Kdo šije u Podolské?
Lucie Hlavinková
Osudy slavného salonu v 50. letechSalon Podolská býval v dobách své největší slávy spojován s elegancí a luxusem. Po znárodnění v roce 1948 zde díky protekci Marty Gottwaldové mohla bývalá majitelka zůstat zaměstnána na podřadné pozici.Na osudech lidí spojených se salonem můžeme sledovat dobu, kdy modely z pařížských přehlídek vystřídaly rudé šátky a vykasané rukávy údernic. Z ulic mizela elegance, ale mnohem horší bylo, že mizela i svoboda a mizeli doslova i lidé.... celý text
Přidat komentář
Moc zajímavá kniha. O Salonu Podolské jsem hodně slyšela, ale vůbec jsem netušila, že život paní Podolské byl tak komplikovaný.
Zajímavý příběh. Vhled do doby, která nebyla vůbec jednoduchá. Osud každé postavy byl dokončen. Vzbudilo to ve mě zájem o další knihy paní Hlavinkové.
Audio
Původně jsem čekala příběh z doby slávy salonu H. Podolské, ten název tomu napovídá. Ale bohužel se jednalo až o poválečný stav. Zdálo se mi, že se tam autorka snažila napasovat spoustu historických událostí, působilo to ale násilně. Ve výsledku se to číst dalo, ale dílo je to průměrné.
Moje druhá kniha od Lucie Hlavinkové. Jako první jsem četla "Pravda nebyla k dostání" a ta se mi velice líbila , takže jsem se potom hned začala pídit po dalších knihách a musím říci, že opět velké nadšení. O salónu paní Podolské jsem měla někde v podvědomí, že existoval, ale to je tak asi všechno. Bylo to velmi zajímavé čtení. Napínavý příběh, skvěle popsané postavy a jejich charaktery. Oblíbila jsem si paní Podolskou, která i přes všechny křivdy a šikanování jí i její rodiny ze strany komunistů zůstala pravou dámou. Nejsympatičtější mi byla asi Milena s její odvahou, drzostí a odvážnými modely. Těším se na další knihy od této autorky.
Krásná kniha. Jak už tu někdo zmiňoval, někde v podvědomí jsem měla módní salón Podolská, ale vůbec jsem netušila jak v hrozné době žila. Je mi líto paní Podolské, ale snažila se žít jak nejlépe dokázala, hlavně když mohla být v salónu.
Tenká kniha, která vyvolá tolik emocí a vezme vás za srdce.
Toto je druhá kniha autorky a obě jsou skvělé.
Velmi pěkná kniha, za mě nejhezčí co jsem zatím od paní autorky četla. Příběh Hany Podolské, které komunisti zničili celou rodinu. Doporučuji přečíst.
Výborný příběh, skvěle napsáno, pět hvězd dát nemůžu, to si přece jen schovávám ještě pro jiné knihy, ale opravdu tuto mohu doporučit. Zajímavě a neobvykle vykreslený kus válečných a poválečných dějin.
Kniha může klamat názvem, člověk by dost pravděpodobně čekal jiný příběh. Fajn je, že kniha je opřena o skutečné historické postavy a události. Četla se dobře a děj svižně ubíhal.
Knížka se mi velmi líbila. O Podolské jsem věděla, že měla módní salon. Nikdy jsem nepřemýšlela o době, ve které salon existoval. Bylo to moc zajímavé .
Audiokniha
Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu. Podle titulu knihy jsem měla za to, že budu číst příběh prvorepublikové smetánky, ale že jsou osudy postav kolem vyhlášeného módního salonu zasazeny do období po jeho znárodnění, jsem vůbec nečekala. O to víc to bylo překvapivé, zajímavé, poučné. Výborná kniha.
Moc zajímavé čtení, a taky poučné. Autorka píše hezky a určitě se alespoň já, Petra to neláká, pustím i do dalších románů autorky.
Přečtěte si jak komouši ničili životy lidem i celým rodinám. A Rusáci opravdu dobro nepřinášejí.
Zajímavé čtení. Škoda, že autorka zachytila jen dobu, kdy „u Podolské“ šila už jen Marta Gottwaldová a další soudružky. Ráda bych si přečetla celý příběh Hany Podolské, i o vzniku salonu a době jeho největší předválečné slávy. Kniha tak nějak klouže po povrchu. Takový osud - mohl to být velký a silný román.
(SPOILER)
„Hledala krásu. Celý život ji hledala a sama vytvářela.
Móda se neustále mění a to, co lidé považují za krásné, taky.“ (str.194)
Knihu jsem objevila díky tomu, že jsem dceři četla Bylinkovou babičku, kterou Lucie Hlavinková také napsala. Překvapilo mě, že píše knihy i pro dospělé, chtěla jsem si od ní něco přečíst a zaujalo mě prostředí slavného salonu z padesátých let. Salonu Hany Podolské, který byl spojován s elegancí a luxusem. Kniha má zajímavou obálku a na dvou stech stranách sledujeme osudy několika lidí mezi léty 1947 – 1968 (resp. 1971). Reálnými osobami jsou Hana Podolská a její syn Viktor Podolský a manželka prezidenta Marta Gottwaldová. Dalšími postavami jsou Květa, prostořeká a odvážná Milena a tichá Boženka milující kočky (která projde překvapivou proměnou), které pracují jako švadleny v salonu u Podolské, Gustav Procházka, mladý muž, který nejprve věřil a potom prozřel, Otto Šemík, manžel Boženky, který „musel být významný a výjimečný“ či Květin manžel Josef, který původně dělal řidiče Gottwaldovým, trpěl depresemi a byl proti režimu. Líbilo se mi, jak paní Hana dokázala poznat eleganci na první pohled, že některé ženy prostě byly dámami a jiné si na ně jen hrály. Paradoxní bylo jak Marta Gottwaldová v módě kopírovala předchozí první dámu Hanu Benešovou, ale později se čertila, že jiné ženy kopírují ji. Fandila jsem Mileně a doufala, že se jí podařilo utéct přes hranice a litovala Viktora, protože se prostě narodil do špatné doby (mohl vést salon po matce a skončil jako donašeč, alespoň, že se mu podařilo nakonec v roce 1968 emigrovat). Autorka dokáže snadno během chvíle čtenáře přenést do doby a děje, který má celkem spád, knížku jsem měla přečtenou během pár dní. Díky knize jsem si dohledávala i další historické informace, což je podle mého plus – autorka dokázala vzbudit ve čtenáři zájem. Hodnotím kladně, i když to bylo díky těžké době často dost neveselé čtení.
Stravitelnou formou předaný kus z dějin, které jsme v dějáku za ty 4 roky na gymplu prostě neprobírali... Povedeně vykreslená tísnivá atmosféra.
Takové oddychové čtení. Kniha nenadchne ani neurazí. Za mně příjemné počtení na víkend, ale že by kniha zůstala v knihovně, asi půjde dál do světa.
Moc zajímavá a poutavě napsaná kniha, určitě se podívám po autorčiných dalších dílech. I když z této doby je napsáno spoustu příběhů, dozvěděla jsem se zase něco nového. Především postava a osud paní Podolské mě velmi zaujala, musela to být obdivuhodná dáma.
Štítky knihy
česká literatura 50. léta 20. století móda únor 1948 poválečná doba oděv, odívání manželky prezidentů, první dámy zločiny komunismu komunistický režimAutorovy další knížky
2019 | Kdo šije u Podolské? |
2019 | Apatykář |
2022 | Pravda nebyla k dostání |
2019 | Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola |
2017 | Sestry Foxovy |
Čekala jsem závan prvorepublikové elegance, ta se ale dostavila jenom ve vzpomínkách v depresivní době padesátých let. Děsná doba! Nejvíc je člověku smutno z toho, že předlohou jsou skutečné příběhy. Kéž už nikdy nic podobného nenastane a talentovaní pracovití lidé můžou žít podle svého!