Děsivé důsledky
Ramsey Campbell
Průřez padesáti lety literárních nočních můr, tedy povídkovým dílem jednoho z nejvýznamnějších současných autorů hororu, pro něž nejsou typické hektolitry krve, kvílení duchů ani hladová monstra. Autorovou doménou je naopak městská i venkovská paranoia, neklid a tíseň, rozklížené vztahy, děsivost cizích míst a neznámých lidí, hrůza každodennosti, nespolehlivost smyslů. Z povídek z let 1964 až 2012, které autor sám vybral pro toto reprezentativní české vydání, dýchá mrazivost moderního života. Díky pronikavému pozorovacímu talentu a schopnosti detekovat děsivé prvky v těch nejbanálnějších situacích se Campbell stal hlasem tiché hrůzy konce dvacátého století, velmistrem žánru, laureátem snad všech hororových ocenění a britskou žánrovou ikonou, o níž však český čtenář dosud z nějakého záhadného důvodu příliš neví. Nechte se odvést do zapadlých uliček anglických měst, do lesů i zchátralých panských sídel, kde vám hlas zkušeného a přesvědčivého vypravěče vysvětlí, co jste ve skutečnosti s úlekem zahlédli koutkem oka, když jste si mysleli, že kolem vás není živé duše.... celý text
Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: 2023 , FobosOriginální název:
Three Dirty Secrets, 2016
více info...
Přidat komentář
Najuznávanejší britský autor hororov? Tak to sa na Clivea Barkera fest rýchlo zabudlo. Vždy, keď pri horore na obálke vidím lebku, trhne mnou. Je to klišé, ale musím uznať, že konkrétne táto nevyzerá zle. Je to vskutku reprezentatívne vydanie: tvrdá väzba, 352 strán a okrem samotných poviedok sa dočkáte edičnej poznámky, v rámci ktorej je uvedený napr. originálny názov každej poviedky, prípadne dokonca to, kde bola historicky prvý raz uverejnená. To oceňujem. Spomenúť musím tiež autorov životopis z pera Milana Žáčka. Žiaľ, čo sa týka samotných poviedok, o čo viac som sa tešil, o to viac som na konci zostal sklamaný. Nedočkal som sa ani jednej poviedky, z ktorej by som zostal uveličený, ktorá by ma dostala, zaujala, šokovala, inšpirovala. Občas sa objavil sľubný náznak, ale pomerne rýchlo utiekol rovnako bleskovo, ako divoký zajac, ktorého ste načapali skoro ráno na lúke a on si vás o pár sekúnd neskôr všimol a už z neho vidíte len chvost miznúci v kroví. Poviedky sú dobre a zručne napísané, disponujú atmosférou a od Campbella si v budúcnosti určite ešte dačo rád prečítam. A budem dúfať, že to bude lepšie, než Desivé důsledky. Do ktorých mimochodom jednotlivé poviedky vyberal sám pán autor osobne. Štvorhviezdičkové záležitosti sú tu za mňa len tri poviedky: Ještě, Napřed zavolej a Vzorec. No a keďže je tu ešte ďalších 16 textov a tie sú za 2 - 3*, tak celej zbierke už z matematických dôvodov neviem dať 4*.
Jak správně uvedl Stephen King, občas jsou některé povídky jako na tripu LSD. Samozřejmě ne každá povídka se mi líbila, ale celek jako soubor je pěkný. Musím přiznat, že se mi něco hůř četlo a to trochu kazí dojem, který mám z této knihy. Každopádně musím uznat, že autor píše tak, že z toho mám mrazení v zádech a proto dávám 4 z 5.
Povídky Ramseyho u nás vychází v tomhle vydání vůbec poprvé a já naprosto chápu, že pro někoho je t čtení náročné, které mu nesedne. S ohledem na dobu, ve které ale vznikaly je to soubor víc než dobrý a každý člověk věnující se žánru hororu ho zcela jistě ocení. Nečekejte potoky krve, nebo brutální násilí, ale plížící se nejistotu, která může ovládnout i Váš strach.
Klasicky jako v každé antologii se tu najdou silnější a slabší díla, ale to všechno už je na vnímání čtenáře.
Moje hodnocení: 8/10
Prvních několik povídek mě příliš neoslovilo a na chvíli jsem knihu odložil. Ne, že by to byly špatné povídky, ale prostě jsem si musel zvyknout na autorův styl. A naprosto rozumím tomu, že tento styl nesedne každému. Nakonec jsem rád, že jsem se ke knize vrátil, protože autor má opravdu originální nápady a pointy v některých povídkách, tak opravdu stojí za to. Musím konkrétně zmínit povídky V pytli, Vzorec, Willy Anorak, Měsíce a Místo zjevení. Snad u nás vyjdou i jiná díla autora.
Děsivé důsledky jsou důkazem, že je co do vydavatelské činnosti stále co dohánět. Ramsey Campbell, platící v Británii za krále hororu byl totiž u nás doposud neprávem opomíjen. Tato sbírka tomu činí přítrž a zasluhuje si smeknout nejen za skvělý průřez autorovou tvorbou, výraznou obálku, ale i práci výborných překladatelů Milana Žáčka, Pavla Bakiče a Richarda Podaného, kteří si tu rozhodně zaslouží vyzdvihnout. První jmenovaný navíc knihu opatřil doslovem, jenž autora a jeho dílo zasazuje do potřebného kontextu.
Každá jedna povídka ve mně vyvolala nepříjemné mrazení. Dočítat se k jejich závěru bylo jako otevírat dveře, když víte, že za nimi něco je. Něco, co vás vyděsí až do morku kostí. A když ony dveře otevřete a váš zrak na tom ulpí, opravdu strnete hrůzou v odpudivém stvrzení vašeho očekávání. Právě představivost a odhadování pointy by v povídkách měly být naplněny. A Campbellovi se to povětšinou daří znamenitě.
Pokud máte jen trochu rádi horory, tato kniha by ve vaší knihovničce rozhodně neměla chybět. Nezbývá než doufat, že tímto se u nás s Campbellem neskončilo a již brzy dojde i na další jeho díla. Děsivé důsledky byly coby ochutnávka skvělé, ale rozhodně by to chtělo víc. Zub času a archaičnost se možná na některých kouscích maličko podepsal a tak čtení snad nesedne každému, přesto se jedná o výbornou sbírku.
Na knihu mě nalákal King v Danse Macabre a tentokrát jsme se neshodli. Pár povídek v knize mi sedlo, ale dost mi stylem nesedlo. Přečíst se to dalo, ale nenadchlo.
Upřímně, docela chápu, proč Campbellovi u nás ještě nic nevyšlo. Z celého sborníku mě zaujaly asi 4 kousky, jmenovitě šlo o Pláň zvuku, Měsíce, Napřed zavolej, Na Lornském panství a Hrůza pod Warrendownem. Zbytek je naprostý průměr, u kterého si zítra už nevzpomenete, o čem vlastně byl....
Zlí duchové, prokletá místa, strašidelné domy… ne vždy musí být pro nadpřirozené děsy konkrétní odůvodnění. Zlo má mnoho podob a také mnoho důvodů, proč si vybírá své oběti. A občas příčiny, proč a jak jdou úplně stranou a otěže přebírá do rukou čistě samotná hrůza. Právě v tomhle ohledu exceluje neuvěřitelně plodný mistr hororu Ramsey Campbell, jehož si prostřednictvím průřezové sbírky Děsivé důsledky konečně můžeme užít i v knižní podobě.
Ačkoli všemi povídkami (z nichž první vznikla v roce 1964 a poslední 2012) silně rezonuje autorova láska k dílu H. P. Lovecrafta, v jeho textech nalezneme i vlivy klasiků, jakými byli M. R. James či Ambrose Bierce. Na střídmém rozsahu dokáže rozehrát fantastickou atmosféru strachu z neurčitého zla, pohybujícího se na okraji zorného pole, aniž by přitom sklouzával do nesrozumitelné literární avantgardy. Ne nadarmo je také držitelem mnoha žánrových ocenění. Tohle je britský horor ve své nejryzejší podobě, hrůzostrašně neodolatelný a děsivě podmanivý.
Velmi kvalitní výběr. Snad neměla chybět aspoň jedna povídka ze sbírky Demons by Daylight (sám bych měl rád v češtině The End of a Summer's Day) a radost by mi udělala novela Needing Ghosts (jen by se tím rozsah sbírky o dost zvětšil). Naopak bych vypustil parodii Hrůza pod Warrendownem, ale i ta si našla své čtenáře. Z povídek musím vyzdvihnout Komín, Willy Anorak (zde oceňuji i důvtipný Žáčkův překlad názvu příběhu / jména antagonisty ), Místo zjevení a Měsíce, shodou okolností (?) příběhy dětských protagonistů. To ale neznamená, že bych měl zbytek sbírky za slabý... Každopádně jde z mého pohledu o jeden z nejzajímavějších žánrových titulů roku.