Jindřich Plachta - Cesta do hlubin hercovy duše
Pavel Taussig
Když se objevila v úplně první, ještě němé filmové verzi Dobrého vojáka Švejka (1926), vojenská patrola s eskortovaným Švejkem, hlediště tehdejších biografů rozezvučel smích publika. Jeden z vojáků byl menší a silnější, druhý zase hubený čahoun, kterému sražené rukávy a nohavice jen spoře zakrývaly ruce a nohy. Na filmové plátno prvně vstoupil, vlastně rázným vojenským krokem vpochodoval, Jindřich Šolle, v té době už oblíbený kabaretní a divadelní komik, známý divákům pod jménem Jindřich Plachta. „Směšný a jímavý zároveň! S jak jemnou mírou pro lehkou a výstižnou linii i pronikavou črtu kreslí herec Plachta portrét laskavého vědce…“ tak vykresluje Pachtovo herectví kritik kultovního filmu Cesta do hlubin hercovy duše. Zvláštní vnitřní neklid a nedůvěra ve vlastní schopnosti ho po celý život hnely do nových angažmá. Nicméně patřil k nejobsazovanějším hercům své doby. Známe ho hlavně z komedií, jeho vytáhlé tělo bylo samo o sobě gagem. Jaká však byla komikova skrytá tvář? Pavel Taussig přináší hercův životní příběh, včetně nových či opomíjených skutečností. Rovněž odhaluje jeho vznikající pochybnosti o komunistickém režimu, jehož ideologii dlouho upřímně věřil a na jehož podporu byl ochoten natáčet i filmové agitky.... celý text
Přidat komentář
V knize se dozvíme pár informací o herci, ale ne tolik, kolik jsem si představovala. Kniha obsahuje spoustu ukázek z filmů a her, ale vzhledem k tomu, že jsem většinu z nich neviděla, tak mi ty ukázky nic nedaly. Myslela jsem si, že se dozvím více o herci a jeho životě, ale takhle to byla spíše ukázka několika jeho rolí a jeho monologů a dialogů.
Kniha je poměrně tenká, je tedy nutné mít přiměřená očekávání. U osobností ze začátku 20. století je někdy problémem najít dostatek informací. To může být důvodem, proč kniha působí trochu povrchně a člověk ji přečte skoro tak rychle, jako delší článek v časopise.
Nicméně pro základní přehled o osobnosti a životě Jindřicha Plachty je tento titul vhodný. Stejně tak potěší čtenáře, kteří raději čtou velmi "lehkou" literaturu a na hlubší ponory si příliš nepotrpí. Dozví se, proč zvolil jako pseudonym právě jméno Plachta nebo jak se z úředníka stal oblíbeným komikem v kabaretu.
Autorovy další knížky
2013 | Neznámí hrdinové |
2011 | O věrném filmování Antonie Nedošínské a Theodora Pištěka |
2001 | České filmové nebe |
2009 | Český biják |
1990 | A večer bude biograf |
Tak to bylo absolutně vedle. V knížce se dozvíme hodně o obsahu filmů o herci skoro nic.