Kmotr

Kmotr
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31663/kmotr-31663.jpg 5 4995 4995

Kmotr / Krstný otec série

Slavný román Maria Puza Kmotr se opět vrací k českému čtenáři. Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tohle je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin. ... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Godfather, 1969

lenka4434
13.08.2014 5 z 5

Nevím, jestli bych zvládla pochopit takové množství postav, kdybych před tím neviděla film, ale narozdíl od ostatních dvojic film-kniha - nedokážu říct, co je lepší, obojí je perfektní. Dvojku už jsem nepřelouskala ..

kika24
07.08.2014

Jedna z najzaujimavejsich knih co som citala. Niektore citaty sa daju vyuzit aj v beznom biznise. Odporucam :-)

ko.mi
06.08.2014 5 z 5

Tady neni co říct. Jedna z nejlepších knížek, co jsem přečet.

glombas
25.07.2014 5 z 5

Tohle je prostě klasika, která tu bude vždy a (téměř) všichni ji budou milovat.

Koňadra
14.07.2014 5 z 5

Absolútna klasika. Chlap, čo nevie, čo je ponuka, ktorá sa nedá odmietnuť, prípadne čo znamená ísť na matrace, nezaslúži si žiť :-))))
Pútavé, oddychové čítanie, ktoré určite netreba predstavovať.

mimka119
08.07.2014 3 z 5

Koniec skvely. Pocas citania som mala par menej zazivnych usekov, cez ktore sa mi tazsie prebijalo ale celkovy dojem super :] Urcite odporucam.

pove
07.07.2014

Neskutečně silný a poutavý příběh, který mě před více než dvaceti lety přivedl k zájmu o italskou a sicilskou mafii. Knihu znám nazpaměť ze stále opakovaného čtení. Nejlepší na tom je, že je malilinko naivní, ale naivitu autorovi zcela odpouštím, je prostě nádherná.

Ruzaaa
28.06.2014 5 z 5

Bezkonkurencne jedna z nejlepsich knih, co jsem kdy cetla. Vyborne napsany dynamicky pribeh zasazeny do vdecneho tematu mafie a gangsteru.

Misan1993
26.06.2014 5 z 5

Někde jsem našel malej fakt :) :

"Když dostane Vito Corleone vztek na Johnny Fontana, počastuje ho slovem "finocchio", což je v italštině termín pro homosexuála."

Jinak knížka perfektní, film jak by smet. Mario Puzo otevřel čtenářům bránu do trochu jiného prostředí než jsme zvyklí. Ve středu dění bych se nalézat nechtěl, ale čte se o tom hezky :)

Andrea K.
03.05.2014 5 z 5

Knihu jsem si přála přečíst po shlédnutí filmu "Láska přes internet", ve kterém hlavní hrdinové použili úryvky z této knihy, které mi v té době nedávali smysl a chtěla jsem to pochopit. Před 10 ti lety jsem ji dostala k narozeninám a od té doby jsem ji přečetla snad 5x. Fascinují mne charaktery hlavních postav a je zde mnoho myšlenek, které by stály vytesat do kamene a kdyby se jimi lidé řídily i v dnešní době, třeba by byl svět lepší. Věci jako úcta, oddanost rodině atd. se dnes už moc nevidí. Od filmu jsem si moc neslibovala, ale velmi mě překvapil - v kladném slova smyslu. Prostě oba - film i kniha - jsou úžasná záležitost.

michael4483
25.04.2014 5 z 5

Vynikajúci román z prostredia talianskej mafie v USA, ktorý si zaslúžene získal povesť svetového klenotu a vyniesol hviezdu Maria Puza na vrchol. Mimoriadne pútavé, dynamicky a zábavne napísané, dejovo strhujúce a fantasticky realistické vyobrazenie fungovania syndikátu, i všedných a nevšedných dní členov jednej newyorskej rodiny, z ktorej mena sála moc a peniaze. Ak máte blízko k téme, hrdinom so zločineckým pozadím alebo zasadeniu, siahnutím po Krstnom otcovi nič nepokazíte. 100%

kristleko
24.04.2014 4 z 5

Hodně čtivě napsaný román z prostředí newyorské mafie původem ze Sicílie. Puzo je výborný vypravěč, takže příběh rychle ubíhá, vrcholí na několika místech, až si čtenář v závěru uvědomí, že byl svědkem působivé fresky zhruba deseti let života famiglie Corleonových. Největšími klady knihy jsou výborně napsané dialogy a trefně – často syrově – vystižená podstata fungování mafie po druhé světové válce. Čistě literárně to sice žádný skvost není (postavy působí poněkud ploše, jejich charakter je často jen popsán než že by jej šlo vyčíst z jejich chování), ale i přesto Kmotra považuji za vynikající knihu a zaslouženou klasiku.

AnEli
06.04.2014 5 z 5

Jedna z mych nejoblibenejsich knih ktere jsem kdy cetla. Poprve precteno asi v 16 letech kdy jsem ne zcela vnimala veskere souvislosti teto vyborne knihy. Cim jsem byla starsi tim me zasahovala vic a vic a i jinak jsem ji vnimala. Malokdy se take povede aby film byl stejne dobry jako kniha.
Kdyz jsem se odstehovala na Sicilii, prvni misto kam jsem se zasla podivat bylo Corleone a "Kmotruv dum" :) Mezi Siciliany se ovsem na tema Kmotr a mafie radeji nikdy nezminujte ;)

valda
05.04.2014 5 z 5

Asi nejznámější sicilští obchodníci s olivovým olejem v New Yorku. Rozvážný, inteligentní, ale nekompromisní Don Corleone, i když už asi trochu stará paprika. Jeho tři synové: Santino, drsný pistolník a rváč, Freddie, trochu nevyrovnaný a labilní sukničkář a Michael, nejmladší, ale nejpodobnější svému otci, i když v mnohém taky hodně jiný. Původně s rodinným podnikem nechtěl nic mít. A Tom Hagen, vlastně skoro adoptivní syn, loajální právník, nyní pracující pro Dona jako consigliere.
Styl vyprávění Maria Puza je čistý, hodně chytře napsaný. Je to taková ta knížka, kterou by chtěl napsat každý autor toužící po bestselleru. Těšíte se na každou další stránku, je plná napětí, akce, dobrodružství, skvělých dialogů. Myslím, že skoro neobsahuje hluchá místa. Možná akorát konec už je trochu uspěchaný, Puzo asi musel knihu rychle vydat. Podle mého názoru kniha obsahuje i části, které přesahují kvalitu skvělého bestselleru, dají se označit za umění. Není moc knih, které by tak skvěle vtáhly do děje a vy byste autorovi jako čtenáři naprosto důvěřovali, že látce, o které píše dokonale rozumí. Jak mafie Maria Puza odpovídá realitě, už samozřejmě není tak důležité. Určitě si přečtu i pokračování. Jinak je skvělá i Coppolova filmová trilogie a česká počítačová hra Mafia, kterou určitě vyvíjeli velcí Puzovi fandové.

Konrad
02.04.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetl asi v jedenácti letech (ve slovenštině to byl "Krstný otec").
Byla to má první kniha přečtená na jeden zátah.
Pro mně jedna z nejlepších knih,jakou jsem kdy četl.

Valyk
22.03.2014 3 z 5

Jak sám autor připouští, jde z literárního hlediska o slabší dílo. S tím bych souhlasil. Příběh na mě působil poněkud plochým dojmem. Mrzelo mě, že Puzo nějak výrazněji nezkoumá příčiny růstu moci mafie, protože bez znalosti společenských souvislostí té doby je jednání hrdinů často nepochopitelné nebo nevěrohodné. Vysloveně otravným se mi stal výraz "zazubil se", protože se tam zazubí někdo na někoho každou chvíli, a to i v situacích, kdy to vůbec není namístě. Asi vlivem odstupu doby se některé scénky jeví jako karikatura či parodie. A poslední kritická připomínka: šlo by to celé zkrátit na polovinu. Ale není to špatná kniha. Brilantní je začátek (svatba), pak následuje mírný úpadek kvality, výkyvy nahoru dolů. Do vysloveného podprůměru ale žádná fáze neupadá.

Hanka_Bohmova
16.03.2014 4 z 5

Čtu už podruhé, poprvé kdysi na gymplu. Dnes se mi zdá trošku nevyrovnaná, některé pasáže bych si klidně odpustila - love story, lékařské poučování atd. Ale vše, co se týká fungování famiglií, mělo šmrnc a spád. Určitě ji nečtu naposledy.

Erica
08.03.2014 5 z 5

Nejen dějem, ale i kompozicí úžasný román.

Lefty86
07.03.2014 5 z 5

Nejlepší knížka kterou jsem kdy četl, z práce jsem se nemohl dočkat domů abych si četl. I film se povedl ale kniha je Neskutečná. Neuvěřitelně poutavý příběh. Napětí se dá krájet. Prostě bomba 100%

lesumir
23.02.2014 5 z 5