Jízda na skle ochcanou strání
Miloš Doležal
Básník, rozhlasový redaktor a dokumentarista Miloš Doležal (nar. 1970) se v útlé knížce s podtitulem „střepy a střepiny z městečka 70. a 80. let v Československé socialistické republice“ vrací do svého dětství na Vysočině a v cyklu miniatur, zápisků, tragikomických historek a drobných příběhů zaznamenává reálsocialismus v schizofrenických disproporcích, absurditě a banalitě. Normalizace učinila z figur figurky, starý svět dožívá kdesi na okraji, kariéristé se chopí příležitostí, výklad dějin je ve škole lživě překroucen a nad náměstím se vznáší hvězda, srp a kladivo.... celý text
Přidat komentář
hromada stripku seskladana do barvite mozaiky. Pro me dustojny pocin polackovsko-sabachovskeho razeni. Velmi pekne zpracovani Davidem Novotnym pro CRo, vrele doporucuji. :)
Je to jako si prohlížet staré diapozitivy. Jeden obraz za druhým, každý stojí sám za sebe, ale dohromady skládají svět, který byl a už není. Autor má dar slovem vykouzlit obraz a ten pak popsat s lehkostí tak, že člověka zasáhne v hloubi duše.
Tragikomické povídání připomínající "dobu prvních digitálek, céček, riflí dráždivého názvu wildcat a východoněmecké skupiny Puhdys". Vzpomínky na dětství v 70. a 80. letech na maloměstě jsou zde zachycené s nadhledem dospělého a absurdní situace vykreslené s inteligentním humorem.
Audiokniha je nejen výborně načtená, ale občas zazní i skladby, které příslušnou dobu přesně připomenou. Právě za toto luxusní audio, jehož poslech byl velmi příjemným zážitkem, přidávám hvězdičku, takže je to za 5*.
[audiokniha]
David Novotný mi krásně přečetl doposud snad nejlepší "střípky z dětství", tentokrát z malého města na Vysočině za reálsocialismu 70. a 80. let.
Stručnost to byla, co mě nejvíc fascinovalo; křiklavé disproporce, které zmiňuje anotace, mistrovsky úsporně vypointované v dokonale ostrou tragikomickou podobenku popisovaného času.
Stručnost, kdy se na hraně prolnulo tápavé dětské vnímání reality s žitou zkušeností dospělých.
Stručnost, se kterou v jedné větě či krátkém odstavci dokáže Miloš Doležal proměnit nevinně úsměvné střípky v střepy. Zejména v závěru téhle útlounké knížky.
Miloše Doležela rád čtu jako spisovatele literatury faktu a tak jsem byl zvědavý na jeho soubor vzpomínkových povídek na své dětství na Vysočině. Příjemná a navíc humorná četba na dobu socialismu, na absurdní věci jako návštěva soudružky sovětského vojáka, který hrdinně padnul na území městečka ke konci války, ovšem jinak než bylo oficiálně uváděno. Líbí se mi připomínky minulosti ať už to byly Babice či na fáráře Toufara. Kniha se dobře čte a díky ní člověk občas nostalgicky zavzpomíná na svá školní léta.
[audiokniha]
Láska na první poslech. Hned v první kapitole životní nadhled a střízlivost. V každé další přibývá inteligentní humor okem kluka i zralostí dospělého. Poetika i drsnost obyčejné každodennosti navzdory chmurám totalitní prázdnoty a zvůle?!
Naskočilo mi srovnání s Kosím hnízdem. Vyrovnanost Miloše Doležala je mi výrazně bližší.
5/5
Ccc, to by napsal každej.
Stačí si jen vybavit pár příhod z dětství, kámoše a pár podivnejch týpků, který žijou úplně všude.
Ta doba sama tomu dodala vtipnost a absurditu, není žádný umění to prostě zapsat.
Natož když jseš z rodiny, která moc nepasovala do režimu, to není žádná tvoje zásluha.
Zvlášť když je trochu jedno, jak ty historky naskládáš.
Stačí jen umět jakžtakž psát, aby to znělo věrohodně, to umí skoro každej.
Ccc.
Tak proč jsem to nenapsala já?
Bavila jsem se, vyrůstali jsme ve stejném čase, ovšem já z paměti vydoluju jen pár postaviček z té doby a k nim stěží tak jednu řádku informací.
Asi bych zpochybnila, že jednomu z kamarádů říkali E.T. - děj téhle knihy končil polovinou roku 84, E.T. byl uveden v Americe jen dva roky předtím. Ale třeba tehdy udělali soudruzi výjimku a film tu byl ihned po uvedení...
Moc příjemná kniha. Lehce humorné obyčejné čtení z té podělané doby, kterou jsme mnozí ještě zažili.
Autorovy další knížky
2012 | Jako bychom dnes zemřít měli |
2022 | Jana bude brzy sbírat lipový květ |
2016 | Krok do tmavé noci |
2019 | Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu |
2020 | Do posledních sil |
Audiokniha Čro. Nevím proč, ale pro mě naprosto nezajímavé čtení. Vůbec mě to nechytlo a to i přesto, že vyprávění je z dob mého mládí.