Jazmínko v krajine klamárov
Gianni Rodari
Popis knihy zde zatím bohužel není...
Pro děti a mládež Pohádky a bajky
Vydáno: 1964 , Mladé letáOriginální název:
Gelsomino nel pease dei bugiardi
více info...
Přidat komentář
Tuhle knihu jsem si přál přečíst již v dětství neboť jakmile jsem si přečetl vynikající knihu stejného autora O statečném Cibulkovi, pídil jsem se po dalších knihách od G. Rodariho. Bohužel jsem se ke knize dostal až v dospělém věku. Knížka je to každopádně povedená, čtivá a pro děti i dnes určitě zajímavá, navíc s excelentními kresbami Jaromíra Zápala (známe asi všichni z famózního Neználka od Nosova.) Proto doporučuji k přečtení. Howgh.
Tahle celkem nenápadná dětská knížka má (alespoň pro mě) v sobě ukrytý pozoruhodný paradox. Jelikož jsem ji četl krátce poté, co mi uprostřed normalizačních sedmdesátých let rodiče konečně v mých deseti letech vysvětlili, co je to vlastně ten komunismus, ve kterém žijeme, tak jsem to vnímal jako neuvěřitelně odvážnou protikomunistickou satiru. Dokonce satiru namířenou konkrétně proti československé normalizaci. Úplně všechno sedělo: zem, ve které vládnou lháři, kde se musí pod trestem nemilosrdného zavření do blázince (asi metafora na koncentráky, myslel jsem si) říkat všechno naopak, kde vládne nejprolhanější diktátor, který si dokonce nechává stavět pompézní pomníky ještě za života - to už snad nemohlo být přesvědčivější. No a skutečnost, že Gianni Rodari byl naopak velice levicového zaměření (nepodařilo se mi zjistit, jestli byl členem italské komunistické strany, ale asi dost pravděpodobně ano), že celá ta satira byla ve skutečnosti namířena proti italskému (i jinému) fašismu, a že měla komunismus de facto oslavovat a propagovat, je v důsledku důkazem toho, že komunismus s fašismem už úplně splynuli ve vzájemné totožnosti. A taky trochu toho, že skutečnému talentu nakonec až tak neublíží...
Další překrásná kniha kterou jsem objevila díky babiččině knihovně.
Dobrodružné putování laskavého Jasmínka a jeho křídového společníka Kulhánka má díky ilustracím Jaromíra Zápala stejně kouzelnou polopohádkovou atmosféru jako Neználkova dobrodružství a oproti Cibulkovým dobrodružstvím mi připadá ještě čtivější.
Díky motivu o ulhaném království, kde pravda je to, co žádá a hlásá vláda, i kdyby to znamenalo, že kočky musí štěkat, psi mňoukat a chleba seženete jen v papírnictví protože je to přece INKOUST, je kniha velmi nadčasová.
Autorovy další knížky
2009 | O statečném Cibulkovi |
1963 | Jasmínek v zemi lhářů |
2012 | Pohádky po telefonu |
2016 | Pohádky na hraní |
1985 | Pohrajme sa s rozprávkami |
Nastává doba, kdy je třeba si připomenout, jednu velice krásnou, ale zapadlou knížku. Je to tím, že je v ní spousta pravdy, a že tam jsou skutečnosti, které jsou poplatné jak době minulé, tak i té dnešní...
Četl jsem ji jako malý kluk, a i dnes má co říci dětem a NEJEN jim!
Je veliká škoda, že není dána jako povinná četba, protože právě takovýchto knih, co se nebojí poukázat na skutečný svět, je jak šafránu - málo!