Když mrtví mládnou
Philip K. Dick
Sci-fi román plný černého humoru o světě, kde se všechno zvrtlo tak, že čas běží obráceně. Následkem bizarního vědeckého experimentu totiž dojde na Zemi k převrácení času – mrtví vstávají z hrobů, mládnou a vracejí se do lůn, ve kterých umírají. Jednou z hlavních postav je „antipohřebák“ Hermes, který vyhledává tyto ožívající a prodává je živým. Jde o existenciálně laděný a chmurně zábavný román protkaný sarkastickými společensko-politickými komentáři.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2005 , ArgoOriginální název:
Counter-Clock World, 1967
více info...
Přidat komentář
Tak to byla zase šílenost. Napsal Dick něco normálního? V Přečtených mám od něj 10 věcí a ne. Nic nebylo normální. Všechno jsou různé podivnosti, kde postavy řeší náboženské otázky ve formě ujetých sci-fi.
Na mě je to tak bizarní, že vůči tomu hned otupím a je mi to šumák. Když chybí logika, nemá smysl nad tím přemýšlet. Zas je to úvaha, co kdyby se nějaká část náboženství stala pravdou nebo skutečností.
Zde se jedná o fyzikální a tedy přírodní jev. V roce 1986 nastala Hobartova fáze. Jako obvykle se to nedá žánrově zařadit. Je to jen pro Dickovy vyznavače. Pro normální čtenáře to fakt není.
Je to vidět na hodnocení. Já se o náboženství zajímám a ani já to nedokážu ocenit. Údajně to má být humorné. U mě to nefungovalo. Je to tak absurdní, že po 50 stranách nad něčím nutně vyprsknete smíchy.
Dick zde rozvíjí alternativní budoucnost USA a dá se v tom vidět i kritika totalitních režimů. Je tam toho víc. Na konci je kvalitní doslov od překladatele, kde knihu rozebírá a komentuje.
Lepší než Ubik a Temný obraz. Holt vnímám Dicka jinak než ostatní. Jeho knihy mají kolísavou kvalitu, některé mě fakt bavily a tohle patří k těm slabším. 75% 3,5*
Asi už nejsem Dickem tak okouzlená, jak tomu bylo dřív. Kniha s úžasným potenciálem vyčpěla velmi rychle. Opravdu jsem se při čtení trápila a jednání postav mi přišlo místy hodně nelogické a absurdní. Celkově mě vytáčela nepropracovanost a plytkost. Přišlo mi, že autorova mysl těkala z myšlenky na myšlenku a ne a ne ji dostatečně zpracovat, natož propracovat. Takže bohužel... 40%
"Co to čteš,"ptá se žena.
"Dicka."
"Je to dobrý?"
"Vypadá to spíš na průměr. Ale u něho průměr znamená, že to je vysoko nad většinou literatury co je v oběhu."
Tohle bylo na záčátku. Ke konci už jsem byl pouze nadšen. Kniha obsahuje typicky dickovská témata, ale opět zpracované svěže a neotřele (jak to dělá!?). Navíc je kniha i mile akční, ovšem dickovsky akční, což vlastně znamená, že není akční skoro vůbec. Taky je celkem vtipná, ale ovšem dickovsky, což vlastně znamená, že není vtipná skoro vůbec...atd.
Inu, pro milovníky autora lahůdka, pro ostatní... ale co - jsou-li tací, můžeme je pouze litovat...
Začátek to mělo slibný... Až příliš. Natěšila jsem se, jak si po delší době přečtu něco podle mého gusta, ale brzy přišlo zklamání a útlum a nakonec byl skoro problém knihu dočíst. Škoda, škoda.
Docela dobrý úlet.... ale, přesto je to zatím nejslabší co jsem od PKD četla.
První polovina knížky dobrý,poté už mě to moc nebavilo, něco tomu chybí...nevím.
Ale autorovi dám za sebe ještě šanci, třeba to příště bude lepší. :-)
Dám tři hvězdy a to jen za dobrý nápad s obráceným časem. Do půlky to šlo, protože jsem byl zvědavý jak to vše funguje a taky to mělo trochu děj. Druhá půlka a ten konec? raději nekomentuju
Zajimave zpracovany napad i kdyz filmy na podobne tema znam minimalne dva. Jinak co k tomu dodat? Docela dobre napsane a ctive, Dick se snazil hladce proklouznout logickymi nesrovnalostmi a celkem se mu to i povedlo. Snazil se otoceny cas vylicit jakoby velmi lehce a samozrejme, presto to tam obcas skripe.
Já fakt nevím, na první pohled se může zdát, že jde o výborný nápad oživnout bez toho, aniž by se z člověka nestala hladová zombie, ale jak dĕj pokračuje a pomalu jsem se prokousával obracenými životními procesy ( je zvláštní jak jsou pro autora důležité jen některé a jiným nevěnuje pozornost ), logickými nedostatky a podivnými postavami, získával jsem pocit, že Dickovi prostě někdy porozumět nejde. Hůl nad ním ještě nelámu, nicméně má to u mě nahnuté, sucmo dostává - 40 %
Ač se tak možná tváří, není to příběh, který by chtěl vyřešit všechny otázky světa, života i smrti. Ale je to příběh velmi nápaditý a zábavný. Tohle může napsat jen génius nebo člověk žijící v trochu jiném světě než my. Ve světě roztomile poblázněném.
Skvěle čitelná, filozofická legrácka, která napínavým a přesto humorným způsobem předkládá život ve světě, kde čas začal fungovat pozpátku. Některé věci Dick dotáhl do neskutečných detailu., některé jako by pro něj prostě nebyly důležité. Pozoruhodné.
Ve všech směrech parádně pošahaná ptákovina jíž chybí hlubší myšlenka a příběh i když se snaží tvářit přesně opačně. Od Dicka je to pro mě rozhodně nejslabší dílko. Nenudí, pobaví a trošku vám zvedne kufr. Toť vše. Nejlepší a nejvýstižnější komentář napsal lord-artoo. Ovšem pochopí jen kdo bude číst.
Tahle knížka je prostě dokonalej úlet, sice to má díry v logice, ale PKD já odpustím skoro všechno (asi kromě Valis). Každopádně jsem se skvěle bavil.
Z knihy si vybavuju především báseň, kterou recituje Anarchista po svém oživnutí - úžasná scéna..
Sice lineární tunelovka Dickovka :-) V žádném případě však tuctovka,jež by se mohla na první pohled zdát. V jeho knihách je něco na povrchu a co se skrývá pod povrchem není na první pohled (přečtení) patrné. A nejenom v mrtvích je ... čím autor opovrhoval. Pane Dicku,zase jste mě dostal :-)
Dickův způsob stravování a kouření cigaret mě v této knize velmi bavil. O zbylém ději se to již říct nedá, ale nemůžu říct, že by to bylo špatné čtení. Člověk jen musí přistoupit na mistrovy občasné přehmaty v logice a poněkud línější děj s koncem jakoby bez konce.
Přižnám se, že do četby tohoto dílka jsem se pouštěla s očekáváním něčeho více protkaného černým a sarkastickým humorem, což by vybrané téma určitě umožňovalo. Jedná se ale spíše o akčně-detektivní příběh s podtónem kritiky boje mezi politickou mocí (v tomto případě Knihovnou) a církví (udité). Za přečtení to určitě stálo, jen nevím, jestli se ke knize v budoucnu vrátím..
Štítky knihy
černý humor společenské romány humoristické romány sci-fi
Autorovy další knížky
2004 | Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách? |
2007 | Muž z vysokého zámku |
2005 | Temný obraz |
2006 | Planeta, která neexistovala (I) |
2002 | Minority Report a jiné povídky |
Opäť výborný námet, no kostrbaté prevedenie. A nemyslím si, že by bol na vine preklad.
Na PKD síce nedám dopustiť, ale je fakt, že občas k tej svojej geniálnej pointe prešiel pár výmoľami. Aj tak si však myslím, že nik by to nenapísal lepšie.
Napínavé, odvážne a v svojej podstate výborné dielko. A Anarchistu mohlo byť za mňa kľudne viac.
Čítané ako e-book.