Jméno růže

Jméno růže
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30289/bmid_jmeno-ruze-Jh3-30289.jpg 4 3845 3845

Historický román italského spisovatele. Eco v románu využil své hluboké teoretické a odborné znalosti. Čtenář, fascinován srozumitelnou hloubkou Ecova pohledu, proniká po jeho boku do tajů teologie, filozofie i středověké politiky, do milostných vytržení, do víru hlubinných duchovních prozření i smyslné rozkoše, tajů Aristotelovy Knihy smíchu, středověkých léčivých herbářů i jedů, uhranutí mladého teologa mladičkou láskou, kterou – aniž zná alespoň její jméno – si nese životem až na dno svých dnů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány Historické romány
Vydáno: , Český klub

Il nome della rosa, 1980

I.H.
07.05.2011 5 z 5

Chtělo to před čtením trochu (víc) nastudovat teologii, filozofii, historii a latinu. Prostě takové klasické gymnaziální vzdělání (řekl jsem si, že nebudu psát smajlíky, tak berte s veelkou nadsázkou). Ale i tak jsem ti to nesmírně užil. Několik výtek mám k tomuto českému vydání. I přesto, že se jedná o vydání sedmé, je v textu stále několik chyb (chybějící závorky, čárky, tečky, dělení slov mezi stránkami). Čekal bych přeci jenom "vymazlenější" text. Ale co bylo horší: proč, proboha, nejsou překlady cizích frází v poznámkách pod čarou, ale trůní všechny někde na konci knížky?? Tohle jsem dokázal skousnout u Tajuplného ostrova před dvaceti lety, ale v tomhle případě to je (nepochopitelný) opruz.

Li@
25.04.2011 2 z 5

Knihu odkládám na doby pozdější. Prostě nejsem schopná se dostat přes prvních 60 stránek. Spousta sáhodlouhých popisů a moudrých rozhovorů, které mně ale nic neříkají. A vždy, když už se začne něco dít, opět to po chvíli skončí další popisem nebo rozmluvou. Prostě mám radši spád děje. Téma je nicméně zajímavé a já doufám, že se ke knize ještě vrátím. Zajímají mně věci ohledně církve, inkvizice a záhady, ale zatím nejsem schopna ji dočíst.

Kvothe
10.04.2011 5 z 5

Jméno růže si hodlám určitě přečíst znova - po pár letech se jistě změní pohled na věc a také pochopím větší část knihy z jiné perspektivy. Jinak je Jméno růže obdivuhodné dílo, jež bere dech. Dokonalá propracovanost, většinou skvělá čtivost a poutavost s výbornou zápletkou. To je Dílo s velkým D. (většinou - kvůli teologicko-filosofickým rozhovorům, které jsou zajímavé a bezchybné, ale občas přece jen knihu přespříliš zpomalují.) Nic mi ale nezabrání dát plný počet bodů :-)) jelikož Jméno růže si je stoprocentně zaslouží.

bares43
20.02.2011 5 z 5

Upřímně řečeno jsem se několikrát přistihl, že po chvíli čtení jsem nevěděl co vlastně čtu. Jednalo se převážně o dlouhé popisy prostředí. Jenže jako celek se mi kniha určitě líbila. Těchto pár chvil mé nepozornosti určitě převážila genialita zápletky....

Komnenos
09.02.2011 5 z 5

Dokonale vykreslená mentalita ľudí a atmosféra stredoveku. Niektoré pasáže bežného čitateľa možno nudia ale bez nich by to nebolo také autentické. Kniha má viacero rovín a možno ju chápať viacerými spôsobmi. Jednoducho klenot svetovej literatúry. Jedna z najlepších kníh druhej polovice 20. storočia.

Dell
30.12.2010 5 z 5

"Někdejší růže je tu už jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci." (viz pozn. 412)

Apoxyomenos
13.12.2010 5 z 5

Velmi dlho som sa bal zobrat tuto knihu do ruky. Po dlhom vahani som ju zobral a pri citani skoro nemrkal. Genialne, napinave, zamotane, velmi narocne na pozornost citatela a kvalitne odvedena praca spisovatela. Citaval som ju po veceroch az nociach na prelome jesene/zimy co mi vytvaralo vybornu kulisu pre citanie. A nemohol som sa ubranit pocitu ako keby skladam puzzle, nic nebolo naviac, vsetko do seba presne zapadlo a kazda cast ci detektivna,historicka,teologicka ma dolezite postavenie pre vytvorenie pribehu a celkoveho dojmu

katla
11.11.2010 5 z 5

Pro mě je to nejlepší kniha vůbec! Pan Eco odvedl skvělou práci, když stvořil něco tak komplikovaného a geniálního. Hluboce se klaním před jeho znalostmi a těším se, až si za čas knihu přečtu znova. Určitě objevím zase další, nový pohled na věc.

nightlybird
30.11.-0001 5 z 5

Kdokoliv čte tuto knihu jako klasickou detektivku, možná se trochu pobaví, každopádně se ale hodně ochudí, protože tady vůbec nejde o to jestli je vrah zahradník... O co vlastně jde, musí posoudit každý čtenář sám.

ian
30.11.-0001 5 z 5

Nelze napsat, že část knihy je výborná (detektivní část) a část nudná (část zabývající se teologií). Jedna část bez druhé totiž nemůže existovat, kniha by ztratila veškeré kouzlo. Lze je číst pouze společně a nerozdílně.

pajonek
30.11.-0001

knihu jsem četl hodně dávno, místy skvělotina, místy nudná blbost ......... před časem jsem si to ale opravdu vychutnul na čr2 - zpracováno jako devítidílná rozhlasová hra /9x40 min/ , tak to bylo opravdu super !!!!!! Osoby a obsazení: Starý Adso (Josef Somr), Adso (David Novotný), Vilém z Baskervillu (Pavel Soukup), Opat (František Němec), Jorge (Radovan Lukavský), Malachiáš (Jan Vlasák), Salvátor (Václav Vydra III.), Severin (Miroslav Táborský), Cellerarius (Bořivoj Navrátil), Berengar (Pavel Trávníček) a další a další ............. k dostání na rapidu

cielle
30.11.-0001 5 z 5

Nádherná kniha plná zvratů a nečekaných objasnění. Četla jsem to když jsem byla mladší a tak mi to místy přišlo velmi složité a zapletité, ale zážitek nezapomenutelný.