Kniha džunglí I.–II.

Kniha džunglí I.–II.
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354440/bmid_kniha-dzungli-i-ii-STn-354440.JPG 4 827 827

„Ľudské mláďa. Odchovanec vlkov. Mrštný ako had. Rýchly ako panter. Stane sa lovcom – lovcom lovcov.” Krásny dobrodružný príbeh Maugliho - chlapca, ktorý vyrastie medzi zvieratami v divokej džungli, splynie s ňou a stane sa jej súčasťou.

Literatura světová Dobrodružné Příroda, zvířata
Vydáno: , Mladé letá

The Jungle Books, 1906

verka5083
14.12.2019 5 z 5

Pěkná kniha pro děti

MaggieR
11.12.2019 3 z 5

Mne sa kniha čítala ťažko. Zo začiatku ma vôbec nebavila chytila ma až ku koncu. Myslela som si že ide o rozprávku no rozhodne nie. Svojím deťom by som ju nečítala ani náhodou len pre to že sú tam hovoriace zvieratá sa asi nebude jednať o rozprávku :D Krv, smrť, mŕtvoly, duchovia. Poviedky boli zaujímavé, ale nie je to môj šálok kávy. :)

Maevie
08.12.2019 3 z 5

Knihu jsem četla opravdu dlouho a to přesto, že se mi zvířecí svět líbil. Možná to bylo jazykem, tím, že nejsem povídkový typ, nebo tím, že jsem na pohádky už moc stará, kdo ví...

edith79
05.12.2019 5 z 5

Knihu džunglí jsem jako malá do omrzení poslouchala večer na LP desce a moc mě to bavilo. Ale vlastně jsem ji nikdy nečetla. Tak teď přišla díky Výzvě příležitost. A četlo se to stejně hezky jako poslouchalo.

mazlak
05.12.2019 4 z 5

Kniha dětství. Jen díky výzvě jsem ji vyzvedl ve svých vzpomínkách znovu nasvětlo a byl jsem velice překvapen, že mne i v tomto věku zaujala. Dosti často jsem oblíbenou knihu z dětství nyní zapudil.

azzies
09.11.2019 5 z 5

Tu knihu si pamatuji z dětství jako ten divný přebal co leží na poličce a který mě svou modročernou barvou ke čtení nikdy nenalákal.
Všechno má svůj čas a já mohu spokojeně konstatovat, že to je dobrá kniha.
Děj je tak trochu na přeskáčku, některé příběhy (jednotlivé knihy džunglí) jsou z naprosto jiného soudku, než jsem čekal. Ale styl vyprávění je zábavný, nenudí a je i poučný.
Některé pasáže jsou hodně dramatické a popisované násilí je přirozenou částí života v divočině, což se člověku panelákovému může jevit jako trochu nemístné. Asi tak jako příprava králíka z králíkárny u babičky na dědině na nedělní oběd.
A to by mělo každé děcko aspoň jednou zažít, no ne? Tak to přece v přírodě chodí...

Mája777
02.11.2019 2 z 5

Je zajímavé přečíst si znovu v dospělosti knihu, kterou jsem jako dítě méla ráda. Dnes už mě tak neuchvátila, jako tehdy. Možná zase za pár let.... kdo ví...
ČV 2019: Kniha, která má v názvu slovo kniha

hambra1
20.10.2019 3 z 5

Příběhy Mauglího se mi líbily, ale ty příběhy vložené mezi ně podle mě dojem hodně kazily. K téhle knížce už se určitě vracet nebudu.

Mahuleno
08.10.2019 4 z 5

V rámci Výzvy 2019 jsem po létech znovu sáhl po těchto zvířecích pohádkách či bájích z indické džungle Rudyarda Kiplinga. Tématicky i umístěním se z toho rámce vymykají Quiqern, situovaná na sever mezi Inuity a Bílý lachtan.
Kniha má dvě části - První kniha džunglí a Druhá kniha džunglí obsahují báje podle mne rozdílné úrovně a to především obsahově – od napínavých přes moralizující až po nepříliš povedené (pro mne Hrobaři).
Většina je spojena postavou Mauglího, který vyrůstá v džungli mezi šelmami. V první povídce (budu používat toto označení místo báje) Mauglího bratři, je Mauglí, nahatý malý chlapec, unesený od rodičů právě tygrem Šér Chánem, zachráněn před tímto tygrem vlčí rodinou a posléze přijat do smečky. Vyrůstá v džungli, aby se v poslední povídce Druhé knihy, Jarní běh, vrátil do "člověčí smečky".
Dějem dalších povídek jsou jeho příběhy z džungle spojené s notoricky známými "postavami", jako starý vlk – vůdce smečky Akéla, černý pardál Baghíra, hroznýš Ká, medvěd Bálú, již zmíněný tygr Šér Chán
a další.
Povídka Vpád džungle je hlavně o tom, že v Mauglího podvědomí přežívají některé lidské vlastnosti - touha po pomstě není v džungli a zvířatům dána, i když v knize je tento motiv použit i u šelmy - viz povídka Ryšavý pes. Ta sama o sobě má docela napínavý děj a je zajímavá taktikou obrany proti psům dhólům, kterou vymyslel starý moudrý Ká.
Některé příběhy jsou bez Mauglího, například Rikki-tikki-tavi nebo Túmé, miláček slonů. Jako příklad hodný následování (s trochou nadsázky) pro řadu lidi, by mohla sloužit povídka Puránbhagatův zázrak – jak se vysoce postavený a bohatý mahárádža zřekl světa a stal se poustevníkem. Přesto, že ve svém postavení a bohatství vystupoval příkladně: „Bohatství a moc vynakládal jen na věci náležité. Pocty přijímal, ale nevyhledával. Všeho toho se teď vzdal, jako když člověk odloží nepotřebný plášť.“
Nejen to, že zvířata mluví a myslí, to je samozřejmě součástí bájí, ale autor jim rozdělil i další vlastnosti připadající člověku – jsou zde šelmy a další zvířata moudrá i hloupá, dobrá i zlá, zbabělá i statečná a někdy až podlá. Tím je kniha nejen zábavnou a poutavou četbou pro mládež, ale může vyznívat jako autorova satira lidské společnosti.

smardice
30.08.2019 4 z 5

Milý příběh Mauglího z džungle, který mi při čtení barvitě proplouval před očima, doplněný dalšími příběhy nejen z džungle, ale i z opačného mrazivého severu.

Radka1911
27.08.2019 4 z 5

Knížku jsem četla jako dítě několikrát a moc se mi líbila.

Mooneylan
26.08.2019 5 z 5

Je potřeba přečíst si knihy, které provázely generace silným příběhem, který přetrval tak dlouho! Kniha džunglí nesměla chybět a nezklamala!

Elion
25.08.2019 5 z 5

Prostě Mauglí. Příběh jak má bejt =)

helenkan
24.07.2019 4 z 5

Po téhle knížce jsem sáhla jen kvůli čtenářské výzvě. Přiznávám se,že mě nikdy nelákalo jí číst. A teď jsem ráda,že jsem jí přečetla. Fakt se mi líbila a bavila mě. Možná až na jednu povídku,která se mi zdála zdlouhavá a nudná. Ale jinak dobrý.

iiiccc
04.07.2019 4 z 5

Tohle je klasika vhodná pro všechny věkové kategorie. Dobrodružství, přátelství, odvaha, zrada, zábava i hluboká pravda.

zoubek69
04.07.2019 4 z 5

R.Kiplling mne nikdy nezklamal, velmi dobrá tvorba,nakonec to zfilmování jen potvrzuje.

katka134
27.04.2019 3 z 5

Díky čtenářské výzvě to byl návrat do dětství. Povídky o Mauglím, lachtanovi a mungovi byly zajímavé a milé, ale ty ostatní byly zdlouhavé.

ElleNora
27.04.2019 3 z 5

Kniha mi přišla hrozně zdlouhavá, jsem opravdu ráda, že jsem se dostala ke konci. Chtěla jsem se ale dozvědět víc o Mauglím a to se splnilo. Ostatní povídky pro mě byly občas jen nudné a moc dlouhé, i když se našlo i pár hezkých a čtivých.

KerolWH
03.04.2019 4 z 5

Tuto knihu znám ve vícero vydání. Je to jedna z mála knih, ke které se můžu vrátit a neomrzí se mi. Ráda jsem si ji znovu přečetla pri čtecí výzvě 2019

kilometr
03.03.2019 5 z 5

Četl jsem to hlavně díky letošní ČV a příběhy se mi velmi líbily.Nejvíce Quiquern a pak samozřejmě i všechny příběhy z džungle.100%.