JOB-BOJ
Josef Hiršal , Bohumila Grögerová
Reprint proslulé sbírky konkrétní a experimentální poezie Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové představuje jeden z prvních pokusů prozkoumat možnosti experimentální poezie v českém kulturním kontextu. Kniha vyšla v jediném vydání v roce 1968 a dlouhou dobu byla prakticky nedostupná. Navazuje na výboje futurismu, dada a meziválečné avantgardy a je rozdělena do dvanácti kapitol: Vznik textu, Gramatické texty, Logické texty, Stochastické texty, Syngamické texty, Intertexty, Objektáže, Přísloví, Partitury, Portréty, Mikrogramy a Koacerváty. Autoři byli napojeni na mezinárodní hnutí konkrétní poezie a jejich texty ukazují jazyk nejen jako nástroj komunikace, ale také jako specifický výtvarný materiál, který navíc poukazuje na ideologické zneužití řeči a její byrokratickou vyprázdněnost.... celý text
Přidat komentář
Mám rád experimentální poezii a JOB-BOJ je takřka její učebnicí: zkoumá možnosti her s písmeny, slovy i větami, zábavným způsobem ukazuje jazyk jako materiál pro matematické kombinování, zároveň také upozorňuje na jazykovou vyprázdněnost. Hiršal s Grögerovou se nesnaží tolik o vytvoření smysluplného sdělení jako jiní velikáni české experimentální poezie Havel a Juliš, přesto by byla škoda jejich knihu přehlédnout.
konkrétní poezie je spíš na koukání než ke čtení, pozoruhodné a nápadité, ostatně jako celá 60. léta (i když pro mladého čtenáře může strojopis působit jako bizarní retro)
experimenty v poezii chápu jako katalyzátory, ne produkty (samy se nevyvíjí, ale podporují vznik nových poetik)