JOB-BOJ
Josef Hiršal , Bohumila Grögerová
Kniha, která (vedle prací Jiřího Koláře a Ladislava Nováka) představuje jeden z prvních pokusů prozkoumat možnosti tzv. umělé poezie, tvořené převážně z českého jazyka, v českém prostředí a inspirované českým kulturním zázemím. Kniha je rozdělena do těchto kapitol: Vznik textu, Gramatické texty (Hádka já: ty já: ty já: ty), Logické texty (Tam tady, někdo nikdo: Kdo je tam, není tady, kdo je tady, není tam ... Někdo není nikdo, něco není nic), Stochastické texty, Syngamické texty, Intertexty, Objektáže, Přísloví, Partitury, Portréty, Mikrogramy, Koacerváty (Zrcadlo: skok koks. Rovnice: duben-dub + hřeb=hřeben).... celý text
Přidat komentář
Mám rád experimentální poezii a JOB-BOJ je takřka její učebnicí: zkoumá možnosti her s písmeny, slovy i větami, zábavným způsobem ukazuje jazyk jako materiál pro matematické kombinování, zároveň také upozorňuje na jazykovou vyprázdněnost. Hiršal s Grögerovou se nesnaží tolik o vytvoření smysluplného sdělení jako jiní velikáni české experimentální poezie Havel a Juliš, přesto by byla škoda jejich knihu přehlédnout.
konkrétní poezie je spíš na koukání než ke čtení, pozoruhodné a nápadité, ostatně jako celá 60. léta (i když pro mladého čtenáře může strojopis působit jako bizarní retro)
experimenty v poezii chápu jako katalyzátory, ne produkty (samy se nevyvíjí, ale podporují vznik nových poetik)