Kacíř a dívka
Petra Gabriel
Kostnice 1414 Na útěku před kupcem dětí se Enlin dostane se svým malým bratrem do Kostnice. Králové, knížata a učenci ze všech koutů světa chtějí při velkém koncilu reformovat církev. Enlin najde přátele a setká se s mužem, který na ni hluboce zapůsobí – s Janem Husem, kacířem z Čech. Nechápavě spoluprožívá, jak se Hus stává hracím míčem intrik. Nakonec se i ona sama dostane do mlýnů mocných a musí se obávat o svůj život..... celý text
Přidat komentář
Roztomilé... Titul knihy láká na příběh Jana Husa v Kostnici a jakési dívky, ale ve skutečnosti je kazatel spíše takovým lákadlem, protože bez zmínky o něm by šlo jen o naivní příběh ze středověku o holčičce, která vlastně pořádně neví, co chce... Chápu, že pozadí kostnického koncilu mělo dodat příběhu na atraktivnosti, ale spíše mu škodí. Dokážu si tohle vyprávění představit i bez kostnického pozadí, a to možná mnohem lépe, než jak tomu v knize je. Co se ale autorce musí nechat je informovanost o důležitých postavách té doby, které umě zakomponovala do příběhu malé Enlin. Za to dávám hvězdičku. Za co ale musím hvězdičku odebrat je ne jeden překlep v datumu, ne dva... ale TŘI! Nevím, komu tuto chybu vytknout, ale jako hrdou Češku mě uráží, když někdo nedokáže napsat správně datum upálení jednoho z největších Čechů všech dob a to ne jen jednou! Autorka? Překlad? Korekce? Řekla bych, že mezi slovy červen a červenec je rozdíl i v němčině...
Pěkně zpracovaná doba mistra Jana Husa. Občas je tam více politiky, než by člověk potřeboval, ale neuškodí trocha informací navíc.
Miluji historickou beletrii, zvláště pak, týkali se České historie... Kniha je to pěkná, příběh mladičké Enlin, která prožívá plno napínavých strastí i radostí se lehce četl, ale... Myslela jsem, že role mistra Jana bude v této knize o trochu větší a ikdyž nechci být žádný kverulant :-D tak mě DOST mrzí, že se v knize objevuje špatné datování.
Tohle je přesně ta knížka, kterou bych si přečetla v patnácti a byla bych z ní nadšená. Teď je mi o nějaký ten kus víc, tak už zase tolika nadšená nejsem, ale přesto dávám 4 *
Dobré čtení plné dobrodružství, nástrah, dobrých i zlých lidí a hlavně je tu postava našeho Mistra Jana, který je vylíčen v tom nejlepším světle. Osobnost, která se zlomit nedá. Samozřejmě jde i o velkou lásku, která překonává překážky, takže i romantici si přijdou na své.
Román německé autorky zavede čtenáře do středověké Kostnice, kde se hlavní hrdinka setká s Janem Husem, kacířem z Čech. Je to milý a zajímavý příběh, který je zasazen do doby koncilu. Trošku romantiky, lásky a dobrodružství na pozadí historických událostí.
(SPOILER) Trvalo mi, než jsem se do románu začetl. Teprve snad po sto stránkách mě čtení začalo skutečně bavit, proto celkové hodnocení nemůže být vyšší než poctivé tři hvězdičky. Nebýt v románu Jan Hus, pravděpodobně bych ho nikdy nečetl. Závěr je poměrně otevřený – Enlin čeká další cesta, jejímž cílem je najít milovaného Benedikta. Ano, někdy je v knize mylný letopočet upálení Jana Husa, jindy však správné datum 6. 7. 1415. Spíše se mi nelíbilo, že Barbora Celská/Celjská, manželka Zikmunda Lucemburského, je v románu označena za příslušnici české šlechty, avšak ve skutečnosti patřila k hraběcí rodině z Celje, tj. z dnešního Slovinska. Knihu bych celkově označil za dobrodružný román s historickým pozadím, který je určen především mládeži, klukům i holkám.