Japonky nechodí na plastiku
Sophie Ortega
Chcete jednou provždy zhubnout bez obětí a odříkání? Osvojte si metodu Tokio–Paříž a odhalte nové tajemství štíhlé linie, princip kalorické hustoty potravin inspirovaný japonským způsobem života. V knize najdete množství receptů s použitím agar-agaru a konjaku, důležité tipy na nákupy, cvičení, kosmetické rady, postupy pro zdraví a proti stárnutí… Zeštíhlující metoda Tokio–Paříž přináší kompletní, zdravé a trvalé řešení problémů s nadváhou.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2017 , EsenceOriginální název:
La Méthode minceur Tokyo Paris, 2014
více info...
Přidat komentář
Kniha nám "odkrývá" kouzlo zdravého životního stylu japonských žen a předává návod, jak toto kouzlo zařadit do našeho běžného života. Zaměřuje se především na stravu, vysvětluje čím jsou japonské suroviny speciální a o tolik zdravější, než ty, které běžně jíme my. Ukazuje, že není nikterak těžké je sehnat zde v Evropě, najdeme zde recepty jak z nich vařit i plán, jak postupně nový jídelníček zařadit do běžného života.
Mimo jídlo se autorka věnuje i dalším aspektům života japonek - sport, dekorace zahrad, ale i důležitost pozitivního myšlení.
Mně se kniha líbila, užila jsem si ji a možná mi i dost pomohlo, že k asijské kuchyni a kultuře mám velice vřelý vztah.
Kdyby však člověk měl začít žít tak, jak autorka navrhuje, rozhodně by se vám život velice změnil, ne-li úplně (záleží, co z toho už třeba ve svém životě děláte). Ale myslím, že není důležitý svůj život obrátit vzhůru nohama, to by každého asi rovnou i odradilo… Ale stačí si vzít jen něco, zkusit ty recepty třeba jednou za čas a už to má cenu. :)
Doporučuji pro ženy a dívky co mají chuť do zdravého stravování a celkově zdravého a pozitivního stylu života!
Kniha mě neoslovila, s doporučovanou metodou Tokio -
Paříž se neztotožňuji, přijde mi mimo evropskou realitu.
Reklama na konjak. Autorka ho má evidentně hodně v oblibě. Kniha nebyla vyloženě špatná, víc než recepty mě bavilo stručné povídání o japonském stylu života, který je v evropských podmínkách bohužel těžko aplikovatelný, ale četlo se o tom hezky. Samozřejmě vychvalovaný konjak jsem zkusila (přestože je v ČR nekřesťansky drahý, podobně jako další zahraniční speciality nebo bio potraviny, bohužel) a nadšená jsem tedy nebyla. Nudle do polévky tedy jakž takž, ale třeba konjakový špagety nebo penne jsou za mě podivný amarouny, které se s kvalitní pastou nedají srovnávat ani náhodou (ať si kniha tvrdí, co chce). Agar agar, což je vlastně rostlinná želatina, pak autorka radí rozmíchat ve vodě a pít, aby dotyčný získal pocit sytosti a nepotřeboval nic jíst...Musím říct, že tohle už mi přišlo trochu ujetý a se zdravým životním stylem opravdu nesouvisející. Abych nekončila na tak znepokojivou notu, líbilo se mi zdůrazňování důležitosti estetiky jak na talíři, tak v životě. Fajn bylo také připomenutí kouzla pozitivního myšlení, zpomalení a obrazné 'přivonění k růžím', na které v uspěchané Evropě často zapomínáme.