Agent bez mena
Robert Ludlum
Jason Bourne série
1. díl >
Jason Bourne má pamäť úplne prázdnu. Isto vie len to, že jeho guľkami prederavené telo bolo vyplavené zo Stredozemného mora a že je z neznámych dôvodov objektom záujmu profesionálnych zabijakov. Tvárou v tvár smrti sa vydáva na zúfalý beh o život. Pomôcť mu môže len žena, ktorá ho kedysi chcela zradiť. Jason Bourne je skrátka muž bez minulosti... a možno i bez budúcnosti.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: 1993 , SmenaOriginální název:
The Bourne Identity, 1980
více info...
Přidat komentář
Jason Bourne ve filmovém zpracování si mě získal. A co v knižním? Ludlum zjevně napsal skvělý krimi thriller coby předlohu k napínavému, komplexnímu špionážnímu filmu. Knižní Jason Bourne však trpí přílišnou mírou detailu a repetic, kde jeden opakuje to, co jiný řekne (nedoslýchavost, nepochopení, nevíra... ať je to cokoliv, bylo to vzhledem k množství únavné), čímž autor úspěšně knihu rozmnožil o desítky zbytných stránek. Rozsah knihy tak nejde na úkor hloubky myšlenek a vnitřních pochodů knižních postav, ale téměř výhradně na tlachání. Atmosféře to z mého pohledu nepřispělo, naopak to akci uměle zpomalilo a místo nárůstu napětí u čtenáře přispělo k jeho frustraci. Teda alespoň u mě. Agent Bourne, který díky své amnézii upadne nejen do životní nejistoty, ale především do hlubokého morálního dilematu, jakmile zjistí, k čemu má instinktivní vlohy, jaké má bojové schopnosti a jací lidé se kolem něj pohybují, nicméně zůstává můj oblíbenec. Moje afinita se však týká filmového zpracování. Pokračování v knižní podobě už možná nezvládnu, jsem nicméně autorovi vděčná za knihy o Jasonovi Bourneovi coby inspirace k vynikající sérii.
Nuda, nuda, nuda. Začátek docela šel. Než si Jason začal vzpomínat. Pak se začaly fráze opakovat stále dokola. Stovky otázek, postav. Jeden velký chaos. Oproti filmu zklamání.
Tak to je snad první akční kniha, u který jsem se fakt nenudila a ztratila jsem se trochu až na konci. Jinak mi většinou uniknou souvislosti kdo a proč hned na začátku. Fakt skvělý. Moc mě to bavilo. Zkoukla jsem i film, ale knížka lepší.
Eště že se ten fajny film moc nedrži tetok knihy. Bo pulka kina by usnula a druha pulka šla do ři… teda do bufeta. Chvilema se tam střila a dava do držky, ale hlavně se furt kajsik sedi a dřista! Same zbytečne plky, kere děj nikam neposunuji a ze kerych by jednoho jeblo, to je furt same „drahoušku drahoušku“ a „ó bože“ jak v nějake te červene knihovně. Deprem, tak přece nigdo nemluvi, ani na vyletě v Praglu sem žadneho cypa neslyšel tak dřistat! Děj je otravně překombynovany a k čemu se tam furt objevuji dalši a dalši zbytečne postavy, no ni? Kurnik šopa ani tu atmosferu to nima. To radši chlapum u nas v čtenařskem kružku doporučim teho le Carre, dyž by měl někdo slinu na špionsku knižku s trochu psychologyje. S celym Ludlumem by mě jebli po pale!
Kdyby kniha byla o polovinu tenčí, byla by to možná paráda. Je to strašně roztahané, únavné hovory o ničem. Film byl mnohem lepší.
Kniha se čte hrozně těžce a musel jsem se několikrát přemáhat, abych to dočetl. Scénář filmu je často rozdílný od knihy a je to obvyklé, proto jsem se těšil spíše na knihu, ale v tomto případě film byl poutavější.
Tak tohle jsem Vážně nečekal. Trvalo mi 2,5 měsíce než jsem to dokázal přečíst. Další Ludlum u mě nehrozí. Film má s knihou společný jen námět a to jen tak z 30ti%. Nevím kolik lidí dokáže přečíst 90% procent nudy, aby posledních 10% byla jen akčnější nuda. Ani vlastně nevím, za co dávám tu jednu hvězdu. Několikrát jsem už knihu málem odložil, ale nakonec jsem se prokousal až ke konci.
Hm, tak tady jsem si pošmákla :-) Ani jsem nečekala, že mě kniha tak vtáhne. Film jsem viděla a bavil, ale tohle je jiná liga. Na to, jaká je to bible, se to četlo krásně rychle. Stránky doslova letí, protože chcete vidět, kdo je ten Bourne vlastně zač. Se stylem autora problém nemám, i když je fakt, že přehnaný popis akčních scén je někdy trochu chaos. Ale to knize rozhodně nic neubírá z plného počtu hvězd.
Mám jen dotaz, jaký je rozdíl v této knize a knize Agent bez minulosti? Jelikož se v počtu stran liší o 200, jsem zmatená, jestli se jedná o stejné dílo.
První (audio)kniha, která mne doprovázela na letošní dovolenou do Portugalska ;-). Kdysi jsem viděla film, ale už si na něj moc nevzpomínám. Přesto si pamatuji, že se mi líbil. A kniha také nebyla špatná, i když rok vzniku je na ní dost poznat. Navíc mi nesedla tematika, přestože na druhou stranu musím ocenit originalitu nápadu a zápletky. Bourne je sympatický a závěrečné rozuzlení ohledně jeho osoby a minulosti mne opravdu zaujalo. Strhávám tedy pouze jednu hvězdičku a pokud bude načteno pokračování, já u toho rozhodně budu :-).
Prvně jsem viděl film a říkám si joo dobrý . Včera jsem dočetl knihu a říkám si: " To pro film použili jen 3 stránky z knihy?? Jaká škoda" V knize se dozvídáte to samé co hlavní hrdina. Jste ve světě tajných operací, tajných agentů, pastí a akce. Za mě super zážitek.
Film jsem asi nikdy neviděla celý, i když teď bych se na něj ráda v klidu podívala a s knihou porovnala (prý si moc podobné nejsou).
Agent bez minulosti se snaží pracovat s příběhem plným napětí, nicméně pokulhává hned v několika oblastech. Jako první musím zmínit samotný styl psaní. Ludlum se snaží o celkem jazykově bohaté popisy, nicméně je opravdu jednoduché se v nich ztratit. Popisy akce mi přišly krkolomné, bylo jich příliš mnoho, takže se člověk ztrácel i v tom, jestli náš hrdina stojí na nohou nebo se kutálí po zemi. Připadala jsem si podobně, jako když sledujete akční scénu ve filmu, kde co vteřinu přichází nový střih z jiného úhlu. Druhou slabou stránkou jsou v podstatě skoro všechny postavy kromě Bournea a (trochu) Carlose. Nebudeme si nalhávat, že by vztah Jasona a Marie měl nějaké silné opodstatnění (snad kromě toho, že se oba ocitli ve stresové situaci). A v dialozích bylo
Přestože příběh se snaží gradovat, spíše jsem se v přibývajícími stránkami dostávala do apatie, než že bych chtěla číst dál a dál. Nevím, čím přesně to bylo, ale napětí pro mě vyprchávalo. Pořád jsem čekala na závěrečné vyvrcholení, až jsem si uvědomila, že mi zbývá jen pár stránek a moje pochyby se naplnily - žádné velké vyvrcholení se nekonalo. Přečíst tak dlouhou knihu a dostat takový závěr mě poněkud zklamalo.
Kniha naprosto strhující a odhaluje různá zákoutí ze světa tajných služeb. Ludlum i Lustbader si zakládají na detailech a odbornostech. Někdy se tedy série knih čtou hůře až složitě, ale zase na druhou stranu, proč se něco nedozvědět. Rozhodně super kniha
Arkagas:co se ohledně filnu týče naprosto s tebou souhlasí. Autorovi této knihy museli pěkně nadzvednou mandle. Film si nezaslouží nést stejný název jako kniha. Kdybych nečetla knihu možná by mi film líbil. Ale tak byl aspoň u mě naprostý propadák a stráta času.
Ale je to jen můj názor, který nikomu nevnucuji.
Kniha má dobrý děj a vynikajcí zápletku. Pomalu do poslední stránky jsemnevěděla, jestli je hlavní hrdina knihy dvojítý agent nebo ne. když jsem si myslela, že to už vím, po pár stránkách to bylo opět jinak.
Jason Bourne - agent bez minulosti, který byl prostřílený vyloven z moře a který si na nic nepamatuje. Díky doktorovi, který je sice alkoholik, ale zároveň mistr svého oboru zjišťuje, že má pod kůži implantát s číslem účtu, že jeho oči často měnily kontaktní čočky a že je nejspíše člověkem, který velmi často měnil svou identitu.
Jason postupně pátrá po své minulosti, jelikož nechápe, proč všude kde se objeví po něm okamžitě jdou a snaží se ho zlikvidovat.
Do příběhu se dostává Marie - velmi vysoko postavená finanční analytička, kterou Jason unesl přímo z kongresu, ale z rukojmí se postupně stává žena na jeho straně.
V Knize se objeví tzv.projekt Treadstone, kde zjistíme že Jason je elitní voják vycvičený tak, aby byl neviditelný, nedosažitený, a schopný kdekoliv a kdykoliv zmizet a to jen za jedním jediným účelem - dopadení nějvětšího teroristy, na kterého se chystá past už 3 roky a skále nesklapla.
tahle knížka je sice pořádná bichle, ale našlapaná napětím, promyšlená a stránky mizí pod očima samy. Napětí se Vám zažere do morku kostí a Jasonovi jsem celou dobu fandila.
Jedná se o 1.díl knižní série.
Hodnocení: 9/10
Podle knihy byl natočen film Agent bez minulosti, který jsem si po přečtení pustila a který s knihou bohužel kromě postavy Jasona nemá nic společného. Celková dějová linka i postava Marie byly úplně změněné, takže mě to velmi zklamalo..
hodnocení filmu: 2/10
Knihy tohoto typu většinou nečtu, ale rozhodla jsem se jí dát šanci, protože mě zaujala anotace. Hned zkraje musím zmínit, že na to, jaká je to bichle, se čte neuvěřitelně rychle (asi kvůli krátkým větám a spoustě rozhovorům). Děj se vyvíjí velmi pomalu a rozvláčně, informace se dozvídáme společně s hl. hrdinou a tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že se většinu knihy vlastně nic neděje. Ovšem autorův styl vyprávění mě tak bavil, že mi to, že se nic neděje, vlastně ani nevadilo. Ať už se jednalo o špionáž nebo romantickou linku, příběh mi přišel uvěřitelný a já nadšeně hltala stránku za stránkou. Jestli budu mít příležitost přečíst si i další díly, moc ráda tak učiním. 4/5
Film patri mezi me nejoblibenejsi. Bala jsem se, ze se u kniky budu nudit. Nic takoveho neprislo. S filmem to ma spolecne jen tema a par jmen. Role Marie je v knize uplne jina. Takze klidne se dejte do cteni, jsou tu ruzna prekvapeni.
Štítky knihy
boj o přežití zfilmováno tajné služby špionáž akční ztráta paměti, amnézie tajní agenti špionážní zápletkaAutorovy další knížky
2002 | Agent bez minulosti |
2005 | Bourneův mýtus |
2001 | Hádův faktor |
2007 | Bourneovo ultimátum |
2008 | Arktická mise |
Knihu jsem četl jako fanda filmové série a to nebyla dobrá volba. Je poznat, že je kniha skoro čtyřicet let stará, tempo je pomalé a v příběhu se více mluví, než děje. Závěrečná "past" je už pro svou prekombinovanost vyloženě úmorná. Také náhoda, že Bourne vždy narazí na přesně ty lidi, které náhodou potřebuje (finanční expertka, chirurg se znalostmi o amnézii etc.) působí celkem neuvěřitelně. Nebylo to špatné, ale znovu už bych to nečetl:)