Klášter božích panen
Dagmar Štětinová
Historický román inspirovaný skutečnou událostí devatenáctého století v Polském Krakově. Autorka již před lety navštívila místo děje, mluvila s lidmi, nahlédla do archivu a pustila se do práce. Příběh ji zaujal pro svůj hluboký rozpor mezi křesťanskou vírou a nekřesťanským skutkem. Hlavní hrdinka je jeptiška Barbara, která na základě lživého svědectví, že její milý byl zastřelen, vstupuje do řehole. Bajibec se se svým snoubencem setká, prožije chvíli štěstí, ale zaplatí ho krutým trestem představené kláštera. Konec řeší světský soud.... celý text
Přidat komentář
Hrozně mne mrzí, že nemůžu dát více hvězdiček, ale jinak hodnotit nemohu. Celkové pojetí knížky mi přijde jako promarnění příležitosti napsat fantastickou knihu. Příběh Barbory Ubrykové by si zasloužil lepší uchopení.
Nevím ani, kam by šla knížka zařadit, nebyla to ani literatura faktu ani historická detektivka ani červená knihovna... Prostě nejistá slepenina, která se ne úplně dobře četla. Také mi dost vadilo počáteční nedatování událostí, na obálce "román z dávné a kruté doby"... Fajn, tak středověk? Pak čteme o dělení Polska... no dobrá 18. století? Až na posledních stránkách se dozvíme dokonce i datum narození nešťastné hrdinky a šup, jsme v polovině 19. století... To mi nepřijde až tak dávná a krutá doba... Dočetla jsem, ale jen proto, že pršelo a knížka má 180 stránek...
Asi jsem od knížky čekala více, ale jak autorka sama píše - dozvědět se více informací bylo téměř nemožné - kupodivu se s ní v Polsku na toto téma moc nikdo bavit nechtěl. Čekala jiné zpracování - chvíle mi to přišlo zmatené a ne moc jasné. Opět vyděsilo co je možné udělat člověku pro peníze.
díky knize si pak člověk alespoň začne hledat i další informace
https://bulvarnihistorie.cz/skandaly/zenu-jeptisky-zazdily-a-veznily-po-21-let-zachranila-ji-alzbeta-bavorska/
Mám ráda knihy dle skutečných událostí, ale tato kniha mě dost zklamala, měla jsem pocit , že čtu špatně napsanou červenou knihovnu.
Jakékoliv ideály se daly a dají zneužít ve jménu kteréhokoliv boha, ať nebeského či světského a v jejich jméně páchat zvěrstva. Dobře napsaná novela, ale moc optimizmu čtenáři nepřináší.
Historie mne zajímá a pokud je příběh psaný podle skutečné události, tím víc. Je alarmující, čeho jsou lidé ve jménu něčeho schopni udělat ! Spousta toho se děje pořád a ostatní se toho přímo nebo nepřímo účastní. Kniha určitě zaujme.
Mě to naopak přišlo jako velmi zajímavé čtení. Nehodnotila jsem ani tak způsob jakým byla kniha napsaná. Ale především její děj. Je naprosto hrůzné jak takzvané nevěsty Kristovi ,které se stále jen zbožně modlí a šíří lásku. Jsou jen hrůzné vraždící bestie. Cožpak se vůbec nebojí božího hněvu? Stačí párkrát odříkat ,, zdrávas" a je vše odpuštěno.
Knížka si zaslouží jednu hvězdičku a to za snahu autorky něco napsat. Knížka mě zklamala a přitom podle námětu jsem čekala, že to bude zajímavé čtení.
Autorka se o něco snažila, ale snaha vyšla naprázdno. Román je psán podivným jazykem, který má patrně navodit atmosféru doby - nemůžu si pomoci, začla jsem číst, potom listovat a nakonec knihu odložila. Připadá mi především falešná.
Štítky knihy
Polsko kláštery, opatství nešťastná láska jeptišky historické romány podle skutečných událostí KrakovAutorovy další knížky
1982 | Věčné návraty |
1992 | Klášter božích panen |
1990 | České fialky |
2009 | Pražské pověsti, legendy a zkazky |
2005 | Babinský, strašný lesů pán |
Beletristické zpracování zajímavého případu z historie, o kterém jsem dosud neslyšel. Osud Barbary Ubrykové byl samozřejmě otřesný a její mučitelky z řad "jeptišek" měly být přísně potrestány, což se nestalo. O to strašnější je, že se případ stal ve druhé třetině 19. století. Tak jako jiné historické události, je i tato vykládána různým způsobem. Osobně mě nepřekvapuje, že i (někteří) dnešní katolíci případ bagatelizují a poukazují na nutnost naložit takto s duševně nemocnou osobou (sic!). Normální člověk něco takového tvrdit nemůže a katolická církev má tolik "škraloupů", že by mohla aspoň mlčet. Na druhé straně u mě stoupla v ceně Alžběta Bavorská alias Sissi, kterou otřesný případ z Krakova nenechal chladnou a "donutil" ji vložit se do záležitosti.