Kanadské žertíky
Stephen Leacock
Rozsáhlý výbor z tvorby kanadského humoristy a satirika Stephena Leacocka představuje autora v téměř čtyřech desítkách próz jako mistra slovního vtipu, laskavého šprýmu i břitké parodie, trefně postihujících nejrůznější podoby lidského sobectví, snobismu či zkostnatělosti, aniž by přitom ztratily svůj bytostně humanistický základ. Stephen Leacock (1869-1944) je autorem Literárních poklesků (1910, č. 1963), Maloměstských poklesků (1912, č. 1997), Arkadských dobrodružství horních deseti tisíc (1914, č. 1959) a řady dalších humoristických, esejistických, ale také pedagogických a cestopisných děl.... celý text
Literatura světová Humor
Vydáno: 2002 , PasekaOriginální název:
College days; Here are my lectures; The Iron man and the Tin women; Perfect lovers, 1999
více info...
Přidat komentář
Uf, Kanadské žertíky tedy určitě nejsou pro mě. Opravdu přízemní, často velmi sexistický a neoriginální humor. Naneštěstí jsem se nenechala odradit názvem.
Smála jsem se tak, že jsem budila veřejné pohoršení! Jak si stará Našmelilka kupovala starožitnosti se snad naučím nazpaměť! Úplně jsem viděla některé konkrétní lidi, jak melou přesně takové nesmysly a kupují podobné skvosty! To se neomrzí tohleto:)
Budu se asi opakovat, ale povídky Stephena Leacocka doslova miluji. Jako aktivního rybáře mě zejména uchvátil Můj rybářský rybníček. Samozřejmě i ostatní povídky v tomto výběru jsou naprosto skvělé.
Souhlasím s komentátory, kteří dávají přednost Literárním pokleskům. Ale i tak jsou Kanadské žertíky dobře napsaná, příjemná legrace.
Stephen Leacock je můj oblíbený humorista. Některé jeho povídky jsou naprosto brilantní. K mým nejoblíbenějším patří Paní Nashmelilová kupuje starožitonosti a Paní Trumberryová si dává hádat. Pak je ve výboru mnoho povídek, které jsou dobré. Např. Včasné vstávání Primuse Jonese. Pak je pár, které jsou, dle mého názoru, nudnější. Ale to se dá u takto rozsáhlého výběru čekat. Vždyť je tam téměř 40 povídek. A to už je pořádná porce.
Po předchozích Literárních poklescích jsem čekala něco lepšího, ale některé povídky stály za to :)
Vzpomínám si, s jakým nadšením jsem si v době předrevoluční knihu odnášela z antikvariátu a jak skvěle jsem se u ní bavila. Od té doby jsem se k ní mnohokrát vrátila, stejně jako k dalším knihám Stephena Leacocka a pokaždé mě bezpečně rozesměje, potěší a pobaví. Leacocka mám nesmírně ráda a jeho Kanadské žertíky a Literární poklesky patří k mým nejmilovanějším knihám.
V porovnání s Literárními poklesky se mi zdála tato kniha už poněkud slabší, těžko říct, zda to bylo dáno výběrem, nebo se projevil fenomén, kterému říkám "únava z autora" anebo je to dáno tím, že své první lásky si zpravidla pamatujeme nejlépe, nejdéle a vzpomínáme na ně s tichou nostalgií. Jsem zvědav, co o tom budou soudit jiní - třeba jsem jenom četl nesprávnou knihu v nesprávnou dobu, quién sabé?
Část díla
Astronomické poplachy
Báchorky z byznysu
Bubáčkův dvorec
Časné vstávání Primusa Jonese
Cestování rozšiřuje obzory
Autorovy další knížky
1986 | Literární poklesky |
1979 | Kanadské žertíky |
1959 | Arkadská dobrodružství horních deseti tisíc |
2016 | Adventní čtení I |
1998 | Staré krámy za nové peníze |
nuž Jerom k.Jerom a Števko Leacock sú pilierom britského suchého humoru. Na to, v akej pochmúrnej dobe páni žili, dokázali obaja zažnúť iskru v mokrom popole a zrodil sa humor. Kto má rád poviedkový charakter a pohodu na dovolenke, kľudne sa môže pobaviť .Snobizmus a chamtivosť sú skvelé atribúty dneška, človek žasne ako málo sa toho zmenilo za tých 170 rokov od narodenia autora