Klub nerozbitných detí
Slávka Kubíková
Klub nerozbitných detí je o hľadaní strateného detského šťastia v dobe tabletov a instantných riešení. Na rozdiel od prekladov americkej výchovnej literatúry je to kniha šitá na mieru slovenským rodičom. Vychádza z medicínskych a psychologických štúdií a je doplnená o rozhovory so slovenskými expertmi. Každý z nich je autoritou v jednej z dôležitých oblastí, ktoré potrebujeme rozvíjať u našich detí. Aby zvládli náročnú dobu, v ktorej budú žiť. Aby sa stali nerozbitnými.... celý text
Přidat komentář
Za mňa je táto kniha skvelá, rozdelená do siedmich kapitol, ktoré sa zaoberajú siedmymi dôležitými aspektmi a faktormi dobrej výchovy. Mne osobne sa tento štýl písania knihy páčil, aj rozhovory s odborníkmi boli vecné a jasné. Myslím, že túto knihu by si mali prečítať všetci rodičia, starí rodičia, budúci rodičia, ... Určite odporúčam.
Pecka, kniha mi sedla jako hrnec na prdel. Moc ocenuji i rozhovory a tim padem dalsi odkaz na odborniky z praxe. Doporucuji vsem, kdo jsou nekde mezi spartanskou vychovou a biomatkama :-)
Kniha hovorí o siedmich bodoch podľa ktorých môžeme vychovať nerozbitné deti. Každá kapitola hovorí o jednej oblasti a v každej je rozhovor s rodičom/odborníkom na danú problematiku. Myslím, že je to skvelá kniha, ktorá nás prípade môže nasmerovať na podrobnejšie štúdium oblastí, ktoré nás záujmu viac.
Špeciálnu pochvalu by som dala autorke za rozhovory, kde robí diablovho advokáta. Otázky podáva presne tak, aby ich odpovedajúci musel čo najlepšie vysvetliť a obhájiť dôležitosť svojej oblasti.
Na knize se mi líbí celkový přehled, co vše dítě potřebuje ke správnému rozvoji. Omezit technologie, chápu, ale kniha stejně nevysvětlí, jak ustát ten tlak. Dát mu hru, pohyb a svobodu. Pro mě asi nejjednodušší bod. Nebo možná číst mu a dát vhodné knihy ke čtení. Dobré vztahy, nastavit hranice, vychovat dobrý charakter. Denně má mít hudbu.
Vše je hezké, ale u některých věcí mi stejně chybí praktický návod, jak to udělat.
Kdyby to kniha dokázala, dala bych jí 5 hvězdiček.
Klub nerozbitnych deti a Krotitelia displejov su knihy, z pera Slávky Kubikovej, určené nielen rodičom ale ci budúcim rodičom ale vsetkym. Su o hľadaní strateného detského šťastia v dobe tabletov. “Ako vychovať deti, aby zvládli digitálny svet.” Obe knihy sa opierajú o studia z oblasti medicíny a psychológie. Dajme šancu deťom mat z detstva prave take zážitky, na ktoré my sami spomíname najradšej.
Autorka se v jednotlivých kapitolách postupně věnuje různým tématům, na které je podle ní potřeba u dětí dbát. Nejvíce mě zaujala kapitola o technologiích, která byla hlavní důvod, proč jsem knihu vzala do ruky. Autorka popisuje negativní vliv technologií (tj. počítač, tablet, mobil, televize, internet, počítačové hry, sociální sítě apod.) na děti a dává tipy, jak se závislosti dětí na technologiích vyhnout. Podle mého názoru to vystihla velice dobře a také dobře popsala (a to nejen v této kapitole) současnou dobu a její trendy.
Místy mi názory autorky přišly zbytečně extrémní a nekonzistentní, např. v jedné kapitole by dětem sebrala všechny hračky kromě jedné a nechala je nerušeně si hrát a v další kapitole by děti zavalila knihami, aby neměly šanci se jim vyhnout, a četla by jim nejlépe i během hraní. Také mi úplně nesedly všudypřítomné vtípky. Bylo jich celkově tolik, že to na mě při čtení působilo rušivě.
Kniha je psaná srozumitelně (škoda akorát těch překlepů) a je přehledně členěná. Na konci každé kapitoly je tematický rozhovor s odborníkem.
Některé kapitoly jsou spíše přehledové, např. o hranicích - principy respektujícího rodičovství a výchovy bez trestů a odměn jsou shrnuté jen tak letem světem. Ale vzhledem k rozsahu knihy a kapitol to ani vyčerpávajícím způsobem podat nejde.
V závěrečné kapitole o charakteru doporučuje autorka vést děti mj. k vděčnosti a střídmosti v požitcích.
Celkově knihu doporučuji, přijde mi hodně aktuální a hodně ne-mainstreamová.
"Tablety a mobily mají na lidský mozek ty samé účinky jako kokain - aktivují mozkové centrum potěšení, vyplavují abnormální dávky dopaminu a způsobují závislost."
"Více než nejroztomilejší a nejšikovnější hračka se dětem do budoucnosti bude hodit schopnost tvořit si odstup od přehnaného materialismu."
(SPOILER) Myslím, že se kniha nijak nevymyká standardu dalších podobných. I zde najdete klasické opakování "omezte dětem mobily, dejte jim svobodu a zodpovědnost, projevujte jim lásku, dopřejte jim pohyb". Malé plus dávám za kapitoly o čtení a hudbě, což je asi jediné, čím je kniha aspoň trochu výjimečná. Její přečtení sice není ztráta času, ale nějaké velké obohacení taky nečekejte.
Pekne psana kniha o vecech, na ktere je treba si davat pozor. Libi se mne, ze je doplnena o rozhovory s odborniky z danych oblasti
Táto kniha nie je len o tom, čomu majú deti dnešnej doby tendenciu podliehať, ale aj o tom, čo kvalitnejšie im namiesto toho dopriať. Páčilo sa mi, že je slovenská, praktická a zrozumiteľná. Ak ste sa rozhodli, že vaše deti od narodenia nebudú sedieť pred obrazovkou, ale budete im venovať čas pri knihách, hudbe alebo v prírode, tak sa v tomto rozhodnutí utvrdíte.
Nečítam veľa kníh o výchove, no táto sa mi zdá kvalitná, rozumná, zdravá. Aj keď niekomu sa možno bude zdať náročná a protiprúdna. Určite odporúčam.
I přesto, že bylo nutné přelouskat knihu ve Slovenštině, mi byla přínosem. Osvěžující pohled na výchovu dětí v dnešním světě blahobytu a přetechnizovanosti. Vnímavého rodiče rozhodně donutí, zamyslet se nad svými praktikami, či je dokonce přehodnotit.
Kniha podle mě učí, jak se stát obyčejným rodičem bez toho, aniž byste dětem dopřávali, co chtějí. Naučte děti znovu, že to co chctějí není to, co nutně mít musí. I když někdo ze spolužáků má něco absoltně moderního za xyz papírků ještě nutně neznamená, že moje dítě to potřebuje taky!! Kniha učí rodiče, aby už konečně pochopili a začali dělat něco méně kontroverzního pro své děti. Chi se jich zbavit nebo jim chci dopřát? pořád si na tuhle otázku neumím odpovědět. Děti totiž, jak je v knize psáno a pozorným to neujde potřebují poznat okolní svět. A to skrze technologie jen těžko půjde. Potřebují být offline a jen v kontaktu s prostředím. Chtějí být s rodiči a pokud nechtějí, mají na výběr ale rozhodně ne z technologií.
Rodiče svým dětěm zakazují alkoholy, omamné látky, filmy od 18, ale nzakážou jim něco, co je degeneruje stejně jako zmíněné věci a ještě si libují. Rodiče vzpamatujte se! POdívejte se na příklady dobré praxe např. ze skandinávských zemí, kde již dlouhodobě prokazují celokem dobré výsledky. Dejte dětem povolení k pohybu na vlastní pohon, potřebují ho. Samozřejmě sportujícím rodičům se lépe dělají zábavy pro děti skrze pohyb a těm, co jsou raději kreativní, mají bohatou fantazii a mnoho knih zase více propadají hrám nebo potřebám v této oblasti. Nic není bráno jako norma ale to, co je nyní ve společnosti je už naprosto mimo. Dětem by se měl dát řád a více pobytu s rodinou, pak by se nemuseli řešit výchovné problémy s agresivními projevy, drogová kariéra, pouliční násilí apod. Velmi dobrá pedagogicko psychologická literatura. Osvěží ale neurazí.
Rozumný rodič si v knihe určite nájde veľa námetov, ako prispieť k rozvoju svojho dieťaťa, nad mnohým vo svojej výchove sa zamyslí. S niečím som súhlasila, s ničím až tak nie. V niektorej kapitole sa niečo odporúčalo, v ďalšej sa to trochu vyvracalo. Najviac ma oslovila stať o používaní mobilov, tabletov.
Kníh o výchove je nespočetné množstvo. Nedá sa prečítať ich všetky a aj keby sa dalo, človek by v tom mal len chaos, keďže často si protirečia. Ako bolo písané v jednej z recenzií na túto knihu, ak by ste si mali prečítať len jednu knihu o výchove, neurobíte žiadnu chybu, ak si prečítate práve túto. Je písaná ľahkým, pútavým spôsobom, na správnych miestach vhodne okorenená štipkou humoru. Kniha hovorí o siedmych hlavných témach, ktoré sú vo výchove najdôležitejšie. S tým sa ja osobne stotožňujem, rovnako ako s konkrétnymi výchovnými tipmi. Čo sa týka mňa, v mnohých veciach ma utvrdila a v ďalších dala návod ako pristupovať k výchove ešte lepšie. Oceňujem aj to, že je šitá na slovenské reálie čo je veľkou výhodou oproti knihám, ktoré vyšli na Západe.
Štítky knihy
děti psychologie pedagogika péče o děti vývoj a výchova dětí vývojová psychologie rodinná výchovaAutorovy další knížky
2018 | Klub nerozbitných detí |
2019 | Krotitelia displejov |
V téhle knize je spoustu témat o kterých se snadno mluví ale hůř se uplatňují v praxi. Líbí se mi jak je kniha komplexní shrnuje témata zdravého pohybu, smysl toho Číst si s dětmi a proč by děti měli číst, stravování a celkově výchova a přístup k dětem. Kniha by se dala považovat v podstatě za příručku a člověk tam může najít spoustu skvělých myšlenek. Líbí se mi jak je kniha zpracovaná téma je vždy uvedeno a poté následuje rozhovor s odborníky. Kniha není žádný novodobým fenoménem ale přiměřeným pohledem na rozvoj jedince a zároveň nepřikazuje jak by věci měly být ale jak by mohli být pokud...
A ke knize se určitě ráda vrátím velmi doporučuji