Jako hvězdy v temné noci

Jako hvězdy v temné noci
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535195/bmid_jako-hvezdy-v-temne-noci-6604197099ee3.jpg 5 1013 1013

Alice Wrightová doufala, že sňatkem s pohledným Američanem Bennettem Van Clevem unikne sešněrovanému životu v Anglii. Jenže ani její manželství, ani život v zapadlém koutě Kentucky se nevyvíjí tak, jak si představovala. Nadšeně tedy uvítá možnost zapojit se jako dobrovolnice do projektu takzvané Koňské knihovny, který má za úkol šířit literaturu a vzdělanost v odlehlých oblastech Appalačských hor. Alici, Margery a tři další odvážné ženy čeká cestování na koních nebezpečnou divokou krajinou, boj s předsudky místních lidí vůči ženám, přistěhovalcům i lidem jiné barvy pleti, ale také nádherné ženské přátelství, soudržnost i láska. Jojo Moyesová ve svém nejnovějším románu tentokrát přináší výpravné historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , Témbr

The Giver of Stars, 2019

Interpreti: Jana Štvrtecká

iveta3689
21.08.2023 4 z 5

Moc hezky napsané. Neokoukané prostředí, detailně popsané. Tak věrně, že některé situace byly zoufale ubíjející. Ale čte se dobře, je plná přátelství a naděje.

gigi77
20.08.2023 5 z 5

Konečně kniha s velkým K, psaná s velkou láskou. Příběh má duši a cit, nechybí napětí a můj oblíbený happy-end. Doporučuji všem, kteří hledají pěkné a troufám si říct kvalitní čtení.
Nechte se unést do Americké přírody oblasti Kentucky 40. léta 20. století. Postavu Alice, vrtošivé Angličanky, si hned oblíbíte. Vrtošivá a impulzivní? Ne, jen toužící po životě.
Dovolím si zde citovat z knihy jakožto ukázku údělu ženy:
(dopis matky adresován dceři)
Osobní štěstí není v životě to hlavní. Důležité je plnit své povinnosti a nalézat spokojenost v tom, že děláme, co je správné. Doufali jsme, že se naučíš trochu krotit svou impulzivnost, ale jak sis ustlala, tak si musíš lehnout. Možná že až budeš mít dítě, poskytne Ti to životní naplnění a nebudeš se takovými problémy tolik zaobírat.
Kdyby ses ovšem rozhodla vrátit domů bez svého muže, považuji za nutné Ti sdělit, že bys u nás už nebyla vítána.
Tvá milující matka

mia.com
13.08.2023 4 z 5

To byl teda dojak, to vam povim. Kazdopadne bych v te dobe nechtela zit ani za nic, dekuju pekne!

KnihoSny
03.08.2023 5 z 5

Skvělá kniha o přátelství nenávisti lásce:) taky o koních a knihách líbilo se mi to prostředí dokázala bych v té době žít

Pampelda
01.08.2023 5 z 5

Nejlepší kniha kterou jsem od Jojo četla.

1casper
13.07.2023 4 z 5

Na další příběh od Jojo Moyes jsem byla zvědavá.
Příběh několika žen, které založily "koňskou knihovnu" se rozvíjel hodně pomalu. Vyplatilo se počkat. Po cca 70 stranách mě dej vtáhnul.
Byla jsem zvědavá, jak bude pokračovat půjčování knih z koňského sedla a i vztah Alice s manželem a Fredem.
A pak tu byla dějová linka záhadné Margret - to byl mazec..
Ale to si přečtěte sami.

Bubo19
11.07.2023 5 z 5

Pěkná kniha o vzniku Koňských knihoven v USA. Příběh nás zavede do chudé části státu Kentucky v polovině třicátých let, kde se vznik knihoven provozovaných ženami, setkává se spoustou pochybností. Nakonec sice u velké části obyvatelstva vítězí touha po nových poznatcích a taky po zpestření jednotvárného těžkého života, ale i tak čeká hlavní hrdinky spousta překážek. Závěr soudního procesu mi sice přišel zvláštní, ale jinak se mi kniha hodně líbila. Jen mi při čtení bylo líto, že už se dnes děti na knihy netěší, tak jako před devadesáti lety.

Jessica007
17.06.2023 5 z 5

Moc hezká kniha. Líbilo se mi, že příběh byl zasazen do doby, kdy vznikaly tzv. Koňské knihovny, tím jsem se i o nich dozvěděla. Mám ráda knížky, kde není "jen" příběh, ale dozvím se i něco pro mě nového (případně mi "opráší" nebo rozšíří, co už jsem znala).

Aligi
01.06.2023 5 z 5

Nejkrásnější příběh od Jojo. :-) Historie knihoven, život žen v minulosti, rozdíly mezi muži a ženami. Určitě si ji přečtu znovu. :-)

kob
19.05.2023 5 z 5

Ač tenhle žánr příliš nevyhledávám, poslech audioknihy jsem si opravdu užila. Tak dokonale vykreslené postavy se hned tak nevidí (neslyší ;)
Příběh byl zajímavý - moc se mi to líbilo.

klarinka9974
05.05.2023 5 z 5

Knihu jsem dlouho odkládala a nechápu proč, Jojo Moyes je moje oblíbená autorka romantiky a tato kniha, ten děj, to bylo tak krásný a úžasný. Měla jsem obavy už jen ze samotného roku na začátku knihy. Že mě tato doba nebude bavit, budu se nudit..... ani náhodou. Úplně mě to dostalo, pohltilo a na konci rozervalo srdce. Úžasný příběh s koňskou knihovnou, tajemnou zápletkou a spousty otázkami na konec. Doporučuji a jdu se k této autorce vrátit a dočíst zbytek knih, které jsem ještě nečetla. Jedním slovem krása!

Snapeova
30.04.2023 5 z 5

Tahle knížka mě velmi mile překvapila. Skvělý a dobře zpracovaný námět. Dobře vykreslené postavy, které mi přirostly k srdci. Hodně čtivě napsáno, knihu jsem zhltla dost rychle a moc mě bavila. Byla jsem ráda i za to, že nešlo o nic přeslazeného. Všeho tam bylo tak akorát. Zasazeno do zajímavé doby s tématem pojízdné knihovny, o které jsem do té doby neslyšela. Našla bych v příběhu pár negativních drobností, ale v celkovém kontextu to nestojí za řeč. Mohu jen doporučit.

makkuska
11.04.2023 5 z 5

Strhující román z prostředí Kentuckých hor odehrávající se téměř před 100 lety vypráví příběh dvou žen, Alice a Margery. Od první třetiny jsem se již nemohla od románu odtrhnout. Všechny hrdiny jsem si oblíbila, a na rozdíl od románu Jeden plus jedna, který se mi taky líbil, ale postavy mi k srdci nijak nepřirostly, jsem s nimi příběh prožívala až do konce.

Za mě má kniha vše, co má správný román mít: dobře vykreslené postavy, zápletku, příběh, který graduje, trochu romantiky a zajímavé prostředí s historickými fakty, které dodává příběhu jedinečný podklad.

janina66
04.04.2023 4 z 5

Moc zajímavý román z historie koňské knihovny. Obdivuji odvahu žen jezdit do odlehlých samot za jakéhokoli počasí. A zejména jejich přátelství a lidskost při pomoci potřebným.
Vyposlechla jsem audioknihu, která mě vzala za srdce.

knizni_brouk
26.03.2023 5 z 5

Romantickou literaturu tolik nečtu, ale Jojo Moyesovou mám ráda a již jsem od ní četla několik románů odehrávajících se v moderní době, například Než jsem tě poznala či Jeden plus jedna. Byly pěkné, ale znovu si je asi nepřečtu. Zato Jako hvězdy v temné noci jsem četla již třikrát.

Příběh je to silný a krásný, o přátelství a podpoře, emancipaci, vývoji, poznávání a přijímání sebe sama, odvaze a ano, i o té lásce. A hlavně je to dobře napsané, děj krásně plyne, postavy a jejich chování jsou uvěřitelné. Nechybí romantika, napětí ani dobrodružství. Když jsem knihu četla poprvé, hltala jsem ji tak, že jsem ji přečetla za jedno odpoledne. Hlavní postavy jsem si oblíbila a těšilo mě zejména sledovat, jak se Alice postupně mění, jak se nebojí postavit se společnosti a jak si jde za svým štěstím. To vše je zasazené do prostředí kentuckých hor a jejich divočiny. Téma pojízdné knihovny se mi moc líbilo, než jsem knihu poprvé otevřela, nevěděla jsem, že něco takového existovalo. Atmosféra příběhu mi zároveň něčím trošičku, trošičku připomínala příběh Zálesák od Zanea Graye (avšak anotace příběhu moc neodpovídá, pokud si tu titul budete hledat), který jsem zamlada mnohokrát četla. Byť tam jde samozřejmě o něco jiného, to prostředí hor, divočiny, koně, romantika i oblíbitelní hlavními hrdinové mi to prostě připomněli.

Takže pokud váháte, co si od Jojo přečíst, sáhněte po této knize. A já se již těším, až v češtině vyjde Loď plná nevěst. (A díky zdejším komentářům teď zároveň vím, kde hledat další román s tématikou pojízdné knihovny, děkuji.)

whiolet
23.03.2023 4 z 5

Lehké odpočinkové čtení, které se mi moc líbilo.

Nepri
24.02.2023 4 z 5

První kniha o pojízdných knihovnicích jsem četla vloni - Knihovnice z Troublesome Creeku a vzhledem k tomu, že jsem někde, už nevím kde, četla, že jedna od druhé "opisovala", tak jsem si musela jít do té druhé od Moyes. Obě knihy jsou moc pěkné. Vycházejí ze skutečných událostí a rozhodně stojí za přečtení obě dvě. Doporučuji

Laerry
22.02.2023 5 z 5

Knížky Jojo Moyes jsou dobré, o tom není pochyb, ale když přečtete všechny, tak vám brzy přijdou dost podobné a někdy i nevýrazné. Naštěstí tohle neplatí pro „Jako hvězdy…“, které mě svým emancipovaným příběhem o koňské knihovně, zasazeným do poloviny 20. století (konečně zas bez časových skoků!) a atraktivního prostředí divokého Kentucky, nadchnul natolik, že bych se ho nebála zařadit do mých top JM knížek. Hlavní zásluhou na tom má fakt, že se jedná o souvislé vyprávění, bez zbytečných odboček, a především silné postavy, ke kterým jsem neměla problém vytvořit si vztah (což se bohužel nedá tvrdit u všech JM příběhů).

Pheonix
03.02.2023 4 z 5

Pravdou je, že tuto recenzi budu psát s velkým odstupem, co jsem knihu přečetla.
Jojo je má milovaná autorka, četla jsem už skoro všechny její knihy a vždy jsem z nich nadšená.
Co se týče této knihy Jako hvězdy v temné noci, s touto jsem malinko bojovala, nemohla jsem se začíst. Hlavní postavou je zde Alice, která si idealizuje svůj život, vdát se, mít děti a krásný jednoduchý život. Opak se stane pravdou, když se s mužem, kterého si vezme, odstěhuje do Kentucky. Útěk od všednosti se pro ní stane Koňská knihovna, kde se stane dobrovolnicí. Zde se seznámí s dalšími ženami, spřátelí se a společně projíždí krásné okolí a šíří osvětu o knihách. Nejlepší přítelkyní se jí stane Margery, se kterou to není vždy jednoduché, ale je to úžasná a silná žena, která je bohužel poznamenána špatnou pověstí.
Pokud chcete vědět, jaký spád vezme Alicin život, s čím se bude muset potýkat Margery a jaké osudy čekají ostatní obyvatele budete si tuto knihu muset přečíst.

Mirďa83
29.01.2023 5 z 5

Tak to bylo krásné čtení. Jojo nezklamala. Trošku trvalo,než se děj rozjel. Krásný příběh z těžké doby.