Kľúče od kráľovstva
Archibald Joseph Cronin
Kniha opisuje pútavý životný príbeh kňaza, ktorý väčšinu života prežil na misii v Číne. Podstupuje množstvo ťažkostí a zasahujú ho konflikty pre jeho úprimnosť a túžbu žiť v pravde; dostane sa mu odsúdenia aj od vlastnej vrchnosti. Kľúče od kráľovstva sú pre misionára, a teda aj pre autora kľúčmi k ľudskému srdcu a kľúčmi k raju tu na zemi; dostanú ich a majú na ne právo všetci tí, čo nie slovami, ale skutkami bojujú za takú skutočnosť, ktorá by všetkým bez rozdielu donášala právo na šťastie a v ktorej by nebolo biednych a utláčaných. Druhé vydanie... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2009 , LúčOriginální název:
The Keys of the Kingdom, 1941
více info...
Přidat komentář
Skoro na pět hvězdiček, ale místy mi to připadalo přece jen příliš pohádkové.
Ústřední téma je hodně oslovující - vnitřní svoboda a zavazující sebe-vědomí (František) vs. oblíbenost a společenský úspěch v rámci systému (Anselm). Nejde o protiklad dobroty a zlovolnosti, spíš o citlivost a otupění, o životní trefu a minutí se směrem... Dobré uvědomovat si, nakolik nám to hrozí. Jsme smutní a roztrpčení ze špatných skutků těch mocnějších, a o týden později už jim přikyvujeme a vrtíme ocáskem - protože si nás všimli, vzali nás mezi sebe, dali nám podíleček na svém významu a lesku. Kolik to pro člověka znamená! "Anselm v nás" si podobné kompromisy vždycky přesvědčivě odůvodní.
A.Cronin je pro mne PAN AUTOR. Jeho kniha to je vždy „nádherný nadčasový neuvěřitelný“ příběh. Tenhle navíc v neznámém prostředí - jednak katolické církve a budování misie, jednak to vše v Číně. Rozjezd na pár stránkách mi vždy sice trvá, ale pak se zastavím až na posledním řádku a nechápu jak to, že už je zase konec!! Co chcete od knihy víc?!
Dárek, který jsem nedokázala odmítnout - a nyní mám o čem přemýšlet ....
" Církev je veliká matka, která nás vede vpřed .... hlouček poutníků, bloudící hlubokou nocí .....
Ale možná, že je někde opuštěný poutník, který klopýtá domů zcela sám ...."
A takovým poutníkem je kněz František, je jako tryskající horský pramen - čistý, bez předsudků, bez bigotnosti ....
Jeho cesta je strmá a on jde stále dál - s nezlomnou vírou v Boha - a člověka ....
Taková pokora, taková humánnost - pokud se autorův přítel, kterému je kniha věnována za misionářskou práci v Číně, podobal hlavnímu hrdinovi, klobouk dolů .....
Ale nebude to kniha pro každého ....
Nádherná kniha (čtivá a děj má spád) o obyčejném klukovi s nelehkým životním příběhem, který se stane knězem. Čtenář může během vypravování nahlédnout do nitra hlavního hrdiny a objevit velikost člověka, který druhé neodsuzuje, ale dívá se na všechny s láskou. O knězi, jehož silnou stránkou nejsou slova, ale činy.
Román ze Skotska a Číny počátku 20.století.
Hrdinou je duchovní František, nepřítel církevního farizejství a pompy. Po smrti rodičů žije u zlých pěstounů,pak u tety Poly. Po tragické události se rozhodne pro cestu katolického kněze. Po několika letech je pro svoji nekonformnost za trest vyslán do midie v Číně. Zde zakládá misii, domov pro opuštěné děti a provizorní nemocnici.
Rozvíjí své hluboké lidství a milostrdenství.
Velmi silný humanistický román.
(2009)
Kniha o knězi Františkovi byla velice milá, lidská. Řada věcí byla k zamyšlení a to i pro křesťany. S některými myšlenkami bych mohl sice polemizovat, ale celkově jsem knihou získán.
K tejto knihe som sa dostala náhodne, predtým som o tomto spisovateľovi nepočula. A to bola chyba, pretože táto knižka je jednou z tých, ktorá vás prinúti zamyslieť sa nad sebou samým, svojím svedomím, čistotou ducha a dovolím si tvrdiť že táto kniha z vás môže urobiť lepšieho človeka. Nádherné dielo, ku ktorému sa určite vrátim.
Nádherná kniha, která mě pohladila po duši. Vřele doporučuji si ji přečíst! Chtěla bych ji sehnat, ráda bych se k ní opakovaně vrátila, udělá nejen den, ale i život lepší.
Chceš pohlazení na duši? Chceš se stát lepším? Tak si přečti tuhle nejlepší z Croninových knih.
To je poprvé, co jsem k nějakému knězi pocítil sympatie. Tato kniha má všechny atributy Croninova rukopisu:
výborný příběh, dramatické scény a obyčejné hrdiny. Zkrátka, když má autor co sdělit, nemusí vymíšlet ptákoviny o upírech atp. Rozhodně doporučuji.
Autorovy další knížky
1974 | Hrad mistra kloboučníka |
1993 | Příhody z černého kufříku |
1972 | Citadela |
1972 | Tři lásky |
1947 | Zelená léta |
Krásné katolické čtení, skoro pohádka. S mnoha protivenstvími, nebezpečními, a přesto s jasným vědomím, že příběh skončí pro hlavního hrdinu, skrytého světce, který přes složité začátky bez rodičů stojí vždy na straně dobra, nějak pozitivně. Knížka táhne, nenudí a dojme, vlastně je to radost číst.