K hříchu i k modlitbě
Milena Lenderová
Monografie Mileny Lenderové zachycuje postavení žen, zvláště ze středního městského stavu, v českých zemích v „dlouhém“ 19. století. Přihlíží k vývoji střední a zčásti západní Evropy; využívá pramenných podkladů, opírá se o osobní deníky, korespondenci, memoáry, ženský tisk a autentickou odbornou literaturu lékařskou, filozofickou, pedagogickou, právnickou. Vychází i z dobových feministických textů a obrazových materiálů. Primárním cílem bylo sledovat běh života ženy v jeho cyklech – dětství, dospívání, manželství, mateřství – a závazného modelu feminity pěstovaného zejména ve středních společenských vrstvách. Pozornost je věnována postavení ženy v domácnosti, její hygieně a oblékání, ale také dívčímu vzdělávání včetně úsilí o získání přístupu k středoškolskému (1870 vznikl státní dívčí učitelský ústav, 1890 soukromé dívčí gymnázium Minerva) a univerzitnímu vzdělání (nejdříve se dívkám otevřela filozofická, pak lékařská fakulta pražské univerzity) a průniku žen na pracovní trh; obojí je fenoménem až samého sklonku století. Samostatná kapitola připomíná vztah žen k umění – náleží spisovatelkám, malířkám a divadelním umělkyním. Po celé 19. století usilovaly první feministky (Karolina Světlá, Žofie Podlipská, Eliška Krásnohorská, Teréza Nováková a další) o právo žen na slušné zacházení, soukromí, vzdělání, vlastní profesi, ekonomickou nezávislost. To vše jim doposud většina mužů upírala, zesměšňovala novinářky, spisovatelky a obecně ženy, které ženskou emancipaci prosazovaly. Někteří muži – například Vojtěch Náprstek či T. G. Masaryk – jejich snahy naopak podporovali. Drtivá většina žen ovšem považovala za smysl života uzavřít manželství, pečovat o domácnost, manžela a děti; úsilí prvních feministek a jejich zastánců příliš nechápaly a nesouhlasily s ním. Vzdělaných žen a žen materiálně nezávislých však zvolna přibývalo: samostatných živnostnic i učitelek, úřednic, vychovatelek, ba i prvních lékařek, malířek, spisovatelek, novinářek... Zpočátku často rezignovaly na mateřství; lékařky zůstávaly svobodné dobrovolně, pro učitelky v Rakousku-Uhersku vyplýval takovýto celibát ze zákona. Zrušilo ho až Národní shromáždění mladé Československé republiky v roce 1919. Totéž Národní shromáždění pak dalo ženám rovnost a ničím nezpochybnitelné volební právo...... celý text
Přidat komentář
Paní Lenderová je skutečně odbornice, co se týče ženské emancipace. Skvěle napsaná kniha a navíc velmi čtivá.
Tato kniha pokrývá mnoho oblastí z života žen v 19. století. I zde Milena Lenderová dokazuje, že umí psát velmi poutavě, přičemž však faktická stránka věci nijak nezaostává.
Bohužel je kniha psána dost neosobně a tím i nezáživně, přestože obsahuje obrovské množství velmi zajímavých faktů, jsou poskládány jeden za druhým bez Jakkéhokoliv "dochucení", ať již emoce či třeba vůně.... Pokud by byla napsaná v lehčím beletristickém stylu, byl by to nepochybně velký přínos zejména pro čtenářky (3/5).
Co říct? Je to pěkná kniha a čtenář získá spoustu zajímavých informací o životě ženy ve společnosti. Knihu jsem dočetla zhruba jen do půlky, a zbytek jsem jen proletěla, jelikož zde na mě byla spousta informací.
Přehledná a čtivá publikace o postavení žen ve společnosti a snahách o jeho zlepšení. Soustředění na střední a vyšší vrstvy je patrně způsobeno možností čerpat z dochovaných pramenů. Chudina se psaní deníčků a korespondence nevěnovala. Při možnostech, jaké měly dívky v oblasti základního vzdělání, to vlastně ani nešlo.
Velice zajímavá a poutavě napsaná kniha od skutečné odbornice. Četla jsem ji jedním dechem a rozhodně nemám co vytknout, protože se nejedná pouze o výčet suchopárných údajů, ale o velice čtivě napsanou knihu.
Moc zajímavá knížka o ženách v 19. století v Čechách. Škoda jen, že se autorka soustředí převážně na prostředí měšťanské (maximálně aristokratické) a to pouze na české vlastenecké kruhy. Pro prostředí Království zemí koruny české bych uvítala širší pohled i mezi kruhy německé a židovské, neboť ne vše, co autorka konstatuje se na na ně dá vztáhnout. O zaměření i na nižší a venkovské vrstvy ani nemluvě. Proto ta jedna hvězdička dolů. Jinak je kniha velmi podnětná a čtivá. Jednotlivé kapitoly jsou členěny tématicky od narození, přes výchovu po veřejné působení. Rozhodně zajímavé čtení pro všechny, které zajímavé 19. století a osudy žen v něm.
Výborná kniha, čtivě napsaná. Rozebírá všechny etapy života ženy v 19. století - dobré pro ty, kteří mají tendence si tuto dobu idealizovat.