Séria C-L
Eduard Fiker
Kalaš - Karlíček série
< 2. díl >
Na kilometru 297.3 poštovní vůz explodoval. Ohnisko výbuchu bylo zcela jistě uvnitř vozu, a to v jeho přední polovině. Bylo použito směsi dvou tuhých výbušných látek, hexogenu a tritolu … Příběh Série C-L … staví na bystré, aplikované logice i na charakteru Velkého detektiva, jímž se stal muž sice vnějškově nenápadný, ale plně hořící pro romatiku svého řemesla. (www.pitaval.cz)... celý text
Přidat komentář
Docela mě to chytlo, až mě to samotného překvapilo, protože kniha je psaná velmi zvláštním stylem, z pohledu hlavního vyšetřovatele, mnohdy až hodně suše. Zároveň ten jazyk je zvláštní, takový mechanicky strohý, na rok 1958 někdy až nepatřičně archaický (chtěl autor naznačit, že je vyšetřovatel už starý?). Takže se mi to nečetl zvlášť dobře, ale přesto mě kniha bavila, děj je napínavý a byl jsem zvědavý na pachatele. Místy poplatné době (strach o národní hospodářství a podobné perly), ale jen velmi snesitelně.
Velmi pekna a ctiva kniha, kterou jsem znal jako film. Je rozhodne skoda, ze film nérevzal obsah knihy z vetsi casti.
Kniha je rozsahlejsi a rozhodne je zde mnohem lepe vytvorena psychologie postav. Mam tyhle detektivky rad, cloveka vtahnou do ulic prahy a do obchodu a na chvilku je vsechno jako to bylo driv.
Vrah je zde velice bystry a chytry clovek co diky svym vynalezum a komplicum dlouhou dobu unika polapeni. Opravdu moc pekna kniha!
Mám moc rád film, který byl podle knihy natočen. Zde se setkáváme ještě s větším padouchem, než se objevuje ve filmu a je napřed před svými pronásledovateli. Je tu celá řada rozdílů s filmem, ale musím říct, že prvky tajemna a nedosažitelnosti pachatele jsou v knize rozloženy a popsány lépe a krásněji. Líbí se mi vztah kpt. a Karlíčka, který jako by byl protipólem hanebných zločinů a honbou za penězi tajemného vraha. Má to dynamiku, spád a vládne to krásným knižním rozvláčným stylem, kdy třeba cestou metrem večer čtete pasáž, kde vrah uniká, abyste ráno při četbě našli Karlíčka v plné práci v obchodě se šperky. Pěkná kniha.
Ponor do jiného světa - jiná doba, jiný režim, jiný styl vyprávění. Počáteční popis událostí, kdy major Kalaš mírně žertovným tónem popisuje při řešení případu svou spolupráci se svérázným Karlíčkem, se plíživě mění na dlouhotrvající hon na nebezpečného zabijáka, který nekompromisně odstraňuje jednu lidskou překážku za druhou, takže nečekaně rychle umírají nejen svědkové, ale i podezřelí. Rok 1951, to znamená i nezbytné minimum politiky, aniž by to nějak škodilo, tak to prostě bylo. Film z roku 1970 (Na kolejích čeká vrah, Sovák, Brzobohatý, Hanzlík, Fialová, Kolářová..) je silně zkrácenou ilustrací románu.
Audiokniha, dvanáctihodinová příjemná četba Martina Zahálky.
85 % (aktuálně 135 hodnotících s průměrem 85 %).
Perfektní klasická detektivka, byť z r. 1952, ale socialistické móresy se tu celkem nevyskytují, jde jen o hledání pachatele a motivu.
Výborná česká klasika. Byla i zfilmována a i film je dle mého soudu velice zdařilý. I v dnešní době hodně napínavé čtení. Doporučuji!
filmové zpracování Na kolejích čeká vrah,jsem znala, ale k psané verzi jsem se dostala nedávno na bazaru.Nelituji...nedokázala jsem se od ní odtrhnout, přede mnou se odvíjel stejný,jen podrobnější příběh a konec mne naprosto dostal...
Při čtení první části knihy jsem si neustále před očima promítal filmové zpracování pod název Na kolejích čeká vrah; bylo zřejmé, kde filmaři vzali předlohu, o tom nebylo pochyb. O to více mě pak potěšila hned první slova druhé části, která děj uvádí úplně jiným směrem než ve filmu, a pro mě tedy další a další stránky knížky znamenaly průzkum neznámého pokračování děje. Jak to nakonec bylo provázané, zkombinované, jakým způsobem pak byla drzost vraha dovedená do extrému, a jak to nakonec vše bylo vysvětleno, aby do sebe jednotlivé činy zapadaly, to bylo skvělým vyvrcholením této výborné detektivky.
Čteno čistě kvůli Čtenářské výzvě a ejhle! Ono mi to dokonale sedlo. Temná detektivka, která na začátku působí jako dokonalá loupež. Autor nám ale předkládá příběh, který nás udrží v napětí až do samého závěru. To vše okořeněné špetkou nevtíravého humoru a svébytné postavy Karla Karlíčka. Určitě to není poslední kniha Eduarda Fikera, kterou jsem měl tu čet držet v ruce :)
Brilantní detektivka, která má temný tah od začátku do konce. Určitě Fikerovo nejlepší dílo!
(SPOILER)
Brilantně napsáno! Kdo zná film a líbil se mu (Na kolejích čeká vrah), ale nečetl knihu, tak vřele doporučuji. Film je samozřejmě vynikající, ale obsahuje pouze hlavní dějovou linku knihy a rozuzlení je úplně jiné.
Hodnocení: 95 %
Stará česká detektivka. Místy zdlouhavá, místy napínavá. Lepší mi připadá filmové zpracování, které je střízlivější a uvěřitelnější.
Asi nejlepší široce známá poválečná detektivka, která mimo vlastní zápletky současnému čtenáři názorně ilustruje i každodenní život obyvatel na samém počátku padesátých let. Současně ukazuje jak se odlišují tehdejší možnosti a přístupy vyšetřujících orgánů. Jde o dílo sice poměrně dokonalé, ale upřímně do značné míry nesympatické.
Bylo to naprosto nečekaně napínavé a nutilo mě to číst a číst. Film znám a přišel mi vedle knihy jako slabý čaj. Pozoruhodné bylo, kolik lidských zdrojů měl kapitán k dispozici, častý výrok "vemte si tolik lidí, kolik budete potřebovat", dokresluje, proč policie mívala tak vysoké procento objasněnosti trestných činů. Karlíček je parádní postava, hodně jiná, než ve filmu. Děj se počíná v roce 1951 a všechno, co tvoří pozadí příběhu, je popsáno střízlivě a přesně. V předchozím komentáři autor/ka píše, že si s tím lučebníkem/chemikem dělal asi autor legraci. Mně ten jazyk také zaujal a úplně jsem si ho vychutnávala. S lučebníkem si ale možná legraci nedělal, protože přírodozpyt se učil na českých školách až do 40.let 20.století a fyzice se ještě dlouho říkalo silozpyt a chemii lučba, takže to slovo jednak autor měl určitě ve svém slovníku pevně zabudované a podle mě je vysoce pravděpodobné, že se ta slova mohla v 50.letech skutečně používat vedle sebe. Chemik i lučebník.
Rok vydání (1958) mám v hlavě spojený s tuhou totalitou, ale do Stalinovy smrti bylo zřejmě tuho mnohem, mnohem víc. Tady jsem tedy o věci, které by se daly považovat za psané na „společenskou objednávku“, nezakopávala nijak často. Estébáky si tu ve výborném komentáři vzal na mušku jadran a rozebral to logicky a uvěřitelně. Občas se tu zasoudruhuje a někdo je označen za šmelináře, ale je to obraz doby a vůbec to z textu netrčí.
Stylizaci do postavy vyšetřovatele, jehož mozek je zvyklý rychle reagovat a pracovat s fakty, zvládl autor velmi dobře: žádné vycpávky, střízlivé podání informací. Spolupráce Kalaše s Karlíčkem, bystrým, citlivým a občas vtipným, funguje přirozeně a efektivně, každý vnáší – do vyšetřování i vyznění knížky – něco svého.
Jazyk díla mě zajímá vždycky. Ojediněle jsem měla pocit hlubšího ponoru než do 50. let, ale nevadilo to: „Teď už lidí ani světel na silničce není.“ Překvapil mě „taxametr“ označující nejen přístroj, ale celý taxík (musela jsem si to ověřit v Slovníku spisovného jazyka českého), ale s „lučebníkem“ vedle chemika si Fiker spíš dělal legraci.
A případ? Napínavý, zajímavý, s některými nečekanými momenty.
Dobré to bylo.
Jsem rád,že jsem si to přečetl.Film samozřejmě mám,ale kniha byla o dost lepší,hlavně ten závěr se mi líbil víc než ve filmu.Takže doporučuji těm,kterým se líbí tenhle žánr.
Autorovy další knížky
1960 | Série C-L |
1969 | Paklíč |
1973 | Kilometr devatenáct |
2009 | Zlatá čtyřka |
1968 | Paní z Šedivého domu |
Žádný zločin není větší než válka, ja se jí nezúčastním.
Ostatně mužnost záleží nejen v rozmyslné ráznosti, ale i v klidné a citlivé umírněnosti.
Není žádný veleduch. Střecha jeho schopností neleží vysoko. Akademik z něho nikdy nebude.
Můj první manžel byl slaboch. Neduživec. A proto se tvářil, že hledá zmysel života jinde. Slaboši to dělají. Je to výmluva, podvod, sobectví.
Srdce by mi mohl závidět každý zvon.