Kat nepočká
Norbert Frýd
Spisovatel se inspiroval skutečnou událostí - tragickým osudem herečky Anny Letenské. V roce 1944 je populární filmová herečka Hlínová zatčena gestapem za to, že poskytla útočiště člověku z odboje. Filmový producent ji pomocí svých styků s nacisty vyreklamuje, aby mohl dotočit roztočený film. Těsně před posledním natáčecím dnem herečka Hlínová pochopí, že je neustále střežena a chce utéct. Je však znovu zatčena. Odchází do vězení s pocitem lítosti, že její postoj proti okupantům nebyl aktivnější.... celý text
Přidat komentář
Naivní a neangazovana filmová hvězda Karla žije jen svým úspěchem. Poté, co u sebe nechá přenocovat účastníka odboje, její život nabere zásadní obrat.......
"Litovala už jen jednoho : Že neudělala víc."
Ke knize mě přivedl, jak jinak, stejnojmenný film z roku 1971. Ten jsem donedávna neznala a píseň v něm, Slepá bábo - hopla, mně zní v hlavě pokaždé, když si na něj vzpomenu. Byl to intenzivní zážitek. Postavy v knize na mě proto promlouvaly hlasy Martina Růžka, Radoslava Brzobohatého a Jiřiny Bohdalové, i Jaroslav Moučka měl svou skvělou chvilku. Kniha je velice čtivá, popisy v ní úžasným způsobem vykreslují dusnou atmosféru celé situace, zejména popisky scén v hotelu "Karla šla neslyšně po tlustém koberci, jako ryba přeplula kolem zrcadel schodiště, kde všecko odpočívalo sto metrů pod hladinou dne". Poprvé nejsem schopna určit, zda je lepší film nebo kniha. Zřejmě proto, že autoři filmu pozměnili jen nepatrně některé, dá se i říct, drobnosti (je asi jedno kdo s kým, ve výsledku to má stejný efekt), a nijak výrazně se od původního díla neodchýlili, naopak přidali krásnou hudbu, jiskřivé scény v ateliéru a doslova údernější finále. A kniha je napsána tak skvěle, že ani žádných úprav nebylo třeba. Silný zážitek po všech směrech.
Příběh je inspirován tragickým osudem herečky Anny Letenské,která byla za pomoc odboji odsouzena k smrti.Po zatčení byla uvolněna několik dní ,kvuli dotočení filmu.Smrti však neunikla.
Geniálně napsaná novela. Trochu detektivka, hodně psychologická próza. Na svou dobu pozoruhodné tím, že se tu objeví i téma homosexuality. Za největší klad tohoto vynikajícího dílka považuji skutečnost, že tu nejsou "kladné" ani "záporné" postavy, ale lidé z masa a kostí, s jejich slabostmi, pochybnostmi, morálními dilematy... Především je to ale dechberoucí dokument doby nacistické okupace. Prostý veškerého patosu, ale o to působivější.
Myslím, že tenhle příběh toho říká o své době dost, možná všechno. Je to smutný příběh plný manipulace a falešné naděje, která končí velmi rychle, jakmile je člověk použitý požadovaným způsobem.
Literární kritika považuje za největší klad této novely kresbu dusné atmosféry okupace a techniku práce s detailem a náznakem.
Příběh Anny Letenské dobře zpracovává dokument, který udělalo BBC.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) zfilmováno psychologické romány manipulace (psychologie) herečky realismus (literatura) novely filmový průmyslAutorovy další knížky
1958 | Krabice živých |
1979 | Prales |
1990 | Císařovna |
1990 | Kat nepočká |
1976 | Hedvábné starosti |
Moc hezké a zároveň hodně smutné čtení, ostatně jako každé z období druhé světové války. Všude se našli hrdinové, kteří v zápalu boje proti zlu neváhali pomoci potřebným byť s vědomím, že na to doplatí životem oni i celé jejich rodiny. Za mně hrdinové, protože každý na takovou oběť neměl a takovým lidem patří hluboká poklona a obdiv.