Klaun to zkouší znovu
Jiří Suchý
Knížka Jiřího Suchého Klaun si povídá s Bohem vyvolala okamžitě po vydání mimořádný zájem čtenářů a autor obdržel celou řadu ohlasů. Po několika letech se Jiří Suchý k tématu vrací a zpracoval řadu svých postřehů do volného pokračování s názvem Klaun to zkouší znovu. Čítankový klasik a stále svěží principál Semaforu si tak podruhé dopřává potěšení z hledání dobrodružné cesty k Tajemství v naději, že by jeho uvažování mohlo posloužit jako inspirace těm, kterým toto potěšení nepřišlo na mysl.... celý text
Přidat komentář
Klaun to zkusil znovu. A znovu se mu to povedlo. Číst cokoliv od Jiřího Suchého je zážitek, ale tyhle dvě útlé knížky z jeho tvorby opravdu vyčnívají. Trochu teologie, trochu filozofie, trochu humor. Boží.
Komu se líbil 1. díl rozmlouvání klauna s Bohem, tomu rozhodně doporučuji přečíst si i toto pokračování. Vlastně se mi zdá, že je ještě o chlup lepší.
Já prostě smekám. Pane Suchý, miluju vaše zamyšlení se. Líbí se mi jak si hrajete s myšlenkami a vzniká něco, co dává prostor i mým myšlenkách a i když se ne vždy s vašimi shodují ohledně Omnipotens Deus. I tak jsem si náramně početla a ráda bych četla dál...
Jiří Suchý dokáže kouzlit s češtinou. Druhý díl těchto lehkých humorně-teologických ponorů mi přijde mnohem lepší než díl první, v němž si, jak se mi zdá, pokládal autor mnoho otázek, které už jsou dávno zodpovězeny.
Jiří Suchý je geniální autor a skvělej, pokornej a přemejšlivej a slušnej člověk. Moc mne bavila jeho předchozí kniha, kde Klaun rozmlouval s Bohem a teď druhý díl mne chytnul snad ještě víc.
Klaun to zkouší znovu je pro mne ta z knih, kde téměř stoprocentně souzním s tím, co autor píše a jen mne při četbě baví a fascinuje, že někdo přemejšlí podobně, má stejný světonázor a ještě ho umí tak lehce a čtivě a srozumitelně popsat. Tak, aby mu rozuměl fakt každej. To je velkej dar.
A tak mne baví Suchého názory na evoluci, singularitu, vědu, sex, svědomí, polarizaci společnosti nebo církev. Líbí se mi jeho argumentace. Líbí se mi, že vidí tu nadstavbu technokratických faktů a že nehodlá akceptovat, že krásná hudba, báseň nebo myšlenka by mohla vzniknout jen v důsledku fyzikálních zákonů.
Tuhle knihu, kdyby si každej přečet a zamyslel se nad jejím obsahem, tak by nám mohlo být líp.
Znovu a stejně zajímavé. Asi to není ani pro teology, ani pro bezvýhradné ateisty, ale i tak zajímavé. Už se těším, jak si v létě dám Evoluci od Veverky. Pan Suchý mne navnadil.
Štítky knihy
filozofie Bůh, Hospodin rozhovory mystika fiktivní rozhovory Jiří Suchý, 1931 čeští herci
Autorovy další knížky
2017 | Klaun si povídá s Bohem |
1989 | Trocha poezie |
1986 | Knížka aneb Co mne jen tak napadlo |
2011 | Pan Werich z Kampy |
1991 | Dítě školou povinné |
Už je to takový přívažek k prvnímu dílu. První se mi líbil víc.