Kaštánek

Kaštánek
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481011/bmid_kastanek-ZoV-481011.jpg 4 1959 1959

Podmanivý thriller od autora dánského seriálového hitu Zločin. Jednoho sychravého podzimního dne najde policie na předměstí Kodaně tělo mladé ženy. Někdo ji brutálně zavraždil a uřízl jednu ruku. Nad obětí visí panáček z kaštanů. Případu se ujímá mladá a ambiciózní vyšetřovatelka Naia Thulinová. Za parťáka dostane vyhořelého kolegu Marka Hesse, kterého právě vyhodili z hlavního sídla Europolu v Haagu a poslali zpět do Kodaně. Brzy přijdou na to, že kaštanový panáček na sobě nese stopu po zmizelé dívce, o které se všichni domnívají, že byla před rokem zavražděna: jedná se o dceru Rosy Hartungové, ministryně sociálních věcí. Případ je dávno objasněný a pachatel se k vraždě přiznal. Krátce nato je ale nalezena další oběť a s ní i další kaštanová figurka se stopou po mrtvé dívce. Thulinová s Hessem pátrají po souvislostech mezi případem dcery ministryně, zavražděnými ženami a vrahem, kterému se daří šířit strach po celé zemi. Hrají o čas. Obávají se, že se pachatel vydal na vražednou misi, která pro něho ještě zdaleka neskončila.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kastanjemanden , 2018

Páájinka
19.10.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Hess byl super. Doufám, že něco autor ještě napíše. Luxusní zápletka. Vše do sebe perfektně zapadlo.

99jana99
18.10.2020 4 z 5

Rozjezd byl takový pomalejší, ale ke konci se kniha nedala odložit. Za mě plný počet hvězd.

Kopretina
16.10.2020 1 z 5

Za mě: nejsem moc nadšená, brutalita děsná, do které jsou zamíchány děti, sloh věcný. Jsem ráda, že to mám za sebou ;).

Kopretina_aku
15.10.2020 5 z 5

Kaštany už asi nebudu každý podzim sbírat s takovou dětskou radostí a nadšením, jako před přečtením této knihy. Napjatá atmosféra provázela celý děj a nemohla jsem přestat číst. Temný a ponurý podzim v knize, ale i venku za okny tu atmosféru dokonale umocnil. Přesně takto si představuji severskou detektivku. Mrazivou, tajemnou a drsnou.

klarenzi
14.10.2020 4 z 5

Po delší době detektivka, kde jsem pachatele neodhadla do poslední chvíle. Takže to je velké plus. Nicméně i tady se mi zdálo, že už se zkrátka motivy a zvraty opakují. A i tady byly občas situace jen těžko uvěřitelné. Ale to není chyba autora, teď je zkrátka těch detektivek hodně. Takže si od nich musím dát chvilku pauzu. Každopádně, je to super čtení! A jestli máte detektivní thrillery rádi, jděte do toho.
@knihodura

Jana92
08.10.2020 5 z 5

Jednim slovem WOW :) Knizka se cetla sama,je tak super napsana,ze vas primo vtahne do deje.Uzasne zpracovany pribeh plny necekanych,nervy drasajicich a napinavych zvratu :) Jen tezko uverit ze je to spisovatelova prvotina a urcite se budu tesit na dalsi jeho knihy.Ocenuju ze kniha nema otevreny konec,jak povetsinou byva zvykem,ale o kazdem kdo "prezil" je uvedeno jak jeho zivot pokracoval dal.. :)

Bakana
08.10.2020 4 z 5

Kaštánek má smůlu, a proto mu odebírám jednu hvězdu.
Poslouchala jsem ho jako audioknihu hned po DNA od Yrsy S...(to jméno nejde ani napsat, natož vyslovit - no prostě Islanďani. Prý je to jazyk skoro úplně stejný jako původní vikingština). Přestože je Kaštánek výborný, v porovnání s DNA je podle mě přece jen o malinko slabší.
Obě detektivky jsou si tak podobné, až by mě zajímalo, kdo od koho opisoval.
Ale na rozdíl od Kaštánka je DNA obohacené ještě jednou paralelní dějovou linkou v podobě Karla a oba dva vyšetřovatelé, v případě DNA psycholožka a policajt, mi byli sympatičtí, kdežto Thullinová v Kaštánkovi mi byla až na krátké výjimky protivná celou dobu. Hess si to sice po první zhruba třetině spravil, ale na Huldara z DNA taky přece jen neměl.
Jinak ale Kaštánka doporučuju, rozhodně je to povedená napínavá detektivka!

Peslik
08.10.2020 4 z 5

Po této knize jsem sáhla kvůli čtenářské výzvě a myslím, že dobře jsem udělala. nebyl to promarněný čas. Kniha je napínavá od začátku do konce. Konec je takový trochu divoký, ale jinak ok.
Očekávám pokračování....

ElikaS
07.10.2020 4 z 5

S touto knížkou jsem na začátku trochu bojovala. Pořád se ne a ne začíst, navíc mi úplně neseděl styl psaní autorky. Ale postupně jsem si na něj zvykla a přišlo mi, že dokresloval celkově "temnou" atmosféru příběhu. Děj je drsný, ale připadá mi, že to k severský detektivkám neodmyslitelně patří. Hess i Thullinová si mě také úplně nezískali. Ve většině detektivek hlavní hrdinové nebojují jen proti pachateli, ale i kolegům a mrzí mě, že i tohle byl ten případ, už to začíná být klišé a v knížkách mě to otravuje. Při tom příběh byl opravdu zajímavý, napínavý a měl skvělé vyvrcholení, takže to bylo trochu zbytečné. Přemýšlela jsem o hodnocení o hvězdičku nižším, ale ten promyšlený konec mě dostal a moc se mi líbil.

janina66
06.10.2020 4 z 5

Poslouchala jsem jako audio, namluvila Zuzana Kajnarová, a na výbornou. Srozumitelný a příjemný hlas. Děj na začátku hned drsný, pak chvilku pozvolné, ale potom se rozjíždí, na můj vkus, dost brutální vraždy. Hess byl pro mě sympaťák. Když bude jakékoli pokračování, určitě si přečtu.

kokosek
05.10.2020

A zase jedna severská krimi a zase si říkám, jak je možný, že tam ještě žijí lidi. Já bych tam nevydržel.
No holt jsem zase bohatší o znalost jak je možno zabít lidi. A kdo je může zabít. A zase se divím jak to, že většina pěstouni je tak šílená.
Ale jinak celkem dobrá knížka.

te-ssiinka3905
29.09.2020 5 z 5

Miluju tu knihu!!!! Nemohla jsem uvěřit, že toto je jeho prvotina... ale na konci jsem na přebalu zjistila, že tento člověk je ten autor seriálu Killing (myslím ten švédský, ne ten odpad americký) a kdo neviděl Killing ten se nemůže považovat za milivníka severské krimi... Stejně jak v Killling je vyšetřovatel temný a ověnčený tajemstvím, stejně jak v Killing to mezi nimi jiskří...

Kniha má neskutečný drive, okamžitě se zamilujete postavu Hesse i Thullinové, byť je trošku pomalejšího myšlení... rozřezané těla se kupí a nejste k vyšetření ani o píď, dohadujete se s vlatní myslí kdo to je, kdo to byl, kdo ty interní informace věděl... Můj tip byl ten přítel Thullinové... Když byl řečen vrah, tak mi spadla čelist, čekala jsem hodně, ale tohle...

Geniální dánská krimi, která Vás chytne a už nepustí a už nikdy Vám nedá zapomenout až uvidíte panáčka z kaštánků nebo samotné kaštany...

Geniální doufám, že bude ve psaní (nejen seriálů) pokračovat!!!

lištička123
26.09.2020 5 z 5

Skvělá. Severské detektivky jsem si zamilovala a ještě ani jedna mě nezklamala. I tato byla super. Od začátku až do konce napínavá, doporučuji všema deseti.

4xbabča
26.09.2020 4 z 5

Napínavý příběh od začátku až do překvapivého konce. Docela dobrá detektivka, jak už známe i od jiných severských autorů, ale až moc brutality.

Hakate
24.09.2020 5 z 5

Sever to umí a sever nezklame.
Opět detektivka, kterou mohu doporučit.
detektiv Hess mi hodně připomíná Carla Mørcka od Olsena a asi i pro to jsem mu "fandila" více než Thulinové.
Uspěchaný konec se mi líbil, už jen pro to, že asi nebylo potřeba více situaci rozvádět.
Doufám, že Kaštánek nebyl poslední z případů Thulinové a Hesse. Další díl si moc ráda přečtu.

Kochy84
24.09.2020 3 z 5

Já vám nevím.
Na jednu stranu je to standardně dobrý severský brutální detektivní thriller. Na druhou stranu postavy jsou docela nesympatické a co mě na knížce štvalo asi nejvíc byl sloh, jakoby to nebyl román, ale věcný popis s použitím přímé řeči.
Nechci spoilerovat, ale smrt hlavního padoucha mi svojí "klišovitostí" upřímně rozesmála.
Dávám průměrné hodnocení, i proto, že je podzim, a všude jsou kaštany.

Ana72154
20.09.2020 5 z 5

Od knihy jsem očekávala zklamání, protože severské krimi mě nikdy nebavilo, a thrillery nevyhledávám a knihu jsem potřebovala do výzvy. Opak byl ale pravdou.
Začátek se trochu táhl a uvažovala jsem, že knihu odložím, dala jsem tomu ale šanci. Děj mě najednou vtáhl a já se nemohla odtrhnout. Posledních 150 stránek, jsem si říkala: dočtu jenom ještě do konce kapitoly (bylo cca 23:00), poté byl další konec kapitoly a takhle se to opakovalo, až jsem dočetla celou knihu a zjistila, že je půl třetí ráno :-D
Nevím přesně, co mně na knize nejvíce líbilo, jestli skvělá zápletka, styl psaní, vyšetřovatelka Thulinová a Hess, množství údajných vrahů, nečekané zvraty nebo konec (čekala jsem, že to dopadne jinak- to mám z těch románů pro ženy :-D).
Doufám, že bude pokračování.

milan2310
19.09.2020 5 z 5

Četlo se to samo, překvapivý závěr.

Colletka
18.09.2020 3 z 5

Proč se do 58 kapitoly nic nedělo! Proč, proč?! Zbytek knížky paráda, velmi zajímavé téma pro příběh.

Mi--LADA
17.09.2020 4 z 5

Doteď jsem měla výroby panáčků a zvířátek z kaštánků spojené s idylickými nedělními rodinnými vycházkami a ráda jsem je s rodinou vyráběla a výtvory dětí vystavovala pro radost. A vida, oni se můžou stát i symbolem v temném psychologickém thrilleru! Psychologickou drobnokresbu v knížkách miluju, ale na kaštánky už se asi od teď budu dívat s jistými předsudky. :)
Další zdařilá, působivá krimi.