Knih se jen tak nezbavíme
Umberto Eco , Jean-Claude Carrière , Jean-Philippe De Tonnac
Přihlížíme právě soumraku knihy? Obstojí kniha jako nosič informací i do budoucna, nebo se stane jen luxusním dárkovým artefaktem? Na podobné otázky hledá odpověď Jean-Philippe de Tonnac, francouzský novinář a spisovatel, v rozhovoru, který vedl s proslulým italským medievalistou, sémiotikem a spisovatelem Umbertem Ecem a s francouzským scénáristou Jeanem-Claudem Carrierem. Oba myslitelé si nejprve kladou otázku, zda se změnou formy - to jest přechodem k e-bookům - změní i samotný pojem knihy, a rozvíjejí širší úvahy o archivaci dat, uchovávání osobních vzpomínek a funkcích knihy coby nositelky kultury. Na přetřes se však dostanou i nečekaně praktické otázky: dá se například číst e-book ve vaně?... celý text
Literatura naučná O literatuře
Vydáno: 2010 , ArgoOriginální název:
Non sperate di liberarvi dei libri, 2009
více info...
Přidat komentář
Jak už zde bylo řečeno, na všech 240 stranách se rozhovory nevěnují pouze knihám, nýbrž často odbíhají od tématu, což však v nejmenším nepovažuji za nedostatek. Tato kniha se totiž nesnaží být učebnicí dějin literatury, knihtisku či čtenářství. Namísto toho obsahuje rozmanitý rozhovor dvou vyjímečně erudovaných mužů, jejichž znalosti v oblasti historie, literatury, filosofie a kultury jsou fascinující. Bohatost poznatků a faktů jejich rozhovorů mne dokonce donutila, abych si vytvořil ke knize rozsáhlý rejstřík, což mluví myslím samo za sebe.
Tak tohle je vážně povedené! Takový neobyčejně přirozený rozhovor tří přátel, co se potkají po letech u dveří starého antikvariátu a domluví se, že si zajdou na čaj popovídat si, jak jde život a co ty knihy... a ten film. Vypíchnout jakoukoli informaci z této knihy do tohoto komentáře by znamenalo na úkor něčeho upřednostnit něco jiného a toto si fakt nemůžu nebo nechci vzít na svědomí. Celé to totiž tvoří kompaktní celek a hlavně je to opravdu velmi příjemné. Čte se to jedna báseň.
Velmi zajímavý rozhovor. Vykazuje sice to, co často slyšíme z debat s politiky - tedy že dostanou otázku a odpoví na něco jiného, případně odpoví na otázku, aby se vzáptětí dostali k něčemu úplně jinému - ale na rozdíl od těch politiků to, co říkají, je velmi zajímavé a dává smysl a čtenář po zavření knihy nemá pocit beznadějné frustrace, ale příjemného doplnění podnětů pro své vlastní úvahy.
Tak tohle mě vážně bavilo.
P.S.: Ještě že máme ty nové technologie, které nám umožňují číst knihu s chytrým telefonem v ruce (rozuměj s wikipedií) :)
Teda já to četla jako detektivku, hltala jsem to od začátku do konce, pořád na vás vyskakují nějaké věci, co nevíte a co vás obohatí a doplní váš rozhled. Čtení o knihách patří mezi mé velmi oblíbené a tahle kniha je rozhodně v první linii. Máte pocit, že sedíte s těmi chlapíky v kavárně a jen hltáte, co řeknou, protože oni jsou fakt třídy.
Měla jsem jinou představu o této knize. Dle anotace to mělo být zábavné povídání o knihách a jejich smyslu včera, dnes i zítra. O knihách to bylo tak z 1/3 a řešilo se tam spousta jiných věcí. Něco jsem si ale odnesla a dozvěděla se. Ale nutila jsem se to dočíst až do konce. Dobrý materiál na DNK 2013.
Na tuto knihu nedám dopustit! Opravdu skvělá a rozhodně doporučuji všem milovníkům literatury
Výborná knížka rozhovorů o knihách a nad knihami. Carriére i Eco jsou náruživí sběratelé starých tisků a tak nechávají nahlédnout do svých knihoték se spoustou kuriozit. Rozhovory jsou plné zajímavých postřehů z dějiny knižní kultury s několika opravdovými "špeky" a vlastními, mnohdy velmi zábavnými, historkami o knihách, literatuře, filmu a kultuře obecně. Doporučuji.
"Nic není pomíjivější než trvalé nosiče" - kniha stará 500 let se dá přečíst i dnes, soubor na 40 let staré 8palcové disketě stěží :o)
Štítky knihy
rozhovory knihy - dějiny, vývoj čtenářství bibliofilie, bibliofilství, knihomilství o literatuře knižní kultura o knihách knihožroutiAutoři knihy
italská, 1932 - 2016 Jean-Claude Carrière
francouzská, 1931 - 2021 Jean-Philippe De Tonnac
francouzská, 1958
Rozhovory mám ráda ve všech podobách a tahle sbírka rozhovorů má navíc ještě opravdu výrazný intelektuální přesah. Nabízí pohled na knihu jako médium, její vývoj i náznaky její budoucnosti, to vše doplněné osobními zkušenostmi obou zpovídaných.