem.